Home / Kültür-Sanat / Glastonbury Festivali başladı
The Pyramid Stage

Glastonbury Festivali başladı

Mert Tekin

İngiltere’nin Glastonbury şehrinde dünyanın en büyük açık hava festivali başladı. Düzenlendiği şehirden ismini alan festivale yaklaþık 200 bin kişi bekleniyor. Yoğun güvenlik önlemleri altında festival alanın girişinde uzun kuyruklarda bekleyenler, yanlarında çadırları ile ücretlerini ödeyip en güzel yerleri kapmak için bekliyorlar.

İlk festivalin 1914-1925 yılları arasında yapılan Glastonbury şehrinde, 1970’lerde başlayan hippi akımları ile tekrardan şehir festivallere geri dönüş yaparken, şimdi ki festival de bir öncekinin devamı niteliğindedir. Her yıl Haziran ayının son haftasında 3 ile 5 gün arasında süren festivale ilk yıllarda
sadece 1 sterline giriş yapmak mümkün iken şimdilerde bilet fiyatları 200 sterlini geçmektedir.

Yağmur yağdığında bataklığa dönüşen alanına, kısıtlı banyo ve içme suyuna rağmen her sene katılım giderek artmaktadır. Önceki yıllardan tecrübeli olan müzik severler yağmur ve soğuk hava için yanlarında şemsiye, yağmurluk, uzun çizmeleri ve uyku tulumları ile festivalin süpriz hava şartlarına hazırlar.

Festival 2005 yılında genişleyen 3,6 kilometre kare bulan alanı ile 385 canlı performans yapılmış ve yaklaþık 150.000 kişi festivale katılmıþtır. 2007 yılında 700 etkinlik 80 sahnede sergilenmiş 20.000 ile 177.000 arasındaki kişi bu etkinliklere katılmıştır.

Glastonbury’nin yeşil çayırlarında düzenlenen festivalde çağdaş müzik performanslarının yanı sıra tiyatro, dans, kabare, sirk, vb. diğer sanatları da kapsayacak geniş bir yelpazeye sahip. Müzik olarak rock, reggae, elektronik, halk müziği, hiphop ve dünyadaki çeşitli kültürlere ait müziklere de yer veriliyor. Her türlü müzik ziyafeti ve gösteri sanatları ile herkese hitap eden festival daha uzun yıllar ilgi görmeye devam edeceğe benziyor.

Check Also

Beyoğlu Sineması Kapanıyor

Mert Tekin Sinemada tekelleşen dağıtım ve gösterim Beyoğlu’ndaki tarihi sinema salonlarının, AVM sinemalarıyla girdikleri rekabeti …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *