Home / EIY / Trump’ın Şahsi Avukatı: Preet Bharara’yı Ben Kovdurttum

Trump’ın Şahsi Avukatı: Preet Bharara’yı Ben Kovdurttum

ProPublica’dan Jesse Eisinger ve Justin Elliott, Bharara’yı asıl yakan kişinin Trump’ın yıllardır kişisel avukatlığını yapan isim, Marc Karowitz olup olmadığını ve daha ötesini irdelemiş:

Trump’ın Rusya soruşturmasındaki şahsi avukatı Marc Kasowitz, konuşmaya şahit olan dört yakın kişiye göre, arkadaşlarına ve meslekdaşlarına, Trump’a ‘Bu adam seni biterecek.’ dediğini belirterek, New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara’nın kovulmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Kasowitz’i tanıyan bu kişiler, bazen onun eğlenmek için kendi başarıları hakkında abartılı olabildiğini söylüyor. Fakat iddia doğruysa, Bharara’nın kovulması ile ilgili motivasyon va zamanlama hakkındaki gizemler artacaktır.

Yeni başkanlar tipik olarak Amerikan savcılarının istifa etmelerini ister ve onları  kovma hakları vardır. Fakat Trump, Bharara ile Kasım ayında Trump Tower’da görüştüklerinde, Bharara’nın görüşme sonrası yaptığı açıklamaya göre, onun görevde kalmasını istemişti.

Mart başında Trump, geri dönüş yaptı. Bharara da dahil, bütün savcıların istifa etmesini istedi. Güçlü politikacıları sallayan tanınmış bir savcı olan Bharara, istifa etmeyi reddetti ve 11 Mart’ta görevden alındı.

ProPublica’nın daha önceki haberi gibi Bharara’nın kovulma zamanında Güney Bölgesi, Trump’ın Sağlık ve İnsan Hakları Bakanı Tom Price hakkında bir soruşturma yürütüyordu.

Kasowitz ve Beyaz Saray, yorumlara karşılık verme talebini reddetti.

Kasowitz geçen hafta, eski FBI Direktörü James Comey’in senatoda verdiği ifadesine Trump’ın sözcüsü gibi cevap vererek, ülkece tanınan bir figür oldu.

Kasowitz’in, Bharara’nın kovulmasında oynadığı iddia edilen bu rolü, New York milletvekilinin sadece Başkan’ın kişisel hukuki meselelerinde danışmanlık olarak değil, kendisini yönetimin bir parçası haline getirmesinin bir işareti olarak da görülüyor.

Kasowitz ayrıca, yine yukarıdaki dört kişinin söylediğine göre, özel görüşmelerde Trump’ın, kendisinden başsavcı olmasını da istediğini ama kendisinin teklifi geri çevirdiğini söylemiş. Sonra da bu görevi Alabama Senatörü Jeff Session’a vermeye karar vermiş.

New York Güney Bölgesi, ülkedeki bazı yüksek profilli şirket soruşturmalarını yürütüyor. Gazete haberlerine bakılırsa, gündemde Fox News’e ilişkin, grubun 2017’de ölen eski başkanı Roger Ailes’a yapılan cinsel taciz suçlamalarında anlaşmaya varmak için yapılan ödemeler var. Hukuk bürosu aynı zamanda Rusya’nın, Trump’a başlıca özel borç veren banka olan Deutsche Bank’daki kara para aklamasına da bakıyor.

Kasowitz yıllardan beri, bir gazeteciye karşı açılan başarısız karalama davası, Trump Üniversitesi meselesi ve geçen yıl başkan adayıyken çok sayıda kadın tarafından cinsel tacizle suçlanması da dahil, Trump’ı temsil ediyor. Geçen ay da Trump, Rusya soruşturması için yine onu şahsi avukatı olarak tuttu.

The New York Times Pazar günü Kasowitz’in, Beyaz Saray personeline, hakkındaki menfaat elde etme şüphelerini artıracak şekilde, kişisel bir avukata ihtiyaç duymaları halinde tavsiyelerde bulunduğunu yazdı.

Ayrıca Trump, yönetimdeki boşlukların doldurulması için de Kasowitz’in firmasına yönünü dönmüş durumda. Firmanın eski ortaklarından bir isim olan David Friedman, şimdi İsrail Büyükelçisi. Trump, eski senatör ve Kasowitz’in baş danışmanı Joseph Lieberman’ı Comey ile yer değiştirmeyi düşündü.

Bharara’nın yerine geçmesi için adı geçen isimlerden biri olan Edward McNally, Kasowitz’in hukuk firmasının bir ortağı. Bharara’nın görevden alınmasından üç aydan fazla oldu ama Trump Güney Bölgesi ya da diğer ABD savcılık pozisyonları için kimseyi aday göstermedi.

Bharara’nın 11 Mart’ta görevden alınması, FBI Başkanı Comey’in görevden alınmasından iki ay öncesine geliyor. Eleştirmenler Trump’ı, Comey’i zorla devre dışı bırakıp adaletin önünü tıkamakla suçluyor.

Comey, geçen hafta Trump’ın ‘bir çeşit patronaj ilişkisi kurmaya’ çalıştığı yönünde ifade verdi. Bharara da Pazar günü televizyonda verdiği bir röportajda Trump’ın benzer şeylere kalkıştığını söyledi: Comey’in ifadesi ‘Bir Deja Vu gibi hissettirdi.’

Derleyen: Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın seçim kampanyasını organize eden ekibin seçimden önce @Ten_GOP adlı Rusya destekli bir Twitter hesabının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *