Home / Ankara / Cumhuriyetçi ABD Kongre Liderinden Erdoğan’ı Arayan Trump’a Karşı Tavır

Cumhuriyetçi ABD Kongre Liderinden Erdoğan’ı Arayan Trump’a Karşı Tavır

ABD Kongresinin önde gelen Cumhuriyetçi liderlerinden biri olan Ed Royce, Başkan Trump’ın Erdoğan’ın yetkilerini genişleten seçim sonuçlarını tebrik etmesinden farklı bir şekilde bir NATO müttefikine ”bulaşan” “artan otoriterliği (creeping authoritarianism)” kınadı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce Salı günü yaptığı açıklamada “Türkiye’de artan otoriterliği devam ediyor” dedi. “Demokrasiye, çoğulculuğa ve Türkiye’nin bölgedeki kilit rolüne değer veren herkes, Türk sisteminde önemli kontrol ve dengelerin ortadan kaldırılması konusunda endişe içinde olmalıdır” kaydını düşerek, Trump’ın telefonuna üstü pek de kapalı olmayan bir şekilde tepki verdi.

Gazetenin haberine göre bu tutum, ”muhalefet liderlerinin oy hırsızlığı nedeniyle kazandığını iddia etmelerine rağmen, oyların sadece yüzde 51 ile geçen anayasa referandumunun ardından Erdoğan’ı tebrik eden Başkan Trump’ın tutumundan keskin bir şekilde farklı.”

Royce “Özellikle bağımsız seçim gözlemcilerinden alınan usulsüzlük ve eşit olmayan şartlarda seçime ilişkin ilk raporlardan üzüntü duydum ve önümüzdeki günlerde yayınlandığında gerçeklerin hepsini gözden geçireceğim” dedi.

Seçimlerden önce de Kongre’deki Yükselen Tehditler Alt Komitesi Başkanı Dana Rochacraher Erdoğan hükümetini ‘terörist yönelimli’ olarak nitelemişti.

Alim Kahraman

Check Also

Anar’dan Erdoğan’a kötü haber: ‘Başkanları değiştirmek kazandırmayacak’

WHatti Anar Genel Müdürü İbrahim Uslu, iktidarın başkanlık referandumda büyükşehirlerde yaşadığı kaybı, belediye başkanlarını değiştirerek …