Home / Ankara / Beyaz Saray Trump’ın Erdoğan’ı Aramasından Utandı: Referandumu Onamadık

Beyaz Saray Trump’ın Erdoğan’ı Aramasından Utandı: Referandumu Onamadık

Photo: Politico

İlhan Tanır, Washington DC

ABD Başkanı Donald Trump’ın Erdoğan’ı referandum sonuçlarından dolayı tebrik ettiği haberlerine ilişkin Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders Trump’ın özel jeti AF1’de muhabirlerin sorularını cevaplandırdı.

Sözcü Sanders’i soruları ile sıkıştıran muhabirler, Türk muhalefeti halen seçim sonuçlarına itiraz ettiği halde Trump’ın Erdoğan’ı arama nedenini sorarken sözcü bu telefonun seçim sonuçlarını onama anlamına gelmediğini, aksine ABD’nin Türkiye’de ”demokrasiyi teşvik etme” amacında olduğunu, telefonun ise NATO müttefiklerinin ortak çıkarları konuşma anlamına geldiğini vurguladı. Sanders’a Trump’ın telefonunun ”Erdoğan’ın daha güçlü olmasını destekleme” anlamına mı geldiği sorulduğunda şunu söyledi “Trump’ın telefonu referandum sonuçlarını onaylanması anlamına gelmiyor. Bu kesinlikle Trump’ın pozisyonu değil. O elbette demokrasiyi destekliyor ve bunu umuyordu. Başkanın bir numaralı önceliği Amerikalıları korumak, onları güvende tutumak ve bunu yapmak için diğer ülkeler ve bazı NATO ortaklarımız ile birlikte çalışmak zorundayız.” denildi.

Sözcü, Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmediğini, AGİT’in seçim sonuçlarına baktığını söyledi.

Check Also

‘Gökçek’in düşüşü Erdoğan’ın endişelendiğinin kanıtı’

WHatti The Economist, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın popülaritesi düşerken yetkililerin görevine son verdiğini, bunun da siyasi …