Home / Dünya / Orta Doğu / Katar’ı terkeden Hamas yetkililerin bazıları Türkiye’ye geçiyor

Katar’ı terkeden Hamas yetkililerin bazıları Türkiye’ye geçiyor

Filistinli kaynaklar, Pazartesi günü bazı önde gelen Hamas yetkililerinin, Katar’ı ülkenin isteği üzerine terk ettiklerini ve Lübnan, Malezya ve Türkiye de dahil olmak üzere bir dizi ülkeye geçiş yaptıklarını doğruladı.

Merkez sol görüşlü İsrail gazetesi Haaretz’in bildirdiğine göre, Batı Şeria’daki terör hücrelerini denetleyen ordu komutanı Saleh al-Arouri ve tutuklu mübadele anlaşmasının bir parçası olarak serbest bırakılan ve Batı Şeria’daki terör saldırılarını planlamaktan sorumlu bir hücrenin kurucusu olan Musa Dudin de Katar’ı terk edenler arasında.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Pazartesi günü Katar ile olan bağlarını kopararak Katar’ı, terörizmi desteklemekle suçladı.

Hafta sonu, Lübnan’da yayın yapan haber kanalı Al Mayadeen, Katar hükümetinin Hamas liderliğine ülkenin başkenti Doha’yı terk etmesi istenen Hamas yetkililerinin bir listesini sağladığını bildirdi ancak grup iddiayı reddetti. Liste, Hizbullah ve İran’a yakın olarak kabul edilen Al Mayadeen’e göre, Batı Şeria’daki Hamas aktivistleriyle ilişkilerini sürdüren yetkilileri içeriyor.

Hamas sözcüsü Hüsam Badran, Pazar sabahı bu raporu yalanladı ve “Hamas’ın imajını zedelemek ve dış ilişkilerini etkilemek için yanlış bilgi veren bazı medya organları var” dedi.

Al Mayadeen’e göre, Katar’ı terk etmek isteyen insanların isimleri, İsrail güvenlik servisleri tarafından Hamas ve diğer aktivistlerin sorgulanması sırasında gündeme geldi.

Check Also

Esad yönetiminin müttefikleri Suriye’yi yeniden inşa etmek için kolları sıvıyor

ABD’deki önemli Suriye uzmanlarından olan Steven Heydemann, Brookings Kurumu websayfasında bir yazı yazarak, iç savaşın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *