Home / Ankara / Erdoğan Washington Ziyareti Öncesi Trump’dan Şok Edici Karar Geldi

Erdoğan Washington Ziyareti Öncesi Trump’dan Şok Edici Karar Geldi

Pentagon’un yazılı olarak yaptığı açıklamaya göre Başkan Trump, Suriyeli Kürtlere ”ağır silahlar verme onayını imzaladı.”

Pentagon ilk kez sabah saatlerinde basına düşen bu haberi ilerleyen saatlerde bir açıklama yaparak teyit etti. Pentagon Sözcüsü Dana W. White, Suriye Demokratik Güçleri içindeki Kürt elementlerin verilmesinin gerekliliğine işaret etti.

Pentagon sözcüsü Dana W White tarafından yapılan basın açıklaması ABD başkanının Suriye Demokratik Güçleri (SDF) içindeki Kürt elemanları silahlandırması için Savunma Bakanlığına izin verdiğini söylüyor. SDF’in koalisyon kuvvetleri ile birlikte Rakka operasyonunu başarı ile yürütebilecek tek kara gücü olduğunu söyleyen açıklama, Türk’lerin güvenlik kaygılarının farkında olduklarını da söylüyor.

Öğlen basın toplantısında ise bu kez Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer gelen soru üzerine kararı okudu:

 

Suriyeli Kürtlerle kastedilenin YPG’nin ciddi bir ağırlığının olduğu Suriye Demokratik Güçleri olduğu NBC haberinde yer aldı.

Türkiye uzun süredir bu karara itirazını bildiriyor, SDF ve YPG güçlerinin PKK’nın uzantısı olduğunu ileri sürerek, silahlandırılmasının Türkiye’nin Ulusal Güvenliği için sıkıntı olacağını bildiriyordu.

Kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın planlanan Washington ziyaretinden sadece bir hafta önce gelmiş olması da Erdoğan için soğuk duş anlamına geliyor.

Karar ayrıca halen Washington’da bulunan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Beyaz Saray’da Trump ile tanışmasından bir gün sonrasına denk gelmiş oldu. Bu üçlü halen Washington’da iken karar imzalanmış oldu.

AP’den sonra ilerleyen saatlerde NBC de haberi doğruladı ve Trump’ın Suriye Demokratik Güçlerine ağır silah yardımı yapacak kararı imzaladığı haberleştirildi.

NBC’nin habrerine göre karar, Trump’ın kabinesinin dün akşam Beyaz Saray’da toplantı yapılması ile alındı ve Savunma Bakanı Mattis de bu toplantıya video konferans yoluyla katıldı.

Buna göre Suriyeli Kürtlere ilk etapta gönderilecekler arasında

  • bulldozerler, diğer mühendislik makineleri
  • daha etkili savaş ekipmanları, mühimmat, zırhlılar ve iletişim araçları, telsizler

Bu ekipmanlar hava veya karayoluyla teslim edilebileceği de haberleşti.

Türkiye karardan haberdar edilecek.

Bu ilk etaptaki yardımlar sonrasındaki daha ağır silahların ne şekilde ve ne zaman gönderilip, gönderilmeyeceği tartışılmaya devam ediyor.

Check Also

Anar’dan Erdoğan’a kötü haber: ‘Başkanları değiştirmek kazandırmayacak’

WHatti Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, iktidarın başkanlık referandumda büyükşehirlerde yaşadığı kaybı, belediye başkanlarını değiştirerek …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *