Home » Washington » Tamamı Bu… Değilmiş

Tamamı Bu… Değilmiş

ABD Başkanı Donald Trump’un en büyük oğlu, kendisiyle aynı ismi taşıyan Donald Trump Jr.’un yayınladığı e-postalarla birden bire gündeme bomba gibi düşen en son kriz durulmak bilmiyor. Bir haftadır süren krizi durdurmak için Trump Jr. Fox News kanalında Trump’a en yakın programcılardan Sean Hannity’nin programına çıkmış, olayları kendi açısından anlatmıştı.

Trump Jr.’a göre, eski tanıdıklarından biri kendisinden bir toplantı rica etmiş, Jr.  eski dostunu kırmamak için toplantıyı kabul etmişti. Sean Hannity’nin sorusu üzerine Trump Jr. ”tamamı bu… olup biten her şey bundan ibaret, başka bir şey yok,’ demişti. Doğru değilmiş. Her şey bundan ibaret değilmiş.

NBC sözkonusu toplantıya Trump Jr., Jared Kushner, Trump’un kampanya yöneticisi Paul Manafort dışında bir kişinin daha katıldığını iddia etti. Aynı toplantıda Rus avukat Natalia Veselnitskaya ve Emin Agalarov’un ABD temsilcisi Rob Goldstone dışında Rus lobici Rinat Akhmetshin’in de katıldığını bildirdi. CNN ise aynı toplantıya bir de çevirmen ve Agalarov ailesini temsilen bir kişi daha olduğunu haberleştirdi. CNN’in diğer kişilerin isimlerini yayınlamadı.

NBC’in haberine göre Rus-Amerikan Rinat Akhmetshin, Natalia Veselnitskaya’nın şirketinin lobicisi olarak çalışıyor. ABD senatorlerinden Charles Grassley 2017 başında Akhmetshin’in araştırılması için  ”Rus istihbaratı ile bağlantıları olan bu kişi ABD’de Rus hükümetinin lobiciliğini yapmaktadır” diyerek Homeland Security’ye başvurmuş. Republican temsilcilerden Dana Rohrabacher da Akhmetshin hakkında ”art niyetleri olan bir kişi” diye söz ediyor.

Akhmetshin Rus istihbarat ajanı olduğunu reddediyor ama askerliğini Rus istihbarat biriminde yaptığını inkar etmiyor. Toplantıda ise önemli bir şey konuşulmadığını iddia ediyor.

 

Check Also

Trump’ın Rusya soruşturması tekrar alevlendi: İşte son dört gelişme

Trump yönetiminin görev suresi bitmeden hakkındaki iddialar ve soruşturmalar nedeniyle görevinden alınacağına veya istifa etmek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *