Home / Washington / Washington Nefesini Tuttu: Trump Ailesi Son Skandaldan Sonra Büyük Bir Saldırı Altında

Washington Nefesini Tuttu: Trump Ailesi Son Skandaldan Sonra Büyük Bir Saldırı Altında

Ela Gonca İzmirli

ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü yaptığı çok kısa açıklamayla, Donald Trump Jr.’un 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Rus yardımını memnuniyetle karşıladığını gösteren e-postalarını tweet mesajları ile yayınlamasının oğlunun ”kaliteli bir insan” olduğunu gösterdiğini söyleyerek savundu. Trump kampanyasının Rusya ile işbirliği yapmaya ne kadar hevesli olduğunu kanıtlayan e-postaların ortaya çıkmasına yol açan bir seri haber Cumartesi günü New York Times‘in Trump kampanyasının yöneticilerinden üçü olan Paul Manafort, Jared Kushner ve Donald Trump Jr.’ın New York’taki Trump Tower’da bir Rus avukatla buluştuklarını yazmasıyla başladı. Cumartesi gününden beri ‘damla.. damla’ Trump’ın oğlunun bu görüşmesiyle ilgili ayrıntılar artarak yayınlanmaya devam edildi.

Haberin New York Times’da  yayınlanmasından sonra Donald Trump Jr. toplantının amacının Rusya tarafından Amerikalıların ailelerin evlat edilmesinin yasaklandığı Rus ‘‘yetim çocuklarla ilgi” olduğunu iddia etti. Ertesi gün ifadesini değiştirdi ve ‘kadın avukat Clinton kampanyası ile ilgili bilgi verebileceğini söyledi ama bir bilgi vermedi’ dedi. Pazartesi günü ise ifadesini bir kere daha değiştirdi ve ‘seçim rakibi hakkında bir araştırma için’ Rus avukatla buluştuklarını iddia etti.

Gerçek, Salı günü Donald Trump Jr.’un kendi sosyal medya hesabından bütün e-postaları yayınlaması ile ortaya çıktı.

E-postalara göre Rob Goldstone adında birisi Hillary Clinton hakkında ve Donald Trump kampanyasına yardımı olabilecek ‘çok kritik bilgiler’ verebilecek bir Rus avukat ile Trup Jr. arasında bir toplantı düzenlemek istiyor. E-posta aynı zamanda bu çok kritik bilgilerin Rus hükümetinin Donald Trump’ı destekleme kampanyasının bir parçası olduğunu da ifade ediyor.

Rob Goldstone music haberleri de yazan İngiliz bir tabloid yazarı; aynı zamanda Emin Agalarov adlı, Azeri asıllı bir Rus pop şarkıcısının da Amerika temsilcisi. Emin Agalarov ise Rusya’nın Donald Trump’ı olarak bilinen Aras Agalarov‘un oğlu.

Rusya’nın en zengin 50 iş adamından biri olan Aras İskenderoviç Agalarov 1998 yılında Moskova’ya taşındığında kayınpederi ile birlikte ticaret fuarları düzenleyen Crocus İnternational’i kuruyor. Bir süre sonra Agalarov işlerini büyütüp bir tür züccaciye zinciri olan Crocus İnter mağazalarını açıyorlar. Oradan da şirket inşaat işine geçiyor ve Rusya’nın en büyük alış-veriş merkezi olan Crocus City Mall’ı açıyorlar. O zamandan bu yana Agalarov’un şirketi lüks inşaat alanında çalışıyor.

Putin’in en üst düzey şeref madalyası verdiği Agalarov 2013 yılında Trump ile anlaşıp Trump’un sahibi olduğu Miss Universe yarışmasının Moskova’da düzenliyor. Bir röportaja göre iki iş adamı Rusya’da Trump Tower yapma projesi de konuşuyorlar. İliskileri oldukça yakın olsa gerek ki Donald Trump Agalarov’un oğlu Emin’in bir videosunda rol almayı kabul ediyor.

 

Washington Post’a göre Agalarov Putin ile Trump arasında aracılık görevi görüyor. Fakat Trump Tower Rusya projesi Donald Trump’un başkanlığa aday olması üzerinde bir kenara bırakılıyor.

2015 yılının yaz aylarında Demokrat Parti’nin merkezi networku hack ediliyor. FBI araştırmasında hackerların Rus Federal Güvenlik birimine bağlı olduklarını açıklıyorlar. 2016 yılının Mart ayında, başkanlık kampanyası sırasında ise Hillary Clinton’un kampanya yöneticisi John Podesta’nın e-posta hesabı hack ediliyor. Hackerlar Podesta’nın hesabını kullanarak bir kere daha Demokrat Partinin networkunu hack ediyorlar.

Bu ikinci hackten kısa bir süre sonra Donald Trump Republican Partinin adaylığını kazanıyor. Donald Trump Jr.’ın yayınladı e-postalara göre Trump’un zaferinden çok kısa bir süre sonra Goldstone, Trump Jr.’la Rus avukat arasında bir buluşma düzenlemek istiyor.

Gelişmeler Ne Gösteriyor

Bu emailler ilk kez Trump’ın kampanyasının, hem de Trump’ın oğlu, damadı ve kampanya müdürü ile birlikte Rus hükümetinden seçimde yardım talebine açık olduklarını ‘kanıtlıyor.’ Trump kampanyası söz konusu görüşmenin çok kısa sürdüğünü ve hiçbir bilginin verilmediğini iddia ederken, şimdiye kadar dediklerini sürekli değiştirmek durumunda kalan Trump kampanyası elemanlarının o görüşme ile ilgili ne kadar doğruyu söyledikleri bilmek çok zor. O görüşmeden sonra ise ilk sızıntıların başladığı biliniyor.

Bu şekilde artık Trump kampanyası ile Rus hükümeti arasındaki ‘işbirliği’ iddiaları sadece iddia olmaktan çıktı. Ama halen Rus avukat ile tam olarak ne görüşüldüğü biliniyor değil. Özel müfettiş Mueller bu konunun da soruşturmalarının içine alındığının sinyalini verdi.

Donald Trump Jr.’un yayınladığı e-postalara göre olaylar aşağıdaki sırayla gelişiyor:

3 Haziran, 10:36 Goldstone Emin’den bir mesaj ilettiğini söyleyerek, Aras Agalarov’un Rusya’nın en üst düzey savcılarından biri ile görüştüğünü, savcının Trump kampanyasına yardımcı olacak bazı üst düzey resmi belgeleri iletmek istediğini söylüyor ve bunun ”Aras ve Emin aracılığıyla Rus hükümetinin yardımcı olma çabalarının bir parçası” olduğunu da sözlerine ekliyor.

3 Haziran, 10:53 Trump Jr. Goldstone’a memnuniyetini iletiyor, bizzat Emin’le konuşmak istediğini söylüyor ve ertesi hafta için bir buluşma ayarlamasını istiyor.

6 Haziran, 12:40 Goldstone: ”Emin ile telefonda Hillary informasyonunu konuşmak için müsait olduğunda haber ver – kendin ve ailen için en uygun zamanı ayarlamak istediğini söylemiştin,” diyor.

6 Haziran, 3:03 Trump Jr. Emin’in o anda telefonda konuşmak için müsait olup olmadığını soruyor.

6 Haziran, 3:43 Goldstone Emin’in yirmi dakika içinde arayacağını söylüyor.

6 Haziran, 4:38 Trump Jr. Goldstone’a tesekkür ediyor.

7 Haziran, 4:20 Goldstone, Emin adına bir Rus hükümet avukatı ile Trump Jr. arasında 9 Haziran’da bir toplantı düzenlemek istiyor.

7 Haziran Donald Trump bir zafer konuşması yapıp, ertesi Pazartesi günü Clinton hakkında çok çok enteresan bilgiler vereceğini söylüyor.

9 Haziran, 4:00 Trump Tower’da Donald Trump’un seçim kampanya yöneticisi Paul Manafort, damadı Jared Kushner ve oğlu Trump Jr. Rus kadın avukatla görüşüyorlar.

13 Haziran Trump konuşma yapıyor ama Clinton hakkında bir bilgi vermiyor.

15 Haziran ‘Guccifer 2.0’ adında biri Demokrat Partiden çalınan emailların bir kısmını internete koyuyor.

22 Temmuz Wikileaks Demokrat Partiden çalınan emailların geri kalanını internete koyuyor.

Trump Jr. görüştüğü Rus kadın avukat, Natalia Veselnitskaya’nın sadece Magnitsky Act adıyla bilinen ve insan hakları ihlallerine karışan Rus’lar ve ailelerinin ABD’ye girmesini yasaklayan yasa hakkında konuşmak istediğini, toplantıdan bir şey çıkmadığını iddia ediyor.

Veselnitskaya kendisinin Rus hükümeti adına orada olduğunu inkar etti.

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *