Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / Büyükelçilikteki Kavga Nedeniyle Türkiye’nin Kınanması Yasatasarısı Bugün Genel Kurul’a Geliyor!

Büyükelçilikteki Kavga Nedeniyle Türkiye’nin Kınanması Yasatasarısı Bugün Genel Kurul’a Geliyor!

Ilhan Tanir, Washington DC

2 hafta önce ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesinden geçen ve Türkiye’yi kınayarak, özür talep eden HR354 sayılı önergenin yarın Kongre Genel Kuruluna gelmesi beklenildiği öğrenildi.

ABD Temsilciler Meclisi Dışilişkiler Komitesindeki tasarıda Washington’da Erdoğan’ın korumaları tarafından barışçıl protestoculara yapılan ‘şiddet’ kınanmış ve bu saldırıyı yapanların adalet önüne çıkarılması talebi yapılmıştı.

Önergeye imza atanlar içinde Kongre’nin ve ABD’nin en güçlü ve en tanınmş her iki partiden gelen Kongre üyeleri bulunuyordu. Kongre Dışilişkileri Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Ed Royce, aynı komitedeki kıdemli Demokrat Eliot Engel, Kongre’nin Cumhuriyetçi Çogunluk Grubu lideri Kevin McCarthy (Kongre’de Cumhuriyetçilerin en kıdemli 2. ismi, Meclis Başkanından sonra), Kongre’deki 2. en güçlü Demokrat parti lideri Steny Hoyer bu önergeyi imzaya açan dört etkili üye.

Yasa tasarısına ayrıca Kongre’nin Cumhuriyetçi Başkanı Paul Ryan da desteğini açıklamış ve Türkiye’den ‘tam bir özür’ beklenildiğinin altını çizmişti.

Temsilciler Meclisinin Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Kevin McCarthy’nin bugünkü programında yasa tasarısının ele alınacağı belirtiliyor:

Oybirliği ile geçebilir

Washington Hattı’nın başkentteki kaynaklarından aldığı bilgilere göre yarın Temsilciler Meclisine gelmesi beklenen ‘kınama’ ve ‘özür talepli’ yasa tasarısının Kongre’deki bütün üyelerden destek alması ve oybirliği ile geçmesi bekleniyor.

Mecliste Türk Dostluk Grubunun halihazırda 143 üyesi bulunmasına rağmen oybirliği ile veya büyük bir çoğunlukla geçmesi beklentisi gerçekleşirse Türkiye açısından oldukça büyük bir bozgun yaşanacak.

Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamalarda Washington’daki olaydan Washington emniyeti sorumlu tutulmuş, Türkiye Büyükelçiliği ise yaptığı açıklamada protestocuların PKK ile bağlantılı olduğunu ileri sürmüş, Türk Büyükelçi Serdar Kılıç yaptığı konuşmada bu protestoculara saygının ifade özgürlüğüne saygı anlamına gelmediğini, tam tersine ‘terörizm ile dayanışma’ anlamına geldiğini iddia etmişti.

Yeni iddialara göre ise ABD Gizli Servis korumaları, Washington’daki Türk Rezidansı önündeki kavganın talimatının bizzat Erdoğan’dan geldiğini farkederek, güçlerini çekme isteğinden son anda vazgeçtikleri haberleştirildi.

Senatör McCain ise Serdar Kılıç’ın sınırdışı edilmesi gerektiği çağrısını yapmıştı.

Serdar Kılıç’ın göreve ilk başladığı haftalarda ilk ziyaret ettiği Washington’ın etkili senatörü McCain, Kılıç’ın sınırdışı edilmesini ilk ve en yüksek sesle dile getiren üye oldu.

 

 

Check Also

CIA, kendi başkanının Rusya sözlerini yalanladı: Trump-Rusya-seçim bağları

CIA Direktörü Mike Pompeo, geçtiğimiz hafta içinde, Rusya’nın 2016 seçimlerine karışmasının, seçimlerinin sonuçlarını değiştirmedini söyledi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *