Home / Ankara / TCG Kınalıada Suya İndirildi, Erdogan: ‘inşallah uçak gemisinde kararlıyız’

TCG Kınalıada Suya İndirildi, Erdogan: ‘inşallah uçak gemisinde kararlıyız’

Türk Donanmasının en yeni korveti olan TCG Kınalıada, İstanbul Tersanesi Komutanlığında düzenlenen törenle suya indirildi. Gemi, MİLGEM projesi olarak bilinen ve 2004’te başlatılan milli gemi programının dördüncü gemisi olarak inşa edildi.

MİLGEM sınıfı korvetlerden toplam 4 adet tedarik edilecek. Tedarik edilecek bu gemilerle donanmanın kıyı sularında harekat yeteneğinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

TCG Kınalıada’nın kabul testleri öncesinde donatılmasına aynı tersanede devam edilecek ve kabul testlerinin sonrasında hizmete girecek.

Modern teknoloji ile donatılan bu gemiler gaz türbini sayesinde yaklaşık 30 knots sürat yapabiliyor. 99 metre uzunluğundaki geminin tonajı 2.300 ton. Gemide gemilere karşı Harpoon güdümlü mermisi, hava hedeflerine karşı Sea RAM güdümlü mermisi, çift amaçlı 76 mm top, uzaktan kumandalı 2 adet 12.7 mm top, denizaltılara karşı torpido bulunuyor. Gemi, helikopter personeli ile birlikte 93 kişilik mürettebatı barındırabiliyor.

MİLGEM sınıfı korvetlerin ilki olan TCG Heybeliada (F-511) 2008’de denize indirilmiş ve 2011’de hizmete girmişti.

TCG Kınalıada’nın denize indirilmesi töreninde, İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan ve MİLGEM konseptine dayalı olarak inşa edilecek TCG İstanbul’un da ilk kaynağı yapıldı.

Erdoğan bundan sonra uçak gemisi inşa edilmesine çok kararlı olduklarını söylerken, bunun için bir plan veya somut bir takvim önermedi. Dünyada uçak gemisi olan ülkeler iki elin parmaklarının sayısından az olarak biliniyor.

Alim Kahraman

Check Also

Anar’dan Erdoğan’a kötü haber: ‘Başkanları değiştirmek kazandırmayacak’

WHatti Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, iktidarın başkanlık referandumda büyükşehirlerde yaşadığı kaybı, belediye başkanlarını değiştirerek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *