Home / Washington / FBI Ekim Alptekin’in Flynn ile olan bütün iletişimleri, banka ilişkilerini talep etti

FBI Ekim Alptekin’in Flynn ile olan bütün iletişimleri, banka ilişkilerini talep etti

Ilhan Tanir, Washington DC

Trump’ın eski ulusal güvenlik başdanışmanı ve Türkiye’nin lobicisi Mike Flynn’in skandalları sürüyor.

New York Times’in son haberine göre ABD Adalet Bakanlığı Mike Flynn’e, Türkiye ile lobi bağı ile ilgili olarak soruşturma altında olduğunu Kasım ayının sonunda söylemesine rağmen Trump yine de başdanışmanlığına atamakta bir beis görmedi.

Trump yönetimi uzun süre Flynn’in bu lobi bağlarından habersiz olduğunu iddia etmişti. Bu yeni skandala göre ise çok daha önceden öğrenmişti.

Trump’ın ayrıca kovduğu FBI direktörü James Comey’den, kovmadan önce Flynn hakkındaki soruşturmayı sonlandırmasını istediği ortaya çıkmıştı. Bu talebi Comey’in aldığı bazı notlarda görüldüğü iddia edilmiş, NYTimes yazmıştı. Trump’ın sadece bu talebinin dahi ‘adaleti karartmak’ anlamına gelebileceği ve bunun için dahi başkanlıktan düşürmek için soruşturma açılabileceği konuşuluyor.

Flynn-Alptekin Arasındaki Tüm İletişim Teslim Edilecek

Flynn ile ilgili yapılan soruşturmada Flynn’in ”bütün kayıtları, araştırmaları, kontratları, banka faturaları ve iletişimleri” nin teslim edilmesi isteniyor. Bunun içinde Flynn Intel Group belgeleri de var.

Mahkeme davetiyesi (subpoena), NYT’ye göre, Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Ekim Alptekin’in Flynn’e yaptığı ödemelerle ilgili ve diğer iletişimlerini de talep ediyor. Yani Alptekin’in sadece Flynn’e yaptığı ödemeler değil, Flynn ile ilgili bütün iletişimlerin de teslim edilmesi gerekiyor. NYT’nin gördüğü ‘mahkeme davetiyesine’ göre -ki bu davetiye uymak ‘mecburi’, bu iletişimlerde neler olduğu soruşturmanın kapsamı dahilinde olacağı görülüyor.

İletişimin içine email, telefon ve diğer türlerin de olduğu anlaşılıyor.

Yine NYT’nin haberine göre soruşturmanın merkezi Flynn’in Alptekin’in Türk şirketi ve Türk hükümeti için yaptığı lobicilik. Soruşturma, önceki tahminlerin aksine Rus bağları değil, Türk lobi bağları ile başlatılmış, bir başka ifadeyle.

Bu haberin çıktığı aynı saatlerde bu kez McClatchy’de Flynn’in göreve geldiğinde ABD’nin Rakka operasyonunda Suriyeli Kürtlerle birlikte çalışma ve Kürt güçleri silahlandırma kararını veto ettiği hatırlatılarak, bu kararın aynı zamanda yarım milyon dolar kadar para aldığı Türk hükümetinin isteklerine uygun düştüğü yazıldı. Bir başka ifadeyle Flynn’in, o kararı alırken ABD ulusal çıkarları değil de Türkiye’nin ulusal çıkarlarını düşündüğü sorgulanmaya başlandı.

Ekim Alptekin’in Pazartesi günü yapılacak ATC ve TAIK iş konseyi toplantısında Washington’daki Trump International Hotel’de konferansın açılış konuşmalarından birisini yapması bekleniyor. Alptekin halen keynote konuşmacılardan biri olarak listede görülüyor.

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *