Home / Ekonomi / TL, Trump’ın Kürtleri Silahlandırma Kararını Onaylaması Sonrası Düşüyor

TL, Trump’ın Kürtleri Silahlandırma Kararını Onaylaması Sonrası Düşüyor

Bloomberg’de 9 Mayıs’ta Isabella Cota, Ben Bartenstein ve George Lei imzasıyla yayınlanan bir haberde, ABD Başkanı Donald J. Trump’ın, jeopolitik gerginliği derinleştireceği kaygılarına sebep olan “IŞİD’in ele geçirdiği toprakları geri almak amacıyla Suriye’deki Kürtleri silahlandırma kararı”nı onaylamasından sonra TL’nin değerinin düştüğü ve daha da düşebileceği iddia edildi.

Brown Brothers Harriman & Co. gelişen piyasalar döviz stratejisi direktörü Win Thin: “TL satın!”

Trump’ın Kürtleri silahlandırma kararını onaylamasının TL için ne ifade ettiği sorusuna “Satın!” cevabını veren Brown Brothers Harriman & Co.’nun gelişmekte olan piyasalar döviz stratejisi direktörü Win Thin, “Bu hamle, o bölgede zaten karışık olan durumun daha da bulanıklaşmasına neden olacak ve Türkiye’nin çatışma bölgesine yakınlığı nedeniyle en büyük kaybeden olma ihtimali var.” dedi.

TL’nin, New York’ta 14.49 itibarıyla yüzde 1’den fazla değer kaybetmesiyle 1 ABD doları, 3.6221 TL oldu. TL, ABD doları karşısında 24 Nisan’dan bu yana en düşük düzey olan 3.6231’den işlem gördü.  New York merkezli döviz tüccarlarına göre, son gelişmeler TL üzerinde büyük bir sıkıntıya neden olabilir ve Dolar/TL kuru, 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 3.65’e doğru gidebilir. TL, gelişmekte olan piyasalar para birimleri arasında bu sene, % 2.73’lük düşüşle en kötü performans sergileyen para birimi oldu.

Pentagon’a göre ABD bu kararı Ankara’dan güçlü itirazlar geldiği bir dönemde aldı. Bir ABD müttefiki ve NATO üyesi olan Türkiye, (Suriye’deki) Kürt savaşçıların, ABD’nin de terörist olarak sınıflandırdığı ülkesindeki PKK militanlarıyla bağlantılı olduğunu savunuyor. ABD askerî yetkilileri ise, IŞİD’in tek taraflı olarak başkenti ilan ettiği Raqqa’yı IŞİD’den geri alma çabalarında Kürt güçlerine ihtiyaç duyulduğunu savunuyor.

Derinleşen jeopolitik gerilim yatırımcıları korkutup kaçırabilir

Hartford, Connecticut merkezli, ağırlıklı olarak Türk tahvillerinden oluşan 12 milyar dolarlık bir varlığı yöneten Newfleet Varlık Yönetimi Ltd. Şti’nin gelişmekte olan piyasalar para uzmanı Steve Hooker, “Bu, yatırımcıların biraz duraksamasına neden olacak ve dünyanın o bölgesinin hâlen birçok zorluğa sahip olduğunu hatırlatan bir uyarıcı vazifesi görüyor.” dedi.

Yaptığı yazılı açıklamada, Kürt savaşçıları da içeren Suriye Demokratik Güçleri’nin “yakın gelecekte Raqqa’yı (IŞİD’den) başarıyla geri alacak sahadaki tek güç” olduğunu belirten Pentagon sözcüsü Dana White, “Türkiye hükûmetini ve halkını temin ederiz ki ABD, Türkiye’ye yönelebilecek ek güvenlik risklerinin önlenmesi ve NATO müttefikimizin korunması hedefine bağlıdır.” İfadelerini kullandı.

Şeref Güçlü

Check Also

CIA, kendi başkanının Rusya sözlerini yalanladı: Trump-Rusya-seçim bağları

CIA Direktörü Mike Pompeo, geçtiğimiz hafta içinde, Rusya’nın 2016 seçimlerine karışmasının, seçimlerinin sonuçlarını değiştirmedini söyledi. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *