Home / Dünya / Avrupa / Final Turuna Macron ve Le Pen Kaldı! İşte Adaylar

Final Turuna Macron ve Le Pen Kaldı! İşte Adaylar

Melike Gül Demir

 

Fransa’da milliyetçi dalga!

Trump’ın övdüğü, aşırı sağcı Le Pen ikinci tura çıktı.

Fransa’da Yürüyüş Hareketi’nin lideri ve merkez-sağ aday Emmanuel Macron ile aşırı sağcı, Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ikinci turda Cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

İkinci tur seçimleri ise 7 Mayıs’ta yapılacak.

Son sonuçlara göre Macron 23.9%’a ulaşırken, Le Pen ise 21.7 ile ikinci olarak ve finale kaldı.

Genç ve Tecrübesiz Bir Ekonomist: Macron

İktidardaki sosyalist partinin eski ekonomi bakanı olan ve Yürüyüş Hareketi’ni kuran, genç Macron, merkezde kurduğu Yürüyüş Hareketi’yle, belirli bir politik  ideolojiyi savunmadığını, bir bütün olarak Fransa ve Fransızlar için çalışacağını açıklamıştı.

Macron, eğer seçilirse, Napolyon’dan beri ülkenin en genç başkanı olacak.

Sosyalist partiden gelen ve François Hollande’in kabinesinde Ekonomi Bakanı olarak yer alan Macron ekonomi eğitimi almış ve bir süre maliye müffetişliği yapmıştı. Macron cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun güçlü adayı olarak görülüyor.

Politik programı gibi, Macron ve ekibi de genç ve tecrübesizlikle eleştiriliyor.

Onu ikinci tura taşıyan ise şüphesiz, iktidarda bulunan Sosyalist Parti’nin lideri Benoit Hamon’un aşırı sol politikalarının seçmenlerin yüz vermemesi ile merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi adayı François Fillon’un yolsuzluk iddiaları oldu

Fillon, ikinci tur için genç Macron’u, Le Pen’e karşı destekleyeceğini açıkladı.

Macron, şu anki eşi Brigette Macron ile 15 yaşında tanışmış. Brigette, Emanuelle’nin Franszca öğretmeni imiş ve Emanuelle’nin ailesi bu ilişkiye uzun süre karşı gelmiş.

 

Fransa’da Aşırı Sağcı Rüzgar: Le Pen!

Ulusal Cephe (FN) Partisi’nin ilk lideri ve kurucusunun kızı olan Marine Le Pen ‘aşırı sağcı geleneğinin köklü bir temsilcisi.

2012’deki seçimlerinde üçüncü gelerek ilk turda elenen Le Pen, 2014 Mayıs Avrupa Parlemento seçimlerinde birinci parti olarak gelince cumhurbaşkanlığı seçimi için iddialı olacağını göstermişti.

Le Pen, aşırı milliyetçi ve göçmen karşıtı politikalarıyla biliniyor ve seçim öncesi, Trump’ın övgüsüne alan tek Fransız cumhurbaşkanı adayı oldu.

Check Also

Fransız Cumhurbaşkanı işinden dertli: Erdoğan ile her on günde bir konuşmak zorundayım

Fransızların yeni seçilen genç cumhurbaşkanı Macron, dünya liderler arenasının görünenden daha az ‘havalı’ olduğunu, yapmak …