Home / Ankara / NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneralden Rusya Ve Türkiye İle İlgili Dikkat Çekici Açıklamalar

NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneralden Rusya Ve Türkiye İle İlgili Dikkat Çekici Açıklamalar

29 Haziran 2017’de Brüksel’de düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının hemen öncesinde, Askeri Komite Başkanı Orgeneral Petr Pavel’den Rusya ve Türkiye hakkında dikkat çekici açıklamalar geldi.

David M. Herszenhorn imzasıyla politico.eu internet sitesinde yayınlanan habere göre  NATO’nun en üst düzey askeri yetkilisi, ittifakın Rusya’nın neredeyse her seviyede askeri yeteneklerini artırma çabaları ile karşı karşıya olduğunu ve Müttefiklerin Kremlin’in Kırım ile doğu Ukrayna’daki askeri müdahalelerinin tekrarlanmasını önlemek için teyakkuzda olduğunu söyledi.

Rusya’nın artmakta olan askeri gücünün inkar edilemez olduğunu, bununla birlikte niyetlerinin kesin olarak anlaşılamadığına vurgulayan Orgeneral Pavel sözlerine şöyle devam etti: “Üniformalılar olarak bizler, tehdidi iki ana unsura dayandırarak tanımlıyoruz. Birincisi yetenek, ikincisi ise niyet. Rusya’nın hem konvansiyonel hem de nükleer bileşenler konusunda yeteneklerini geliştirdiğine şüphe yok. Uygulamalara, birliklerini uzun mesafe için konuşlandırma ve onları kendi topraklarından oldukça uzakta etkin bir şekilde kullanma yetenekleri konusunda hiçbir kuşku yok.”

Orgeneral Pavel Ruslar’ın niyetleri konusunda ise “Niyet konusuna gelindiğinde, pek net değil, çünkü Rusya’nın NATO’ya karşı agresif niyetleri olduğunu açıkça söyleyemiyoruz” dedi. Bununla birlikte Rusya’nın artan askeri varlığına dikkat çekti ve Kaliningrad ile Kırım’a nükleer başlıklı kıtalararası balistik füzelerin konuşlandırılmasına ilişkin raporlara atıfta bulundu.

Pavel  “Bizi endişelendiren unsurlar var ve hazır kalmak zorundayız. Dolayısıyla bu potansiyel tehdidi çok ciddiye alıyoruz. Hem yetenekler ve hazırlık seviyesi  açısından hazır olmak hem de Doğu Ukrayna’dan, Kırım’dan bildiğimiz durumu yansıtacak herhangi bir potansiyel tehditle yüzleşmek ve NATO müttefiklerine karşı tekrar edilmemesi için mümkün olan her şeyi yapıyoruz “dedi. Ayrıca, “Hem siyasi hem de askeri liderlik olarak NATO’nun askeri varlığına karşı gerekli önlemlerin alınmasıyla ilgili artan ve daha iddialı bir tutumu gözlemliyoruz. Tüm Rus ordusunun devasa bir şekilde modernleşmesi ile karşı karşıyayız. ” diyerek sözlerine ilave etti.

Pavel, NATO’nun Rus tehdidine ek olarak terörle mücadele çabalarını artırmak için uğraştığını ve ittifakın yalnızca devlet aktörlerinden kaynaklanan tehditlere odaklanması lüksüne sahip olmadığını belirtti.

Türkiye: Desteklenmesi Gereken Önemli Bir Müttefik

Konuşmasının bir kısmını Türkiye’ye ayıran Orgeneral Pavel, Ankara ile diğer NATO üyesi ülkeler arasındaki siyasi ilişkiler gerilmiş olsa da NATO’daki yetkililerin Türkiye ile güçlü ilişkileri bir öncelik olarak gördüğünü söyledi.

Geçen yaz yaşanan başarısız darbe girişiminden sonra, çok sayıda Türk NATO subayı ordudan tasfiye edildi, bazıları tutuklandı ve bir kısmı Avrupa’ya iltica etmek için başvurdu.

Pavel, NATO müttefiklerinin Türkiye’deki olayları “bu bağlamda” görmesinin önemli olduğunu ve Türkiye’nin “iç güvenlik” söz konusu olduğunda “diğer uluslardan daha fazla tehdit altında” olduğunu düşünmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Pavel “Türkiye, NATO’nun karşı karşıya bulunduğu iki önemli tehdide, bir taraftan Rusya kaynaklı devlet tehdidi, diğer taraftan köktencilik, terörizm ve göçten kaynaklanan devlet dışı tehdide maruz.  Bütün bunlar Türkiye’yi ciddi şekilde doğrudan etkiliyor.” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı “Türkiye’yi, desteklenmesi gereken önemli bir NATO müttefiki olarak görüyoruz.”

Alim Kahraman

Check Also

‘İYİ Parti, fabrika ayarlarına dönülmesi istenen AKP’yi andırıyor’

Politik Kuramcı Murat Özbank’a göre Meral Akşener’in yeni partisi, ‘fabrika ayarlarına dönülmesi istenen AKP’yi andırıyor. Parti programını …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *