Home / Dünya / Amerika Kıtaları / CIA Üşenmemiş, Otomat Hırsızlarının Peşinden Koşmuş… 

CIA Üşenmemiş, Otomat Hırsızlarının Peşinden Koşmuş… 

BuzzFeed News’un resmi belgelere dayandırdığı kayıtlara göre, CIA’da çalışan bir grup personel para ile çalışan satış otomatından yiyecek çaldıkları için işten kovuldu. Bugüne kadar aralıklı olarak yürüttükleri yiyeceklerin toplam tutarı 3314,40 $.

Müfettişlerin 2013 Ekim ayında hazırladığı rapora göre hırsızlık olayı 2012 sonbaharından 2013 Mart ayına kadar devam etti. Hırsızlık, makineleri FreedomPay adlı bir elektronik ödeme sistemine bağlayan kablonun fişini çekmeyi ve ardından atıştırmalıkları ücretsiz olarak satın almak için “nakitsiz FreedomPay kartları” nı kullanmayı içeriyordu.

Müfettiş raporuna göre olayın farkedilmesinden sonra otomatların etrafına kameralar yerleştirildi. Gözlem kameralarından çekilen video görüntülerine göre, hepsi de CIA ile sözleşmesi olan ve kolaylıkla tanımlanabilen personelin hırsızlık yaptığı anlaşıldı ve hırsızlar yakalandı.

Müfettişler, kimliği belirsiz sözleşmeli bir çalışanın “bilgisayar ağları konusundaki bilgisi” sayesinde hırsızlık organizasyonunu yönettiğini tespit etti. Çalışan, tekniği birkaç meslektaşıyla paylaşmadan önce kurduğu düzeneği başarıyla test ettiğini itiraf etti.

Yakalanan personelin CIA ile olan kontratlı iptal edildi, rozetleri teslim alındı ve güvenlik eşliğinde kapı dışarı edildi. Olay savcılığa intikal etti.

Adalet Bakanlığı ise suçlamaları reddetti.

Öner Doğan

Check Also

İran’ın IŞİD’in eski militanlarını Suriye’de kullandığı iddia edildi

Iran ISID militanlarını Iraktaki Mezhep Ayrılığını Alevlendirmek İçin Kullanıyor Iran IŞİD milislerini ABD’ye karsı etkin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *