Home / Türkiye-ABD Ilişkileri / Gülen: Son dilek olarak Erdoğan’ın yüzüne tükürmek isterim..

Gülen: Son dilek olarak Erdoğan’ın yüzüne tükürmek isterim..

Pennslyvania’da oturan Fethullah Gülen, ABD’nin en itibarlı radyo istasyonlarından kamu radyosu olarak da tanınan NPR’a mülakat verdi.

Mülakatta Gülen’in idama gitmesi söz konusu olursa ”eğer benim son bir dileğimi sorarlarsa derim ki: kim bu acılara neden olmuşsa, ve binlerce masuma baskı yapmışsa onun yüzüne tükürmek istiyorum.”

Mülakatı yapan NPR muhabiri Robert Siegel, ”Erdoğan’ı mı kast ediyorsunuz?” diye sorunca Gülen, ”başka birsi olamaz ki.. Baskı yapan o” diye cevap veriyor.

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da ziyaretime geldi

Gülen, hayatı boyunca darbelere karşı olduğunu tekrar ederken, geçmişte Türkiye’den ”İçlerinde 50 milletvekili ve Abdullah Gül ile Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu binlerce kişinin kendisini ziyaret ettiğini” de ilk kez ifade ettiği görülüyor.

Gülen darbenin kendisi tarafından yapılmadığına dair şunu söylüyor: ”ben Türkiye’den binlerce mil ötede yaşıyorum.” derken eğer darbeyi yapan askerlerden bazıları onu aramış olup, onun fikrini sormuş olsaydı, onlara ”bir katl gerçekleştiriyorsunuz” derdim diyor.

Gülen, ABD’ye demokrasisi ve dünyadaki liderliği dolasıyla her zaman için hayranlık duyduğunu, burada özgürlük sahibi olduğunu da söyledi.

Gülen: ”Erdoğan beni ve Hareketi bitireceğini sanıyor”

Gülen, Erdoğan’ın ”kendisini elimine ederek Hareti de bitireceğini” sandığını söyleyerek, bundan daha yanlış bir durum olmadığını söyledi ve kendisi olmasa da Hareketin süreceğini kaydetti.

Gülen: ”Türkiye’nin geleceğinden umutlu değilim”

Gülen, Türkiye için aydınlık bir gelecek görmediğini söylerken, buna rağmen bazı umudu olduğunu ve dua ettiğini kaydetti. Türkiye’nin NATO üyesi ve eskiden AB üye namzeti olduğunu söylerken, ”demokraside gelişim ve düşünce farklılıklarına saygı gibi şeyleri istedik” dedi.

Gülen: Türk Anayasası kendisine Amerikan Anayasasını örnek almalı

Amerika 300 milyondan fazla homojen olmayan topluluğu olan bir ülke böyle bir anayasa ile yönetiliyor. Bu anayasa Türkiye için de çok etkili olur.

 

Check Also

Ve Zarrab davasının savcılığı baklayı çıkardı: iddianamede ismi açıklanmamış başkaları da var

Ilhan Tanir, Washington DC Reza Zarrab davasina eklenen tutuklu Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet …

2 comments

  1. Atatürk Osmanlı Henedanını devirip Cumhuriyeti ilan ettiği zaman ihtiyarlara değil gençlere emanet etmiştir. gençleraynı yaratılan sorunlarla zaman ve enerji kaybetmek yerine kalkınmacı bir yaklaşımla Türkiyeyi dünyanın en ileri bir refah ülkesi haline yakın gelecekte getirecektir. Ekonomik ve politik ve global düzenden kaynaklanan büyük sorunlar gençlerin elini kolunu şu an için bağlasada yakın gelecekte ülkenin sahip olduğu potansiyeli değerlendirme cesaretini göstereceklerdir.

  2. Osmanlı Hanedanını devirip Cumhuriyeti ilan eden Atatürk kuzey komşusu Rusyanın yaptığı Devrim ile aynı zamanda yani 20. Yüzyılın başında Cumhuriyet Rejimine geçmiştir.Günümüzde İngilterede bile monarjinin varlığına devam ettiğini düşününüz. Atatürk Cumhuriyeti kurduğunda gençlere emanet etmiştir. Türk Gençleri daha modern ve daha refah bir Türkiye için Atatürkün benimsediği kalkınmacı yaklaşımı benimsemelidirler. Yani umudumuz gençlerdir başka bir şey değil. Ancak küresel ve siyasal konjenktür şu an için gençlerinde elini kolunu bağlamaktadır. Fakat Türkiyenin sahip olduğu potansiyeli genç kuşak değerlendirebilirse gelecekte kurulacak olan G16 içine Türkiye de girebilecek kadar kalkınır.Bunu sağlayacak olan kurumsal yapıyı ekonomik ve siyasal özgürlükler açısından inceleyebiliriz. ABD Anayasasını incelemedim fakat Türk Anayasası mükemmel bir anayasa ve sorunlar uygulamadan kaynaklanıyor. O halde Anayasada sorun yok fakat kanunlarda boşluk var. Kişisel hakları düzenleyici yeni yasalara ihtiyaç duyulmakta. Yine Türkiyenin piyasa başarısızlıklarını ve aksaklıklarını iyileştirmek için yasal boşlukların yeni kanunlar ile düzenlenmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *