Home / Washington / Rusya’yla Kontağı İnkar Eden Trump Yetkilileri

Rusya’yla Kontağı İnkar Eden Trump Yetkilileri

Başkan Donald Trump’in kampanyasındaki en üst düzey görevlilerin Rusya ile olan herhangi bir bağlantıyı veya bağlantıları reddetmesini hatırlamamak mümkün mü? 

Trump’ın başkanlık kampanyası danışmanlarından Paul Manafort Temmuz 2016’da, Donald Trump Jr., Jared Kushner ve onlara Hillary Clinton hakkında uzlaşmacı bilgi vermesi beklenen Kremlin bağlantılı bir avukat arasındaki bir toplantıya katıldıktan bir ay sonra yaptığı açıklamada, “Böyle bir şey yok. Bu saçmalık ve biliyorsunuz, bunun için hiçbir dayanağınız yok” demişti. 

Trump ailesinin yakın dostlarından olan Rob Goldstone, Rus avukattan Hillary’yi suçlamaya yetecek kadar bilgi ve belgeye sahip birisi olarak bahsederken bilgilerin Trump kampanyası için son derece kullanışlı olduğunu, aynı zamanda bu jestin Rus hükümetinin Trump’a olan desteğini gösterdiğini ifade etmişti. Kellyanne Conway Aralık 2016’da “Kesinlikle hayır, bu konuşmalar hiç olmadı.” demişti. 

Başkan yardımcısı Mike Pence Ocak ayında “Bu kampanyaya yaz aylarında katıldım ve Trump kampanyası ve iştirakçilerle olan temasın Amerikan halkıyla olduğunu söyleyebilirim. Neden başka bir devletle herhangi bir irtibat kurulacaktı ki? ” demişti. 

Başsavcı adayı Jeff Sessions, Ocak ayında kendi duruşmasında” Ruslarla hiçbir bağlantım olmadı” demişti. (Halbuki vardı).

Trump eski milli güvenlik danışmanı Michael Flynn, Rusya’nın ABD Büyükelçisine yaptırımlarla ilgili bir takım bilgiler verdiğinin ortaya çıkmasının ardından, daha önce reddettiği bu teması sonradan itiraf etmesine rağmen, Şubat ayında istifa etmişti. Trump ise Flynn’in istifasından 3 gün sonra bile hala seçim sırasında hiç kimsenin Rusya ile bağlantılı olmadığını iddia ediyordu. 

Trump bu hafta başında büyük kızı Ivanka Trump için hemen savunmaya geçerken (G20 zirvesinde kızını kendi sandalyesine oturtması kastediliyor) , büyük oğlu (Ruslarla olan bağlantılarını ifşa eden mail zincirini açıklaması kastediliyor) ile ilgili sessiz kalmayı tercih etti. 

Öner Doğan 

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *