Home / Washington / Amerikalı Oyverenlerin Büyük Çoğunluğu Trump’ın ‘Müslüman Yasağını’ destekliyor

Amerikalı Oyverenlerin Büyük Çoğunluğu Trump’ın ‘Müslüman Yasağını’ destekliyor

Politico/Morning Consult’un yeni anketine göre, seçmenin büyük çoğunluğunun Başkan Donald Trump’ın altı Müslüman ülkeye getirilen vize yasağını desteklediği ortaya çıktı.

Seyahat kısıtlaması hakkındaki anket, Trump’ın iş başına gelir gelmez Ocak ayı sonunda aldığı ilk karar ile ilgiliydi ancak davadan ve tartışmalardan aylar sonra her 10 kişiden 6’sı yasaktan yana ve araştırma, güncel politikanın başkandan ayrıldığı zaman daha popüler olacağını gösteriyor.

Katılımcılara Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Çoğunluğu Müslüman olan altı ülkeden yapılacak vize başvurularında, ülkeye giriş şartı olarak  ABD’de oturumu olan yakın aile ilişkisi olmasını zorunlu tutan yeni kanunu’na olan destek ya da itirazları soruldu. Cevap verenlerin % 60’ı yeni kanunu desteklediklerini söylerken, sadece % 28’i karşı oldukları beyan etti.

Cumhuriyetçiler ezici çoğunlukla kısıtlamayı destekliyor. Cevap verenlerin % 84’ü yasağı desteklerken, % 9’u yasağa karşı. Fakat politika, bağımsız cevap verenler arasında da % 56 ile popüler. Karşı olanlar ise % 30. Demokratlar’ın % 41’i yasağı desteklerken, % 46’sı karşı.

Araştırmanın soruları, Trump’ın alt mahkemenin kurallarına uydurularak revize edilen yasayı imzalamasından sonraki Mart anketindekilerden farklı. Mart ayında Müslüman çoğunluk ülkelerden vizesiz gelenlerin 90 günden fazla ülkede kalmalarını yasaklayan, iltica edenlerin de 120 gün haklarında işlem yapılmaması kararını içeren revize edilmiş yasayı onaylayıp onaylamadıkları sorulmuş ve % 56’sı onaylamış, % 33’ü ise karşı çıkmıştı.

Morning Consult baş araştırmacısı ve kurucu ortaklarından Kyle Dropp, Trump’ın seyahat yasağı ile ilgili son sorularından beri karşı olanların sayısında bir düşüş görüldüğünü söyledi.

Anket, somut veriler gösteriyor olsa da seçmenlerin, bu altı ülkeden gelenlerden ailesi ABD’de yaşayanlar için istisnaların genişletilmesi gerektiği düşüncesine açık olduklarına da işaret ediyor. % 80’i, bu altı ülkeden gelen kişilerin aileleri ABD’de yaşayanların ülkeye kabul edilmesi gerektiğini düşünüyor. % 78’ine göre ise eşi ya da çocuğu olanlar ülkeye kabul edilmeli.

Neredeyse dörtte üçü, % 73 kadarı da ABD’de bir kardeşi olanların ülkeye girebilmesi gerektiği fikrinde. % 67’sine göre büyükanne-büyükbabası olanlar ülkeye kabul edilmeli ya da torunu olanlar, bir vize ile bu ilişkiyi ispat etmeliler.

Yeni yasa ülkeye girişte bu altı ülke vatandaşı için ABD’de anne-baba, kayınvalide-kayınpeder, eş, çocuk, gelin-damat, kardeş-üvey kardeş bulunması şart koşuyor. Fakat büyükanne-büyükbaba, torun, teyze, amca, yeğen, kuzen, kayınbirader, baldız ve diğer aile üyeleri için bu aile ilişkisi iddia edilemiyor.

29-30 Haziran’da yapılan anket 1989 onaylı seçmen ve +/- % 2 yanilma payı içeriyor.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *