Home / Dünya / Amerika Kıtaları / Kanada, Sıradışı Bir İlaç Problemi İçin Kafa Yoruyor: Serbestlik Öncesi Esrar Kıtlığını Nasıl Aşabiliriz

Kanada, Sıradışı Bir İlaç Problemi İçin Kafa Yoruyor: Serbestlik Öncesi Esrar Kıtlığını Nasıl Aşabiliriz

Bloomberg’den Josh Wingrove ve Jen Skerritt, Kanada’daki ilginç bir kıtlığı kaleme almış. Yazıda, önümüzdeki günlerde uygulamaya geçecek olan ‘Eğlence amaçlı esrar kullanımını serbest bırakan yasa’ öncesi, piyasadaki esrar kıtlığı tıbbi açıdan da ele alınmış:

Kanada’nın en kalabalık eyaletinin Maliye Bakanı, önümüzdeki günlerde eğlence amaçlı esrarsatışınının yasal hale gelmesi öncesinde Justin Trudeau’nun, esrar kıtlığı sebebiyle meydan okuma sıkıntısı yaşadığını belirtti.

Ontario’dan Charles Sousa, bu hafta yerel ve federal taraflarla arz sıkıntısının tartışıldığını söyledi. Kanada, önümüzdeki 12 ay içinde eğlence amaçlı esrar kullanımını yasal hale getirmeyi amaçlıyor. Hükümetin arz kıtlığını bahane ederek programı bir sonraki seçimlere kadar ertelemek isteyebileceğinden ve sonrasında da tamamen gündemden kaldırılacağından endişe ediliyor.

Sousa bu hafta bir mülakatta, ‘Sonuç olarak bugünkü toplantıdan çıkan en büyük problem, arz’ dedi. ‘Maliye Bakanı’na, Kanada’daki esrar talebinin zaten ‘oldukça yüksek’ olduğu söylendi. Dolayısıyla biz bunu kesinleştirmek istiyoruz. İlerlersek yeterli arz olacaktır çünkü yapmaya çalıştığımız şey, yasadışı kullanımı ve ilgili mevcut organize suçları frenlemek’.

Trudeau’nun Nisan’da açıklanan yasallaştırma çerçevesi, illerin satış ve dağıtım sistemini kurmasına bağlı. Eğlence amaçlı esrar satışının en erken Temmuz 2018’den önce başlaması düşünülüyor. Havada kalan vergilendirme ile ilgili olarak Federal Maliye Bakanı Bill Morneau, arzusunun, karaborsayı aç bırakacak, düşük  vergilendirme olduğunu söyledi.

Kanada’nın filizlenen esrar endüstrisi, Trudeau’nun eğlence amaçlı satış planından sonra şişti. Canaccord Genuity Group Inc. raporuna göre, 2021’de satış rakamı 6 milyon Kanada dolarına, eğlence ve tıbbi amaçlı esrar talebi ise 575.000 kg’a ulaşabilir.

Hükümet, karaborsayı öldürmek ya da daraltmak amacında olduklarını ve yasal ot kıtlığının bu çabayı engelleyeceğini söylüyor. Trudeau’nun planları ayrıca insanlara, evlerinde dört taneye kadar bitki üretimine de izin veriyor.

PI Financial analisti Jason Zandberg, şirketlerin hala olanakları bina edip geliştirme çabalarının ortasında olduklarını ve yeterli arz olması durumunda her şeyin mükemmel olacağını söylüyor. Ülkenin her yerinde marketlere yeterli stok sağlamak mümkün olmayacağı için, başlangıçta satışların muhtemelen online ve e-mail yoluyla olacağını söyleyen Zandberg, genişleyen hasta listesinin de Kanada’nın tıbbi esrar pazarını kısıtladığını ve bazı üreticilerin yeni müşteri almayı ya da belirli suşların satışını durdurduklarını ifade ediyor.

Kanada’da 31 Mart itibariyle 167.754 kayıtlı tıbbi esrar kullanıcısı var ve bu rakam bir önceki yılın yaklaşık üç katı. Arz sıkıntısının, medikal pazar için de zaten büyük problem olduğunu söyleyen Organigram Holdings Inc’den Greg Engel’e göre şirketler aktif olarak kapasite arttırıyor.

Sektörden Cam Mingay, ‘Kapasite artırımı konusunda kimin ne yapabileceği bilinmiyor. Bitkilerin büyüme hızını arttırmak mümkün değil ve bugün 50 tane daha bitki yetiştirmek için başvursanız bile, 2018 sonunda ancak ürün alabilirsiniz’ diyor.

Charles Sousa, tüm Kanada’nın bunu uygulayabileceğinden ve eş zamanlı dağıtımdan emin olmak istediklerini söylüyor. ‘Sanırım bazı bölgeler hala bunun nasıl olacağını kavramaya çalışıyor.’

Ebru Aksay

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *