Home / Washington / Trump’ın yardımcısı Pence de korktu: Rusya soruşturması için kendisine avukat tuttu

Trump’ın yardımcısı Pence de korktu: Rusya soruşturması için kendisine avukat tuttu

Başkan Yardımcısı Pence’in ofisi Perşembe günü, hem kongre komitesi hem de Başkan Trump’ın kampanyası ile Rusya arasındaki muhtemel gizli ilişkiler ile ilgili özel konsey soruşturmasına yardımcı olması için Richard Cullen’in, Pence tarafından avukat olarak tutulduğunu duyurdu. Halen McGuire Woods’un başkanı olan Cullen, daha önce George H.W. Bush döneminde Virginia Doğu Bölgesi başsavcısı olarak hizmet etmiş ve 2000 seçimlerinde George W. Bush’un hukuk ekibinde yer almıştı. Konuyla ilgili Washington Post’da ayrıntılı bir haber yayınlandı. Habere göre, müşterileri arasında ünlü golfçü Tiger Woods’un eski eşi ve siyasiler de olmak üzere pek çok yüksek profilli isim var. Boşanma sürecinde, Woods’un karısının avukatlığını yapmıştı. İlginç bir bilgi olarak da eski FBI Başkanı Comey ve Cullen, McGuireWoods’da birlikte çalışmışlardı ve Cullen, Comey’in kızlarından birinin vaftiz babası.

Pence’in bu kararı Trump’ın, özel savcısı Marc E. Kasowitz’i kiralamasının ardından ve özel avukat Robert S. Muller III’ün, Başkan’ın yargıyı tıkadığı yolundaki iddialar ile ilgili soruşturmayı genişletmesi haberinin ardından geldi.

Pence’in sözcüsü Jarrod Agen, e-mail yoluyla Başkan Yardımcısı Pence’in, tamamen kendi işlerine odaklandığını, Başkan’ın ajandasını desteklediğini ve kendisine yardımcı olması için Cullen’i kiraladığını doğrulayabileceğini açıkladı.

Cullen’e, vergi mükelleflerinin parasıyla ödeme yapılmayacağı söylendi.

Adaylarla yapılan mülakatlar da dahil, bir avukatın kiralanması işlemi haftalar alıyor ve bir yardımcısının söylediğine göre Pence, bu hafta başında son kararını verdi. Yine Post’un ayrıntılı haberine göre kendi ofisinden yapılan açıklamaya göre alınan bu karar, Başkan Trump’ın Kasowitz’i tutmasıyla benzer amacı taşıyor.

Kasowitz’in Beyaz Saray personeline, kendilerinin özel avukat tutmalarına gerek olmadığını söylediği iddia edilmişti. Koruma amaçlı olsa da, Pence’in kendisine dışarıdan bir ismi avukat olarak tutması, Batı Kanadı yardımcıları arasında aynı şeyi yapma konusunda bir karmaşaya sebep olabilir.

Trump ve Beyaz Saray uzun süre Trump Kampanyası ve Rusya arsında bir gizli anlaşma olmadığını savundu ve başkanın herhangi bir yolla yargıyı tıkadığı iddialarını reddetti. Trump’ın 2 numarası ve geçiş ekibinin başı olan Pence, kendini genişleyen Rusya soruşturmasının içinde buldu. Flynn kendisini, Rus yetkililerle ilişkisi konusunda yanıltmış ve Pence bu yanlışları kamuoyuna defalarca tekrarlamıştı. Flynn’in avukatlarının Trump’ın geçiş ekibini, Flynn’in paralı bir lobici olarak, Türk hükümetiyle olan gizli bağları sebebiyle bir federal soruşturma altında olduğu konusunda uyardığı yönünde yeni haberler de vardı.

Dışarıdan bir avukat tutulması ABD tarihinde bir ilk değil. Nixon’ın yardımcısı Spiro T. Agnew de vergi kaçakçılığı, rüşvet vb suçlamalardan dolayı bir avukat tutmuş ve 1073’de istifa etmişti. Clinton’ın yardımcısı Al Gore, bağış toplama ve Beyaz Saray’dan yaptığı görüşmeler sebebiyle dışarıdan bir avukat tutmuştu. Ve yine bir diğer başkan yardımcısı Dick Chaney de Bush döneminde bazı konularda dışarıdan bir avukata danışmıştı.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *