Home / Washington / Afgan Robotlar Amerika’ya ulaştı, sahipleri Amerika’ya giremiyor

Afgan Robotlar Amerika’ya ulaştı, sahipleri Amerika’ya giremiyor

POLITICO’NUN haberine göre, Afganistan’ın batı bölgesi Herat’tan gelecek olan kız öğrencilerin 16-18 Temmuz tarihleri arasında Washington’da düzenlenecek olan FIRST Global Challenge yarışmasında robot yapacakları, ancak Amerika’ya girişlerinin vize yasağı yüzünden tehlikede olduğu bildirildi.  

Vize yasağına tepki gösteren halk, etkinliğin masum bir robot yarışması olduğunu öğrendikten sonra protestoların şiddetini arttırdı. Üst düzey yetkililer Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerin tutumlarını değiştirdiklerini ve önümüzdeki hafta uluslararası bir robotik yarışmasına katılmayı umut eden bir grup Afgan çocuğa izin vermeye karar verdiklerini söyledi. 

Trump’ın Ulusal Güvenlik Strateji Danışmanı Dina Powell, “Dışişleri Bakanlığı ile Milli Güvenlik Departmanı bu davanın uygun bir şekilde incelenmesini ve ele alınmasını sağlamak için inanılmaz derecede iyi çalıştı” açıklamasında bulundu.

Eleştirmenler, vize reddinin, bir zamanlar kızlarının okula devam etmesini yasaklamış olan Taliban militanlarıyla hala savaşmakta olan Afganistan halkına yanlış mesaj gönderdiğini savundular. Vize reddi, Trump’ın başkanlık gücünü ve kararnameleri Müslümanların ülkeye girişini engellemek için kullandığını görüşünü destekledi. Vize retleri, yönetimin, kadınları küresel olarak güçlendirmeye önem verdiği konusundaki politikasına da zarar verdi. 

Vize reddiyle ilgili tatmin edici bir sebep ileri sürülemezken, bazı kaynaklar Afgan Kız öğrencilerin vize süresini aşacakları ve memleketlerine geri dönme niyetlerinin olmadığını iddia etti. Olaydan haberdar olan Başkan Ulusal Güvenlik Danışmanlarına neler yapılabileceği ile ilgili araştırma yapmalarını istemiş. Yapılan görüşmeler sonucundakız öğrencilere teknik olarak vize yerine geçmese de 10 günlüğüne Amerika’da kalmalarına izin veren bir yöntem bulunmuş. POLITICO’nun bildirdiğine göre, “Parole” olarak bilinen bu yöntem acil bazı durumlarda kullanılan bir yöntem. Yani, yetkililere göre Afgan Kız öğrencilerin ülkeye girişleri milli çıkarları ilgilendiren önemli bir durum. Afganistan’ın batı bölgesi Herat’tan gelecek olan kız öğrencilerin 16-18 Temmuz tarihleri arasında Washington’da düzenlenecek olan FIRST Global Challenge yarışmasında robot yapacakları, bu anlamda milli güvenliği ilgilendiren çok ciddi riskleri(!) zor da olsa aştıkları anlaşılıyor. 

Robot yapımında kullanacakları ekipmanları gümrükte alıkonan kızlar Amerika’ya giriş yapmazlarsa yarışmaya Skype üzerinden katılmayı deneyecekler.

Trump’ın vize yasağı İran, Suriye, Sudan, Somali, Yemen ve Libya’yı kapsıyor. Afganistan yasak kapsamında olan bu 6 ülkeden birisi değil. Fakat Afganistan da diğer ülkeler gibi çoğunluğun müslüman olduğu ve silahlı grupların mücadelesine sahne olan bir ülke. 

Yarışmaya 160 ülkeden öğrenciler geliyor. Gambia’dan gelecek öğrenciler de önce vize alamadı, ancak sonra bir şekilde sorun çözüldü. Washington’a ulaşan ilk takım ise İranlı öğrenciler. 

Öner Doğan 

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *