Home / Kültür-Sanat / Beyoğlu Sineması Kapanıyor

Beyoğlu Sineması Kapanıyor

Mert Tekin

Sinemada tekelleşen dağıtım ve gösterim Beyoğlu’ndaki tarihi sinema salonlarının, AVM sinemalarıyla girdikleri rekabeti teker teker kaybetmesine neden oluyor ve son kale Beyoğlu Sineması da kapanıyor.

İstiklal Caddesi Halep Pasajı’nda 1989 yılından beri vizyon filmlerinin yanı sıra Filmeki ile her zaman bağımsız sinemanın da destekçisi olan ve ayrıca İstanbul Film Festivali’nin de ev sahipliğini yapan Beyoğlu Sineması, internet sayfasından 30 Haziran’da kapanacağının duyurusunu yaptı.

Beyoğlu sineması 2013 yılında da aynı þekilde ekonomik sıkıntılar sebebiyle yine kapanma aşamasına gelmiþ ve bağımsız film dağıtıcısı M3 Film’in de sponsor olmasıyla günümüze kadar direnmişti.

Geçtiğimiz yıllarda maalesef aynı kaderi paylaşan Sinepop, Majik Sineması, Alkazar Sineması, Rüya Sineması ve Emek Sineması da kapanmıştı. Beyoğlu sinemalarını; tekelleşen sinemanın yanısıra, semtin uğradığı kentsel dönüşüm felakatinin de Beyoğlu müdavimlerinin özellikle de sanat severlerinin kaçmasına neden olduğu ve sinema salonlarının tek tek kapanmasına yol açtığı çevre esnafı tarafından dile getiriliyor. İstiklal Caddesi’ndeki uzun süreli inşaat çalışmaları yalnızca sinemaseverleri değil yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerini canından bezdirmiş durumda.

Beyoğlu Sineması internet sayfasında paylaştığı duyuru;

“Uzun zamandır; tekelleşen dağıtım ve gösterim zincirleri arasında, bağımsız kalarak ayakta durmaya çalıştık. Sabit giderlerimizi karşılayamaz hale geldiğimiz dönemde, değiþen sinema teknolojisini kurmamız mümkün olmadığından Beyoğlu Sineması 2013 yılında kapanıyordu.

Başka Sinema, destek oldu ve fedakarlık yaptı. Bugünlere geldik. Ama hala sabit giderlerimizi karşılayamıyoruz. Sponsor aradık, bulamadık. Giderleri düşürmeye çalıştık, olmadı.

Bu koşullarda, 1989’dan beri Beyoğlu Sineması ile bir renk katma çabamızı sürdürmek imkansız hale geldi. 30 Haziran’da Beyoğlu Sineması kapanıyor. Kabullenmemizin mümkün olmadığı, tek renkliliğe gidişten kurtulmanın yolunu bulanlar da olacaktır, umarız.”

Check Also

Glastonbury Festivali başladı

Mert Tekin İngiltere’nin Glastonbury şehrinde dünyanın en büyük açık hava festivali başladı. Düzenlendiği şehirden ismini …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *