Home / Ekonomi / Trump’ın damadı Katar’dan istediği yarım milyar dolarlık krediyi alamayınca Katar krizi kopmuş

Trump’ın damadı Katar’dan istediği yarım milyar dolarlık krediyi alamayınca Katar krizi kopmuş

Üç farklı güvenilir kaynaktan alınan bilgiye göre Katar krizi başlamadan önce başkan Trump’ın damadı Jared Kushner’in gayrimenkul şirketinin Katar’dan yarım milyar dolarlık bir yatırım almaya çalıştığı bildirildi. Fakat Kushner’in gayrimenkul şirketi bu yatırımı almakta başarız oldu.

Kushner, Trump’ın damadı olmasının yanında Trump’ın danışmanı. Jared Kushner ayrıca gayrimenkul yatırımlarıylada tanınıyor. Özellikle Trump damadı Kushner’i danışmanı olarak atamasindan sonra. Kushner’in ticari ilişkileride çıkar ilişkileri bağlamında incelenmeye başlandı.

Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderliğindeki devam eden bir abluka ile karşı karşıya. Başkan Trump’ında başlamısına katkısı olan bu ablukaya Mısır ve Bahreyn’inde sonradan destek verdi. ABD’nin ve Trump’ın Katar’a karşı ablukaya destek vermesi Kushner’in bu yatirim çabasından sonra gerçekleşti. 2015 ve 2016 yıllarında Jared Kushner ve babası Charles, Katar’daki önemli bir yatırımcı Şeyh Hamad bin Jassim el-Thani ile doğrudan görüşmeler yapmışlardı.Jassim El-Thani Katar’ın eski bir başbakanı olan ve ülkenin 250 milyar dolarlık egemen servet fonu yöneten bir milyarder ve dünyanın en zenginlerinden. Jassim El-Thanı Katar’ın en güçlü isimlerinden.  Katar’ın eski emiri, Jassim El-Thanı için “Katar’ı ben yönetiyorum ama sahibi odur demiştir.” bu söz Jassim El-Thani’nin Katar’daki gücünü göstermesi açısından önemlidir.

The intercept adlı ınternet sitesinin haberine gore Jassim al-Thani, Kushner ile 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı kabul etmiş ama şimdiye kadar sır olarak kalan bu yatırım görüşmelerinin ardından bir netice elde edilememiş. Amerikan Seçimlerinden sonra Kushner’in şirketiyle iş yapmak isteyenlerin sayısının artığını belirten bir kaynağa göre, bu iş yapmak isteyenlerden biriside Katar’lı iş adamı Jassim El-Thani’y mis. Ismi verilmeyen kaynağa göre Katar’lı iş adamının Kushner ile iş yapmak istemesinin asil sebebinin gayrimenkule yatırım yapmaktan ziyade farklı bir amacı olabileceğini ve bunu da Kushner’in ve yöneticilerinin bilmemesi için aptal olması gerektiğini belirtiyor.

 

 

Kuşhner 500 milyon dolarında bu yatirimdan doğan açığı kapatmayacağını için Çinli bir şirket olan Anbang ile görüşmelere başladi. Ocak 2017’de bu Çinli şirketle anlaşmanın yapıldığı anons edildi. New York Times a göre bu Çinli şirketle Kushner’in şirketi başkan Trump’in zaferinden kısa bir süre önce görüşmelere başlamışlardı. Fakat Çinli Angbang şirketi Kushner’in Beyaz Saraya danışman olarak atanmasindan sonra çıkar çatışması eleştirileri üzerine anlaşmadan çekildi. Fakat bir kaynaktan öğrenilen bilgiye göre Katar’lı is adamı Jassim El-Thanı ile olan anlaşma sona ermemiş fakat beklemeye alınmıştı. Eğer bu doğruysa Kushner’in Katar’lı işadamıyla olan ilişkisi etik olarak bir çok sorularıda beraberinde getiriyor. Eğer Kuşhner ve Katar’lı yatırımcı arasındaki anlaşma tamamıyla sonlandırılmamışsa bu Kushner’in bir taraftan Amerikan devletinin diplomatik gücünü kullanarak ufak bir devlet olan Katar’a baskı yaparken, diğer taraftan bu ülkenin bir yatırımcısıyla anlaşmaya varmaya çalışması sonucunu doğuruyor ki bu etik açısından doğru değil. Öte yandan eğer aradaki anlaşma bozulduysa. Anlaşma bozulduktan sonra  Amerikanin, diğer ülkelerle bir olup Katar’a baskı yapması Kushner’in şirketiyle iş yapacak olan diğer şirketlere gözdağı vermesi manasına geliyor ki bununda etik açıdan doğru olarak görülemesi zor.

Başkan Trump’ın Suudi Arabistan’ı ziyareti sonrası Suudi Arabistanin diğer bazı Arap ülkelerinide yanına alarak Katar ile ilişkilerin seviyesinin düşürmeye karar vermesine Trump’tan Twitter’dan attığı Twitlerle destek vermişti. Suudi Arabistan ile görüşmesinde herkesin terörün kaynağının Katar olduğunu söylediğini belirtmişti. the İntercept haber sitesinin kaynağına göre Katarlılar işlerin diplomatik olarak buraya doğru gittiğini gördüler ve o yüzden para kaybedeceklerini bildikleri halde bu yatırıma ortak olmak istediler. Belkide Katarlılar bu yatırımla Trump’ı ortaya çıkması muhtemel bu ablukada yanlarına cekebileceklerini düşündüler.

Mustafa Öz, Texas

Check Also

Türkiye’nin Yerli Otomobil Projesi Çinli firmayı nasıl dünya devi haline getirdi?

Ilhan Tanir, Hakan Karaaytu Türkiye’nin seçim dönemlerinde özellikle iktidar partisinin sürekli gündeminde olan yerli otomotiv …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *