Home / Ankara / Referandumdan Sonra Türk Dış Politikası Nereye Gidiyor?

Referandumdan Sonra Türk Dış Politikası Nereye Gidiyor?

16 Nisan’da yapılan tartışmalı referandumun sonucunun “evet” olarak kabul edilmesinden sonraki günlerde Türkiye, dış politika açısından zor zamanlar geçiriyor. Batılı önde gelen devletlerin referandum sonuçlarına dair yaptıkları açıklamalar, AKPM’nin Türkiye’yi yeniden siyasi denetim altına alması, Kuzey Suriye’de YPG’ye yönelik yapılan operasyonlar nedeniyle hem Rusya’nın hem de Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye karşı olan olumsuz tutumları işlerin hiç de istendiği gibi gitmediğini gösteriyor.

1-) Referandum Sonucu ile İlgili Tepkiler

Türkiye’deki tartışmalı referandumun neticesi Batılı devletler tarafından tebrik edilmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp da tebrikte bulunan ülke liderleri dünya siyasetinde önemli noktalarda bulunmayan ülkeler olarak dikkat çekerken, büyük devletler arasında ABD Başkanı tebrik telefonu açarken, daha sonra sözcüsü ise gelen tepkilerden sonra bu telefonun tebrik telefonu olmadığını söylemek zorunda kaldı. İngiltere ise dış işleri bakanı düzeyinde referandumun neticesini tebrik etti. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya gibi pekçok ülkeyse referandumla ilgili endişelerini dile getirmekten geri durmadı ve AGİT’in bulgularına referans yaptı.

2-) Avrupa Konseyi Türkiye’yi Siyasi Denetim Sürecine Aldı

2004 yılında Avrupa Konseyi’nin siyasi denetimden çıkardığı Türkiye, Avrupa Konseyi tarihinde yeniden siyasi denetime tabi tutulan ilk ülke oldu. Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde önemli bir kilometre taşı olarak görülen bu karar;  insan hakları ve hukuk devleti alanında yükümlülüklerini yerine getirmemiş, demokrasisi belirli bir olgunluğa ulaşmamış ya da bu alanda ciddi zaaflar yaşayan ülkelere uygulanıyor.

3-) Kuzey Suriye’deki Saldırılara Rusya’nın Tepkisi

Türkiye, Kuzey Suriye’de YPG’ye yönelik düzenlediği hava harekatıyla Ruslar’ın tepkisini çekti. Perşembe günü açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Irak ve Suriye’deki hava saldırılarını ‘kabul edilemez’ olarak gördüklerini ifade etti. Moskova’dan gelen açıklamada, hükümetler arasındaki ilişkilerin temel prensiplerinin ihlâl edildiği iddia edilerek, “Bu durumda bütün taraflara sınırlarında kalma çağrısında bulunuyoruz” ifadesi kullanıldı.

4-) Kuzey Suriye’deki Saldırılara Amerika’nın Tepkisi

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarının Amerika Birleşik Devletleri tarafından da sert bir tepkiyle karşılandığı daha önce Washington Hattı’nda paylaşılmıştı. Trump başa geldiği günden bu yana Türkiye’ye yönelik en sert tepkisini gösteren ABD Dışişleri, durumdan memnun olmadığını açıkça ifade etti.  Türkiye’nin koalisyondaki geleceğinin de tartışıldığı, geleceğinin sorgulandığının ele alındığı sert bir açıklama yapılırken, ABD birlikleri de Türk saldırılarının önüne geçmek için Türkiye-Suriye sınırına konuşlandırıldı. Böylelikle Türkiye, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin aynı anda tepkisini çekmeyi başarmış oldu. Stratejik olarak ulaşılması zor bir nokta olduğu için bu durumu bir başarı olarak tanımlayanlar da çıktı.

5-) NATO’dan Gelen Uyarılar

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’yi 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklamalar, gözaltılar ve görevden uzaklaştırmalarla ilgili olarak uyardı. Türkiye’nin hukukun üstünlüğüne saygı göstermesini isteyen Stoltenberg’in açıklaması 9103 Emniyet Teşkilatı görevlisinin açığa alınmasının hemen ardından yapıldı.

 

Derleyen: Selim Alp Doğaner

 

Check Also

‘Gökçek’in düşüşü Erdoğan’ın endişelendiğinin kanıtı’

WHatti The Economist, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi düşerken yetkililerin görevine son verdiğini, bunun da siyasi …