Home / Dünya / Avrupa / Dünya Fransa’daki başkanlık seçimlerine kilitlendi: İkinci bir Brexit’in ilk adımı mı?

Dünya Fransa’daki başkanlık seçimlerine kilitlendi: İkinci bir Brexit’in ilk adımı mı?

Fransa Pazar günü Cumhurbaşkanı François Hollande’in yerini kimin alacağını belirlemek için sandık başına gidiyor. Oylama sadece Fransa’nın değil Avrupa’nın geri kalanını da etkileyecek sonuçlar doğurabilir.

Seçimler  ABD Başkanı Donald  Trump ve eski başkan Barack Obama’yı da kapsıyor. 2016’da ABD’de Trump ile başlayan, İngiltere’nin AB’den ayrılması ile devam eden politik çalkantı, tüm gözleri Fransa’da yapılacak seçimlere çevirdi. Fransa seçimlerinin dünyayı şoka uğratan politik dalgalanmaların sonuncusu olup olmayacağı ise merakla bekleniyor.

İki turlu seçim

Fransızlar başkanlarını büyük oranda iki turun sonunda seçiyor. İlk oylamada herhangi bir aday %50’nin üzerinde oy alamaz ise en yüksek oya sahip iki aday bir kez daha oylamaya tabi tutuluyor. 23 Nisan’da gerçekleşecek seçimlerde %50’yi bulan aday olmaz  ise, 7 Mayıs’ta en yüksek oy alan iki aday yeniden yarışacak.

New York Times’a göre meşru beş aday;
François Fillon: Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti’den muhafazakar bir aday.
Benoît Hamon: Anketlerde tek haneli rakamlara kadar düşen, ana akım sol kökenli Sosyalist Parti adayı
Marine Le Pen: Aşırı sağdan Ulusal Cephenin lideri.
Emmanuel Macron: Bağımsız bir merkezci aday.
Jean-Luc Mélenchon: Başkaldıran Fransa hareketini kuran, Sol partinin desteklediği aday.

Trump etkisi

Trump resmi olarak herhangi bir adayı desteklediğini belirtmiş olmasa da, Le Pen’in yürüttüğü kampanya ve söylemleri birçok kişi tarafından Trump’a benzetiliyor. The Associated Press, Le Pen’in başkanlık adaylığı döneminde New York’ta bulunan Trump Tower’da görüldüğünü de ifade etti

Bununla birlikte AP, Le Pen’in ABD’nin Suriye’yi bombalamasına ve Rusya’nın yabancılaştırılmasına karşı tavrı aldığını belirtti. Le Pen, Rusya ve başkan Vilademir Putin ile yakın ilişkiler kurulması gerektiğine inanıyor.

Le Pen, Trump tarafından temsil edilen ABD siyasetindeki dalgalanmayı cesaret verici buluyor. Trump’ın zaferini ABD elitlerine karşı kazanılmış bir zafer olarak gören Le Pen, Trump’ın 8 Kasımda başarısından birkaç gün sonra, “Daha önce imkansız olan şeyleri mümkün kıldı. Gerçekten de seçkinlere karşı halkın zaferidir” ifadelerini kullandı. Le Pen’in göç karşıtı duruşu, anti küreselcilik mesajları Trump ile çok benzer.

Obama’dan Macron’a destek
ABD eski başkanı Obama’nın Perşembe günü adaylardan Macron’a telefon açarak şans dilemesi eleştirildi. Macron bu telefon görüşmesinin videosunu sosyal medyada yayınladı. Mesajda Obama “Size vereceğim ana mesaj, gelecek dünlerde en iyisine sahip olursunuz.Kampanyanızın son gününe kadar belirttiğiniz gibi çok sıkı çalışın. Kampanya’nın son günü, fark yaratacak gün olabilir, bunu bilemeyiz” ifadelerini kullandı.

Obama’nın sözcüsü Kevin Lewis, bu mesaja rağmen Obama’nın herhangi bir adaya resmi destekte bulunmadığını belirtti. Her halükarda seçimlerde başkanlık adayı Macron bu mesajdan son derece memnun.

Adayların ana konuları neler?

Fransa’nın Avrupa Birliğindeki konumu hakkında iki adayın ciddi reform önerisi var. Melenchon ve Le Pen, İngiltere’nin “Brexit” ile ayrıldığı gibi AB’den ayrılmayı düşüneceklerini ifade etti.

Göç ve güvenlik de bir diğer önemli konulardan biri. Aralık 2015’te 130 kişinin hayatını kaybettiği gibi IŞID bağlantılı veya bireysel kaynaklı terör saldırılarına maruz kalan Fransa, güvenlik ve göç meselelerine daha fazla önem veriyor.

Adayların altını çizdiği başlıca konulardan biri de ekonomi. Ülkedeki işsizlik oranı %10 ve yeni işlerde büyüme oranı da az miktarda.

Check Also

Fransız Cumhurbaşkanı işinden dertli: Erdoğan ile her on günde bir konuşmak zorundayım

Fransızların yeni seçilen genç cumhurbaşkanı Macron, dünya liderler arenasının görünenden daha az ‘havalı’ olduğunu, yapmak …