Home / Dünya / Avrupa / Facebook Fransa Seçimleri Öncesinde 30.000 Sahte Hesabı Kapattı

Facebook Fransa Seçimleri Öncesinde 30.000 Sahte Hesabı Kapattı

Facebook sahte hesaplara karşı açtığı kampanyanın bir parçası olarak, Fransa seçimlerinin öncesinde 30.000 Fransız hesabını kapattığını duyurdu. Şirket Perşembe günü yaptığı açıklamada yaptıkları değişikliklerin sahte hesaplardan hatalı bilgi yayılmasını azaltmak amaçlı olduğunu söyledi.

Avrupa makamları nefret propagandası yapan Facebook ve Twitter hesaplarının kapatılması için son aylarda yoğun baskı uyguluyorlardı. Facebook bu baskının sahte ve kötü amaçlı Fransız hesaplarına karşı harekete geçmelerine yol açtığını belirtti.

Facebook açılamasında kötü niyetli propaganda hesaplarını, sayfaların içeriğine bakmadan sadece hesabın trafiğini modelleyerek saptayabilen bir model geliştirdiğini açıkladı. Şirket normal insanların davranış biçiminden farklı davranan bu hesapları internet aktivitelerine bakarak otomatik olarak saptayabilen bir program oluşturduğunu ve bu sistemi zaman içinde daha da geliştirmeyi umduklarını bildirdi.

Şubat ayı içinde Facebook ve Fransız basını yanıltıcı içerikle mücadele etmek için ortak çalışma yapacaklarını açıklamışlardı.

 

Check Also

Eski AB büyükelçisi: Türkiye’yle anlamlı diyalog mümkün değil

WHatti AB’nin eski Türkiye Büyükelçisi Marc Pierini Türk hükümetinin içinde bulunduğu “yankı odası”nın hakimiyeti nedeniyle, …