Home / Dünya / Avrupa / Kraliçe Trump’ı es geçti: İngiltere’ye gelemiyor mu?

Kraliçe Trump’ı es geçti: İngiltere’ye gelemiyor mu?

 İngiltere Kraliçesinin parlamentoda yaptığı konuşmada Trump’ın İngiltere ziyaretinden bahsetmemesi ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusundaki soru işaretlerini arttırıyor.

Kraliçe Elizabeth her yıl parlamentonun açılışında mutat bir konuşma yapıyor ve diğer devlet başkanlarının İngiltere’ye planladıkları ya da kendi ziyaret planına ilişkin detayları parlamento üyeleriyle ve halkla paylaşıyor. Ancak hükümet başkanı Teresa May’in Washington’u ziyaretinde gündeme gelen Trump’ın İngiltere’ye yapacağı ziyaret, bu yılki ziyaret listesinde yer almıyor. Elizabeth, parlamentoda yaptığı konuşmada Temmuz ayında İspanya Kral ve Kraliçesini ağırlayacağını söyledi ancak Trump ziyaretinden bahsetmedi.

Guardian gazetesi, Trump’ın May’i telefonla arayarak halkın duyduğu tepkiyi körüklemek ve yeni protestolara neden olmak istemediği, İngiliz halkı istemediği müddetçe şartları zorlamanın doğru olmadığını söylediğini iddia etmiş, Beyaz Saray ise bu iddiayı yalanlamıştı.

İngiliz yetkililer de konuyla ilgili çelişkili açıklamalar yapıyorlar. Bir yetkili ziyaret planında değişiklik olmadığını söylerken bir başkası ziyaret zamanın netleştirilmediğini ve dolayısıyla ziyaretin gerçekleşmeyeceğini bildirdi. Kraliçe

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Trump’ın Londra’da gerçekleşen terör saldırılarından sonra kendisini eleştiren tweetler atması üzerine İngiliz hükümetini Trump ziyaretini iptal etmeye çağırmıştı. İngiliz Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise bu ziyaretin planlandığı şekilde gerçekleşmesi hususunda ısrar ediyor.

Öner Doğan

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *