Home / Dünya / Orta Doğu / Rakka Operasyonu Geniş Bir Koalisyon ve Türkmen Sözcü ile ilan edildi

Rakka Operasyonu Geniş Bir Koalisyon ve Türkmen Sözcü ile ilan edildi

Melike Gul Demir

Hazırlıkları yaklaşık sekiz ay süren Rakka operasyonu, ABD’nin gönderdiği ağır silahların Demokratik Suriye Güçleri (DSG)ine ulaşmasıyla tartışmalar devam etti.

6 Haziran Salı günü SGD “büyük savaş”ın başladığını duyurdu.

Beklenen operasyonu, SGD birkaç gün içinde başlayacağını açıkladıktan bir gün sonra Pazartesi günü Başbakan Binali Yıldırım Rakka operasyonu başladığını duyurdu. Başbakan’ın bu açıklaması bir süre sosyal medyada gündem oldu, birçok tweeter kullanıcısı bu haberi “Türk Silahlı Kuvvetleri Rakka’ya girdi” şeklinde müjdeledi.

Bugün, SGD’nin bünyesinde bulunan farklı etnik gruplardan oluşan Suriye’li grup ve aşiret temsilcileri ile Rakka Sivil Meclisi eş başkanın bulunduğu bir basın açıklamasıyla resmen duyuruldu. Rakka şehri tamamen İŞİD’den alındıktan sonra ise Rakka Sivil Meclisi’ne devredilecek.

Hükümet tarafından terörist örgüt olarak görülen ve SGD’nin bir bileşeni olan YPG’nin yönetimi altındaki bölgelerde, farklı etnik grupları yerinden ederek yerlerine Kürtleri yerleştirdiğine, birçok alanda Kürtleştirme politikası uyguladığına dair eleştirilere rağmen, Suriye’li gruplar bayrakları, renkleri ve temsilcileriyle hazır bulundular.

Operasyonu duyuran SDG’nin Ceminbey/ Elbeyli bölgesinden Türkmen asıllı sözcüsü Talal Ali Silo’nun hemen yanında ise Rakka operayonunu yöneten YPJ’li kadın komutanlarından Rojda felat ile Cîhan Sêx Ehmed yer aldı.

Açıklamada Rakka operasyonunda katılanın güçlerin ise “Ceys El-Siwar (Devrimciler Ordusu), Cebhet El-Ekrad, El-Semal El Dîmoqratî Tugayları, Aşiret Güçleri, Mexawir Humuş Tugayları, Siqûr El-Reqqa, Lîwa El-Tehrir, Türkmen Selçuklu Tugayı, Hemam Türkmen Şehitleri Taburu, Senadid Güçleri, Süryani Askeri Meclisi, Minbiç Askeri Meclisi, Dêrazor Askeri Meclisi, Öz Savunma Güçleri, YPG, YPJ ve Nuxbe güçleri”  oldugu  açıklandı.

Açıklamada ayrıca, “Rakka Sivil Meclisi ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) olmak üzere, bölgedeki aşiretlerin ileri gelenleri, kanaat önderlerinin büyük desteği ve bölge halkımızın yardımlarıyla gerçekleştiği” belirtildi.

Check Also

Esad yönetiminin müttefikleri Suriye’yi yeniden inşa etmek için kolları sıvıyor

ABD’deki önemli Suriye uzmanlarından olan Steven Heydemann, Brookings Kurumu websayfasında bir yazı yazarak, iç savaşın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *