Home / Washington / ABD’nin Başsavcısı da kendisine avukat tuttu: Trump yönetiminde herkes kendini sağlama alma derdinde

ABD’nin Başsavcısı da kendisine avukat tuttu: Trump yönetiminde herkes kendini sağlama alma derdinde

Başsavcı Jeff Sessions Rus bağlantılarıyla ilgili Senato’da kendini savunmak için özel bir avukat tuttu.

NBC News’in Salı günkü haberine göre, ABD başkanlık yarışındaki Rus müdahalesine ilişkin soruşturmalarda Sessions’u avukatı Chuck Cooper temsil ediyor. Cooper’ın Senato İstihbarat Komitesinden önceki haftaki ifadesinde Sessions’a yardımcı olduğu bildirildi.

 Sessions, geçen haftaki ifadesinde 2016 başkanlık seçimlerinde Rusya’nın müdahalesi ile ilgili işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları kesin bir dille reddetmiş, birlikte Senato’da görev yaptığı Demokrat Senatörlere de öfkesini şu ifadelerle göstermişti;

“20 yıldır bu Senato’da birlikte çalışıyoruz. Ve siz bana yönelik herhangi bir tezgahın içinde olup olmadığıma ilişkin bir araştırma önergesi hazırlıyorsunuz. Rus hükümetiyle olası bir angajmanın demokrasimize zarar vereceğinin ve 35 yıldır onurla hizmet ettiğim bu ülkeyi yaralayacağının gayet farkındaydım. Bu korkunç ve iğrenç bir yalan.”

Öte yandan Trump yönetiminde artık hemen her yetkili kendisine avukat tutmuş durumda. Trump bizzat kendisi şimdilik 2 avukatı kendisini Rusya soruşturmasında savunması için yakın geçmişte işe aldı. Dört farklı avukatlık şirketinin ise Trump’ın teklifini ‘para alamayız’ korkusu nedeniyle reddettiği yine basına sızmıştı.

Bundan da öte, Trump’ın uzun zamandır avukatlığını yapan Michael Cohen’in de kendisini savunmak için avukat tuttuğu ortaya çıkmıştı.  Cohen’in de ABD müfettişlerinin yürüttüğü soruşturmanın ilgisi içinde olduğu da daha önce yazılmıştı.

Sadece Trump değil, Trump’ın yardımcısı Mike Pence’in de kendisini yine Rusya soruşturmalarında savunmak amacıyla avukat tuttuğu öğrenilmişti.

Öner Doğan

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *