Home / Dünya / Asya / Rus Silah Firması, Suriye Vahşeti Üzerinden Türkiye’de Para mı Kazanıyor?

Rus Silah Firması, Suriye Vahşeti Üzerinden Türkiye’de Para mı Kazanıyor?

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Çocuk Hakları Birimi Yönetici Direktörü Zama Neff, Türkiye ve Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli çocuk ve siviller ile ilgili çelişkili eylem ve söylemlerine dikkat çeken önemli bir yazı kaleme aldı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen ve 9 Mayıs’ta TUYAP İstanbul’da açılan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2017, aslında ne anlama geliyor? İşte cevabı:

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Nisan’da Suriye Han Şeyhun’da gerçekleşen ve çoğunluğu çocuk en az 92 kişinin öldüğü kimyasal silahlı saldırıya şiddetli bir karşılık verdi. Türk medyası onun, ‘Çocukların katliama uğradığı bir dünyada herkes kendini güvende hissetme hakkına sahip’ ve ‘Herkes bulunduğu pozisyonu yeniden gözden geçirmeli’ sözlerini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi tavsiyesini kendisi dikkate almalı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde bu hafta İstanbul’da düzenlenen ‘Uluslararası Silah Şovu’nda, Suriye ordusunun ana silah destekleyicisi olan, Rusya devletinin sahibi olduğu silah firması Rosoboronexport’u ağırlama kararını yeniden gözden geçirmeli.

Rosoboronexport; Suriye ordusunun, çocukların öldüğü ve sakat kaldığı, hastanelerin ve okulların zarar gördüğü saldırılarda Rus silahlarını kullandığı gerçeğine rağmen, silah şovundaki katılımcılardan biri olarak listelenmiş. Videolar, geçen Ekim ayında öğrencilerin ve öğretmenlerin öldüğü Has köyünde bir okul kompleksine yapılan saldırıda, Rus yapımı uçak bombalarının atıldığını gösteriyor. Rusya Savunma Bakanlığı şimdiye kadarki saldırıları reddediyor.

Suriye-Rus ortak askeri operasyonlarında defalarca, yasaklanmış olmasına rağmen, toplu cephane(cluster munitions) kullanıldı. Rus hükümeti Eylül 2015’de bölgedeki askeri operasyonları yönetmeye başladığından beri, Suriye’de  yangın çıkaran silahlar(incendiary weapons)’ın kullanımı da oldukça artmış durumda.

Birleşmiş Milletler’e göre geçen yıl, Suriye’deki çocuklar için en ölümcül yıldı. Bu utanç verici kayıt, Rusya’nın hiçbir yaptırımla karşılaşmadığı, Güvenlik Konseyi’nin ‘savaşan tarafların suistimallerini engelleyecek çözümlerini’ veto etmesinin bir sonucuydu.

Ancak Rosoboronexport yöneticileri, kanunsuzca sivilleri öldüren silahlar kullanan Suriye güçleri hakkında endişe etmek yerine, Suriye’deki savaşı kendi işleri için iyi gördüklerini açıkladılar. Birisi savaşın, Rusya’nın silahlanmasının iyi bir ifade şekli olduğunu söyledi. Bir diğeri ise Suriye’deki bu operasyonların devamında Su_34 bombacılarına ilginin arttığını söyledi.

Rosoboronexport Silahları yöneticileri muhtemelen bu hafta, diğer ülkelerden daha fazla Suriyeli göçmen çocuğu barındıran Türkiye’de, yeni anlaşmalar yapmayı umuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Han Şeyhun’daki kimyasal saldırıdan sağ kurtulan ve içlerinde bu saldırıda çocuklarını kaybeden bir babanın ve geçen sonbaharda Halep’teki acımasız saldırdan sağ kurtulan bir genç kızın da olduğu kişilerle biraraya geldi.

Erdoğan ve Türk hükümeti, Rosoboronexport’un Türk topraklarında silah reklamı yapmasını önleyerek bu çocuklar için bir tavır alabilirler.

Ebru Aksay

Check Also

SonDakika: Mustafa Akyol Malezya’da Gözaltında

WHatti Mustafa Akyol’un konferanslar için bulunduğu Malezya’dan ayrılmaya hazırlanırken havaalanında gözaltına alındığı duyuruldu. Akyol’un Malezya’nın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *