Home / Washington / “Rusya’dan Sevgilerle”: Ve Trump kampanyasını resmen Rus hükümetine bağlayan kanıt da çıktı!

“Rusya’dan Sevgilerle”: Ve Trump kampanyasını resmen Rus hükümetine bağlayan kanıt da çıktı!

Donald Trump Jr.’nin Rusya Hükümeti Avukatının Bir Teklifine Yanıtı: “Bu harika!”

Başkanın büyük oğlu Trump Jr., Salı günü kendisi, damadı Jared Kushner ve zamanında kampanya manejeri olan Paul Manafort’un “Rus hükümetinin avukatı” olarak bilinen bir kadınla bir araya geldiğini belgeleyen bir dizi e-posta yayınladı.

Donald Trump Jr. Rus hükümetinin bir avukatının, kendisine Hillary Clinton’a zarar verecek bilgileri iletmek istediğini söylediği, zira Rus hükümetinin Trump’ın başkanlık kampanyasını desteklemeyi arzu ettiğini, kendisinin de “Demek istediğiniz buysa bunu sevdim” şeklinde yanıt verdiğini ve avukat ile 9 Haziran 2016’da görüştüğünü gösteren emailleri twit mesajları ile gösterdi. Donald Jr. bu emailleri yayınladı zira New York Times’ın bu emailleri yayınlacağı biliniyordu.

Bunlar, ilk kez Trump kampanyası ile Rus devleti arasındaki ‘yazılı’ bir kanıt ile bağ kurulmuş oldu.

Başkan Trump’ın en büyük oğlu tarafından Salı günü Twitter’da yayınlanan belgelerdeki bilgiler önceki üç gün içinde bir dizi New York Times makalesinin doğruluğunu tamamen kanıtlarken Trump Jr.’nin önceki açıklamaları ile çelişiyor.

3 Haziran 2016 tarihli bir e-postada, müzik yayıncısı ve Trump Jr’ın yakın arkadaşı Rob Goldstone şunları yazıyor:

”Kraliyet savcısı [müzisyen Emin Agalarov’un] babası Aras ile bu sabah bir araya geldi ve görüşmede Hillary’nin Rusya ile olan ilişkilerinin suç olduğunu kanıtlayacak ve bazıları babanız için faydalı olabilecek resmi belge ve bilgilerle Trump kampanyasına destek sağlamayı teklif etti.”

Bunlar tabii ki çok üst düzey ve hassas bilgiler ancak Rusya’nın ve Rus hükümetinin Başkan Trump’a olan desteğinin bir parçasıdır. Özellikle son cümle önemlidir, çünkü Trump Jr, toplantının Clinton kampanyasına zarar veren bilgileri almak amacıyla yapılacağını biliyordu. Trump Jr, daha önce toplantıya girmeden önce toplantıda ne konuşulacağını bildiğini inkâr etmişti.

7 Haziran tarihli daha sonraki bir e-postada Goldstone, Trump Jr’ye, Moskova’dan gelen Rus hükümetinin avukatıyla bir toplantı ayarlamak istediğini yazdı. Bu önemli, çünkü Trump Jr daha önce kendisinin o kadını, Kremlin bağlantılı Natalia Veselnitskaya’yı tanımadığını ileri sürmüştü. Ayrıca Veselnitskaya Rus hükümeti adına çalışmadığını iddia etmişti. Goldstone, daha önce gerçeğe aykırı biçimde Times’a, Veselnitskaya’nın sunduğu bilgilerin kaynağını bilmediğini söylemişti.

Neticede bu e-postalar, Başkan Trump’ın damadı ve Beyaz Saray’ın üst düzey danışmanlarından Jared Kushner ile bilahare Trump’ın kampanya yöneticisi olan Paul Manafort’un, toplantının içeriğinin ve Veselnitskaya’nın kimliğinin farkında olduklarını açıkça ortaya koyuyor.

Kushner güvenlik izni başvurusunda bulunurken 9 Haziran toplantısını belirtmedi ancak Manafort’un yaptığı gibi, daha yakın tarihte bunu açıkladı. Kushner ve Manafort hem iş ilişkileri bakımından soruşturuluyor ve hem de daha kapsamlı bir şekilde Trump kampanyasının Rusya ile bağları hakkında soruşturma altında bulunuyor.

Trump Jr.’nin, daha önce bu konudaki tartışmalar hakkında yalan söyleyip durduktan sonra e-postaları yayımlama kararı başka bir dönüm noktası… Bu mailler, Trump kampanyasının merkezindeki üyelerin Rus hükümeti ile bir araya gelmeye hazır ve istekli davrandığına ilişkin şimdiye kadar ki en sağlam kanıtları sunuyor ve Trump kampanya ekibinin, Kremlin’in Trump’ın Hillary Clinton’a karşı yürüttüğü kampanyayı desteklediğini bildiğini kanıtlıyor. (Temmuz ortasında, toplantıdan birkaç hafta sonra Trump Jr. CNN’e çıktı ve burada, Rusya’nın seçim kampanyası sırasında babasını desteklediği iddialarının “sahte” ve “iğrenç” olduğunu söyledi.)

Belki de başkalarınca ele geçirilip yayımlanmasının önüne geçme düşüncesi olabilir fakat Trump Jr’nin e-postaları neden şimdi yayımladığı bilinmiyor. Önceki inkârlarından her biri, sahtekârlığını daha güçlü delillendiren yeni haberlerle karşılık buldu. Belgelere ilişkin bir beyanında Trump Jr, onları “tamamen şeffaf olabilmek adına” yayımladığını söyledi.

9 Haziran toplantısı ile ilgili hala yanıt bekleyen en büyük soru, Başkan Trump bu durumun ne farkına vardığı… Başkanın avukatı, Beyaz Saray sözcüsü ve Trump Jr, ailenin yakın iki üyesi ve başkanlık seçim kampanyasının yöneticisi toplantıya katıldığı halde Başkan Trump’ın toplantıdan haberdar olmadığını ve yakın zamanda haberdar edildiğini iddia ettiler.

Veysel Karacabeyli

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *