Home / Dünya / Orta Doğu / ABD Kürtlerin Eylül Ayında Referandum Yapmasına Karşı

ABD Kürtlerin Eylül Ayında Referandum Yapmasına Karşı

ABD Irak’taki yarı-özerk ve petrol zengini Kürt kesiminde bağımsızlık referandumunun Eylül ayında yapılmasına karşı çıkıyor.  ABD’nin bölge temsilcisi, IŞID’a karşı savaş henüz kazanılmamışken yapılacak bir referandumun bölgeyi destabilitize edebileceğini söyledi.

ABD bölge temsilcisi Brett McGurk konu hakkında yaptığı bir basın açıklamasında ”IŞID Musul’dan henüz bu hafta çıkarıldı, Irak’ta hala pek çok bölge bu gücün tahakkümü altında; bu gruba karşı Irak’lı askeri ve Kürt Peşmerge savaş güçleri operasyonları sürdürmektedirler. Bu koşullar altında biz referandumun Eylül’de yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz ve bunu açık bir şekilde ilgililere ilettik,” dedi.

Kürtler geçen ay halk oylamasını 25 Eylül’de yapacaklarını ve bunu yeni bir paralamento ve başkan için 6 Kasım’da yapılacak olan seçimlerin takip edeceğini açıklamıştı. Bu tarihler Başkan Mesut Barzani ve yerel siyasi partiler arasında yapılan bir görüşmelerde belirlenmişti.

Irak’lı yetkililer ise bu referandum kararına karşı çıktılar. Hükümet sözcüsü Saad Al-Hadithi Irak ile Kürt kesimi arasındaki ilişkinin Irak anayasasınca belirlendiğini ve Kürtler’in devlet bekasında kendi başlarına hareket edemeyeceklerini düşündüklerini açıkladı.

Kürdistan Yerel Hükümeti, Bağdat’taki merkezi hükümetin zayıflamasıyla, İslam Devleti’nin el koyduğu topraklarını geri almak için bir süredir IŞID ile savaşıyordu. Irak ordusu 2014’te Kerkük’ten çekilince, Irak Kürtleri kentin bazı bölgelerini ve çevresini ele geçirmişlerdi ve şimdi bölgenin petrol ihracatını kontrol ediyorlar.

Kürt liderleri geçtiğimiz yıllarda sık sık bağımsızlık referandumunu gerçekleştirme sözü vermişlerdi.

Ceviri: Turgut Yılmaz

Check Also

Esad yönetiminin müttefikleri Suriye’yi yeniden inşa etmek için kolları sıvıyor

ABD’deki önemli Suriye uzmanlarından olan Steven Heydemann, Brookings Kurumu websayfasında bir yazı yazarak, iç savaşın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *