Home / Ankara / Katar’a Konan Ambargo’nun Erdoğan’a Bakan Kodları

Katar’a Konan Ambargo’nun Erdoğan’a Bakan Kodları

Ilhan Tanir, Washington DC

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır’ın 59 kişi ve 12 Katar bağlantılı kurumu terörizm iddiasıyla ambargoya alması Türkiye’yi ilgilendiren bazı çok önemli ayrıntılar taşıyor. (Listenin tümü yazının altında)

59 kişilik listenin Türkiye’yi ilgilendiren en önemli ismi hiç şüphesiz aslen Mısırlı olan ve Müslüman Kardeşlerin de ruhani lideri olarak da bilinen Yusuf Kardawi. Listeye 19. sıradan giren Kardawi, 2014 yılının Ağustos ayında İstanbul’a ‘Halifeliğin başkenti’ demesi ve bunun yanında da Erdoğan’a yaptığı büyük iltifatlar ile hatırlarda. O konuşmada Kardawi, Türkiye’nin kaderinin Müslüman dünyanın başkentliğini yapmak olduğunu, Erdoğan’a da çağrı yaparak bu ilahi çağrıya göre hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

Kardawi, darbe girişiminden sadece bir gün sonra Müslüman Kardeşler adına Erdoğan’a desteğini açıklaması ile biliniyor.  Kardawi aynı şekilde darbe girişiminin hemen sonrasında, 3 Ağustos’da Konya’da toplanan Katar merkezli Uluslarası İslam Liderleri Birliğine de bizzat başkanlık yapmıştı. Kardawi Türkiye’nin ‘islam’ın düşmanlarına karşı zaferini’ övmüş, İslam düşmanı ile Gülencileri kast ettiği Daily Sabah tarafından ilan edilmişti.

Kardawi’nin Katar’dan çıkarılmasının Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri ile Mısır’ın en önde gelen taleplerinden biri olduğu sanılıyor. Kardawi’nin Katar’dan çıkarılması gerçekleşirse bir sonraki istasyonun Türkiye olabileceği tahmin ediliyor.

Bununla birlikte 4 Haziran’da Kardawi’nin Katar Emiri Tamim bin Hamad tarafından İftar için Sarayında kabul edildiğini ve şimdilik Katar’ın Kardawi’yi sınırdışı etmeyi düşünmediğini gösterdiğini söylemek gerekir.

Libyalılar Grubu

Ambargoya alınan isimler içinde dikkat çeken bir başka grup ise ”Libyalılar” olarak adlandırabileceğimi 23’den 27’e kadar olan aşağıdaki isimler:

 1. Ali Mohammed Mohammed al-Salabi – Libyan
 2. Abdelhakim Belhadj – Libyan
 3. Mahdi Harati – Libyan
 4. Ismail Muhammad Mohammed al-Salabi – Libyan

Bu isimlerin ortak özelliği ise Katar aracılığı ve zamanın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun oluruyla Libya’dan Suriye’ye ihraç edilmiş Müslüman Kardeşlere yakınlığı ile bilinen isimler olması. Libyalılar olarak gruplayacağımız bu kişiler İskenderun’a 2012 yazında dökülen Libya silahlarının arkasındaki grup olarak da biliniyor. Bölgeyi yakından tanıyan Washington kaynaklarına göre 2012 yılında zamanın Katar Dışişleri ve Başbakanı olan Hamad bin Jassim bin jaber Al Thani, bizzat al-Salabi’ye atıf yaptığı ve aracılık yaptığı biliniyor. Aynı Washington kaynakları 2012 yılının ilk aylarlarında, muhtemelen Şubat ayında Ankara’ya Katar Başbakanının ziyaretinin tek nedeninin de Libya’dan İskenderun’a gelecek silah yüklü gemiye izin almak olduğunu hatırlattı. Ali Salabi bu grubun içinde en etkili ve bilinen isim.

Bunlar arasında Mahdi Harati Mavi Marmara yolcuğulunda yaralanması ile hatırlanıyor. Libya’dan daha önce gel

Mahdi Harati resimde Erdoğan’a teşekkürü ile görüşüyor

Numara 29: Islambouli

Listenin 29 numarası ise Mohamed Ahmed Shawky Islambouli. Mısırlı olan Islambouli, İstanbul’da yaşamasından dolayı ve İstanbul’a İslamcıların ‘İslambol’ demelerinden dolayı alınmış bir isim bu. İslambouli ‘Mısırlı Mursi’nin ekibinden’ olarak biliniyor. İslambouli’nin kardeşi ayrıca 1981’de zamanın Mısır lideri Enver Sadat’a suikast düzenleyen ekipten olduğu bilgisi de var.

Geçtiğimiz Temmuz ayında İstanbul’da yaşayan ve ABD tarafından tehlikeli bir terörist olarak adlandırılan Rifai Ahmed Taha, Suriye’ye geçtikten az bir zaman sonra ABD drone’u ile öldürüldüğü Washington Post’un ön sayfasında yer almıştı. İşte o yazıda da İslambouli’nin üzerinde durulduğunu görüyoruz ve Taha ile yakın dostlukları uzunca anlatılıyor.

Washington Post’un o yazısında işte bu 28 no’lu Islambouli’ye de atıf yapılmış ve şunlar yazılmıştı: ”Türkiye, 2013 darbesi ile Mısır’da devrilen ve sürgüne gönderilen Müslüman Kardeşler’e karşı sığınma veren politikasını savundu. Türkiye’nin bu korunma verdiği kişiler arasında Gama İslamiya’nın liderleri de vardı. Bu grup üyelerinin 1990’larda Mısır’da turistlere karşı düzenlenen kanlı saldırının ve öldürülen birçok Amerikalının olayı ile ilgili bağı var.

ABD’li yetkililer Taha gibi sürgün edilen bazı  kişilerin Suriye’de El Kaide gruplarını desteklemeyi sürdürdüğünü belirtti. Taha’nın öldürülmeden önce Suriye’de El Kaide bağlantılı Jabhat al Nusra ile bir başka bir dinci örgüt arasındaki anlaşmazlığa gidermek için aracı olduğu belirtildi.

“Bu insanlar  El Kade lideri Ayman al Zawahiri’nin çekirdek kadrosunda yer alan kişilerdi.”

”İslambouli,  Haziran 2015’te resmi statüsünü siyasi mülteci olarak Facebook hesabından duyurdu. İslambouli 1980ler ve 1990larda bin Ladin müttefikiydi. ABD Hazine bakanlığı yetkilileri halen terörist gruplarla bağlantılı olduğunu düşündüğü için 2005 yılında İslambouli’yi “özel olarak yetiştirilmiş küresel bir terörist” olarak etiketlemeye çağırdı. Birleşmiş Milletler yetkilileri geçtiğimiz yıl yaptığı özel bir inceleme sonrası İslambouli’yi dünya terörist listesinden çıkardı. ABD ise onu listede tuttu. Fikri alınmak için İslambouli’ye ulaşma çabaları ise sonuçsuz kaldı.

ABD’li yetkililer en az 2014’ten beri Taha ve İslambouli’nin Suriye’de Batıya karşı  özel sadırılar yapan Khorasan grubu ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Her iki ismin bu süre zarfında İstanbul’da olduğu ve konferanslarda ve medyada boy gösterdiği biliniyor. Taha’nın Mursi yanlısı bir WEB TV kanalında, Mısır devletine karşı Mısırlıları silahlanmaya teşvik ettiği ifade ediliyor.

Taha ve İslambouli gibi isimlerin Türkiye tarafından kucaklanması, Mısır tarafından şiddetle kınandı ve Erdoğan, Orta doğudaki istikrarı terör gruplarını destekleyerek bozmakla suçlandı. Erdoğan ise terörizmi reddettiğini, sadece Müslümanların haklarını korumak ve kendi kaderlerini tayin etmelerini istediğini ısrarla dile getirdi.

ABD’li yetkililer ve analistler, Türkiye’nin geçmişi şiddet eylemleri dolu bu misafirlerin Türkiye’nin iddialarını çürüttüğünü, bazı aşırı uçların Türkiye tarafından korunup başkalarına karşı savaşta teşvik edilmelerinin çok tehlikeli bir politika olduğunu ifade etti.

Trump’ın BAE ile Görüşmesi

Başkan Trump’ın Perşembe günü ayrıca BAE Emiri Mohamed Bin Zayed al Nahyan ile bir telefon görüşmesi de var. Zayed al Nahvan’ın Trump’ın üstünde etkisi olan az sayıdaki yabancı liderlerden biri olduğu bilinen gerçeklerden. Bu telefon görüşmesi ile ilgili olarak yapılan açıklamada çok önemli bazı sinyalleri açıkça verdiği anlaşılıyor: ”Başkan Trump Körfez İşbirliği Konseyinin birlik kalarak bölgesel istikrarı desteklemesini ama bunun hiçbir zaman radikal aşırılığı ve terörizmi yenilgiye uğratma pahasına olamayacağını vurgulamıştır.”

ABD Başkanlarının yabancı liderlerle yaptığı görüşmeler hakkında Beyaz Saray açıklamaları pek bir renk vermezken, BAE lideri ile yapılan telefon görüşmesinden anlaşıldığı kadarıyla Trump, Katar’ın GCC içinde kalmasını isterken, bunun Katar’ın şu anki davranışı ile olamayacağını oldukça açık bir şekilde ifade ediyor.

Bu arada Trump’ın BAE, Mısır ve S.Arabistan liderleri ile görüşürken görüşmediği Erdoğan dikkatlerden kaçmıyor.

Trump’dan Katar’a: Yeter

Cuma günü ise Tillerson’ın bölge ülkeleri ile görüşüp, Katar üzerindeki ambargonun azaltılmasına vurgu yaptığı görüldü. Buna rağmen Trump’ın Katar’a Romanya Cumhurbaşkanı ile yaptığı basın toplantısında ‘terörizmi fonlamayı bırak’ çağrısı yapması ve bu çağrının Katar ile bitmeyeceğini söylemesi, Katar ile ilgili olarak Trump’ın S.Arabistan’ın tarafında olduğunu gösteriyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise açıkça Katar’ın yanında pozisyon alması ve sonuna kadar Katar’ın yanında olduğunu açıkça ilan etmesi gözden kaçırılmaması gerekiyor. Bu da şu an itibariyle Trump ile Erdoğan arasında yeni bir ‘sıkıntı’ nın, Katar meselesinin sorun olduğunu gösteriyor.

WHattı’nın başkentteki Batılı diplomatik kaynaklardan aldığı bilgilere göre ABD yönetimi TBMM’de geçirelen ve Katar’a asker göndermeyi mümkün kılan tezkereden endişe duyuyor. Buna karşın ismini vermek istemeyen bir ABD Dışişleri yetkilisi ise konunun muhatapları olarak Ankara ve Doha’yı göstererek, yorum yapmamayı seçti.

Ambargoya muhatap bırakılan bir başka Katar kurumu ‘Qatar Charity.’ Kızılay ile Qatar Charity’nin işbirliği video ve haberleri her yerde görülüyor.

 

List of designated individuals:

 1. Khalifa Mohammed Turki al-Subaie – Qatari
 2. Abdelmalek Mohammed Yousef Abdel Salam – Jordanian
 3. Ashraf Mohammed Yusuf Othman Abdel Salam – Jordanian
 4. Ibrahim Eissa Al-Hajji Mohammed Al-Baker – Qatari
 5. Abdulaziz bin Khalifa al-Attiyah – Qatari
 6. Salem Hassan Khalifa Rashid al-Kuwari – Qatari
 7. Abdullah Ghanem Muslim al-Khawar – Qatari
 8. Saad bin Saad Mohammed al-Kaabi – Qatari
 9. Abdullatif bin Abdullah al-Kuwari – Qatari
 10. Mohammed Saeed Bin Helwan al-Sakhtari – Qatari
 11. Abdul Rahman bin Omair al-Nuaimi – Qatari
 12. Abdul Wahab Mohammed Abdul Rahman al-Hmeikani – Yemeni
 13. Khalifa bin Mohammed al-Rabban – Qatari
 14. Abdullah Bin Khalid al-Thani – Qatari
 15. Abdul Rahim Ahmad al-Haram – Qatari
 16. Hajjaj bin Fahad Hajjaj Mohammed al-Ajmi – Kuwaiti
 17. Mubarak Mohammed al-Ajji – Qatari
 18. Jaber bin Nasser al-Marri – Qatari
 19. Yusuf Abdullah al-Qaradawi – Egyptian
 20. Mohammed Jassim al-Sulaiti – Qatari
 21. Ali bin Abdullah al-Suwaidi – Qatari
 22. Hashem Saleh Abdullah al-Awadhi – Qatari
 23. Ali Mohammed Mohammed al-Salabi – Libyan
 24. Abdelhakim Belhadj – Libyan
 25. Mahdi Harati – Libyan
 26. Ismail Muhammad Mohammed al-Salabi – Libyan
 27. Al-Sadiq Abdulrahman Ali al-Ghuraini – Libyan
 28. Hamad Abdullah Al-Futtais al-Marri – Qatar
 29. Mohamed Ahmed Shawky Islambouli – Egyptian
 30. Tariq Abdelmagoud Ibrahim al-Zomor – Egyptian
 31. Mohamed Abdelmaksoud Mohamed Afifi – Egyptian
 32. Mohamed el-Saghir Abdel Rahim Mohamed – Egyptian
 33. Wajdi Abdelhamid Mohamed Ghoneim – Egyptian
 34. Hassan Ahmed Hassan Mohammed Al Dokki Al Houti – UAE
 35. Hakem al-Humaidi al-Mutairi – Saudi / Kuwaiti
 36. Abdullah Mohammed Sulaiman al-Moheiseni – Saudi
 37. Hamed Abdullah Ahmed al-Ali – Kuwaiti
 38. Ayman Ahmed Abdel Ghani Hassanein – Egyptian
 39. Assem Abdel-Maged Mohamed Madi – Egyptian
 40. Yahya Aqil Salman Aqeel – Egyptian
 41. Mohamed Hamada el-Sayed Ibrahim – Egyptian
 42. Abdel Rahman Mohamed Shokry Abdel Rahman – Egyptian
 43. Hussein Mohamed Reza Ibrahim Youssef – Egyptian
 44. Ahmed Abdelhafif Mahmoud Abdelhady – Egyptian
 45. Muslim Fouad Tafran – Egyptian
 46. Ayman Mahmoud Sadeq Rifat – Egyptian
 47. Mohamed Saad Abdel-Naim Ahmed – Egyptian
 48. Mohamed Saad Abdel Muttalib Abdo Al-Razaki – Egyptian
 49. Ahmed Fouad Ahmed Gad Beltagy – Egyptian
 50. Ahmed Ragab Ragab Soliman – Egyptian
 51. Karim Mohamed Mohamed Abdel Aziz – Egyptian
 52. Ali Zaki Mohammed Ali – Egyptian
 53. Naji Ibrahim Ezzouli – Egyptian
 54. Shehata Fathi Hafez Mohammed Suleiman – Egyptian
 55. Muhammad Muharram Fahmi Abu Zeid – Egyptian
 56. Amr Abdel Nasser Abdelhak Abdel-Barry – Egyptian
 57. Ali Hassan Ibrahim Abdel-Zaher – Egyptian
 58. Murtada Majeed al-Sindi – Bahraini
 59. Ahmed Al-Hassan al-Daski – Bahraini

List of entities:

 1. Qatar Volunteer Center – Qatar
 2. Doha Apple Company (Internet and Technology Support Company) – Qatar
 3. Qatar Charity – Qatar
 4. Sheikh Eid al-Thani Charity Foundation (Eid Charity) – Qatar
 5. Sheikh Thani Bin Abdullah Foundation for Humanitarian Services – Qatar
 6. Saraya Defend Benghazi – Libya
 7. Saraya al-Ashtar – Bahrain
 8. February 14 Coalition – Bahrain
 9. The Resistance Brigades – Bahrain
 10. Hezbollah Bahrain – Bahrain
 11. Saraya al-Mukhtar – Bahrain
 12. Harakat Ahrar Bahrain – Bahrain Movement

Check Also

Anar’dan Erdoğan’a kötü haber: ‘Başkanları değiştirmek kazandırmayacak’

WHatti Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, iktidarın başkanlık referandumda büyükşehirlerde yaşadığı kaybı, belediye başkanlarını değiştirerek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *