Home / Ekonomi / Teknoloji Bilim / Tesla solar çatı kiremitleri için on siparişleri önceden planlanandan biraz geç olarak bugün almaya başlıyor.

Tesla solar çatı kiremitleri için on siparişleri önceden planlanandan biraz geç olarak bugün almaya başlıyor.

CEO Elon Musk attığı tweet te şirketin bugün öğleden sonradan itibaren gelen kiremit siparişlerini kabul edeceğini duyurdu. Gerçi bu aşamada planlanan dört farklı modelden sadece iki tanesi piyasaya sunulacak.

Misk Twitter üzerinden gelen bir soruya cevap olarak ön sipariş edilebilecek ilk modellerin siyah cam pürüzsüz ve desenli olacağını söyledi. Tuscan ve Fransız arduvaz modellerinin “yaklaşık altı ay içinde” sipariş için hazır olacağını ekledi. Misk kiremit siparişlerinin hemen hemen bütün ülkelerden ve özellikle Avustralya ve İngiltere den verilebileceğini teyit etti. Ayrıca teslimat ve montajın bu yıl sadece Amerika da yapılacağını 2018 de de yurt dışı siparişlerin teslim edileceğini belirtti.

Bu arada önemli bir ayrıntı olan fiyat konusu şu ana kadar resmi olarak açıklanmadı. Çünkü geleneksel güneş panelleri nahoş görünür iken, her ne kadar güneş panel fiyatı son yıllarda önemli ölçüde düşmekte olsa da, yenilenebilir teknolojinin tarihi maliyeti hiç şüphesiz daha geniş alımlar için en büyük engel olmuştur.

Bu da solar kiremitlerin başlangıç maliyetinin geleneksel arduvaz çatı kiremitlerinin bilinen maliyetinden daha fazla olacağı anlamına gelir. Ama yakında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Tesla geçen sonbaharda mevcut çatı kaplama malzeme stilini andıran dört estetik görünüşlü kuvars cam güneş çatı kiremitlerini şov yaparak tanıttı.

Kiremitler yukarıdan bakıldığında güneş ışığının hücrelere nüfuz edebilmesi için şeffaf ama yandan bakıldığında mat görünüyor. Yeni kiremitler geleneksel güneş enerjisi panelleriyle aşağı yukarı aynı verimliliğe sahip ancak burada asıl amaç geleneksel çatıya estetik katmak.

Ürün bir ev için gerekli enerjinin tamamını üretebilecek olarak ilan ediliyor. İhtiyaç fazlası üretim evde daha sonra ihtiyaç anında kullanılmak üzere yedek enerji kaynağı olarak Tesla’nın Powerwall 2.0 pil biriminde saklanabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *