Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / ABD: Kimyasal Saldıyı Suriye’nin Yaptığından Eminiz

ABD: Kimyasal Saldıyı Suriye’nin Yaptığından Eminiz

Trump yönetimi ellerindeki kanıtların, sivillere karşı yapılan kimyasal saldırının arkasında Suriye’nin olduğunu, açıkça gösterdiğini iddia etti.  Rus yönetiminin Başar Esad’ı korumak için süphe ve sahte sorumlu yaratmaya çalıştığını öne süren Beyaz Saray’ın basın açıklaması ‘”ABD, Suriye rejiminin sinir gazı sarin ile kendi halkına karşı İdlib’in güneyinde Khan Shaykun bölgesinde kimyasal bir saldırı düzenlediğinden emindir” dedi. Beyaz Saray’ın basın açıklaması ” saldırı elli ila yüz arası (çocuklar da dahil olmak üzere) kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açtı” derken, Şam yönetiminin saldırısını Hamah’ın kuzeyinde önemli altyapıyı tehdit eden bir muhalefet saldırısına tepki olarak değerlendirdi.

Beyaz Saray’ın dört sayfalık basın açıklaması Rusya’yı, Başar Esad rejimini savunmak için ‘dezenformasyon’ kampanyası yapmakla ve ‘suçu başka grupların üzerine yıkmaya çalışmak’la suçladı.

Moskova yönetimi kimyasal gazların saldırıda hasar alan bir depodan yayılmış olabileceğini iddia etmişti. Basın açıklaması bu iddiaya değinerek, Rusya’yı ”rejim muhaliflerinin itibarını zedelemek ve rejimi savunmak”la suçladı.

Rusya’nın açıklamalarını kafa karıştırmaya yönelik ‘sahte haber’ olarak niteleyen Beyaz Saray, “Moskova’nın 4 Nisan saldırısına getirdiği açıklama, diğer acımasız eylemlerde getirdiği açıklamalarla aynı modeli izliyor; uluslararası toplumda kafa karışıklığı yaratmak ve şüphe uyandırmak için birden çok çelişkili iddia ortaya atıyorlar” diyor.

Beyaz Saray raporuna göre:

Kullanılan kimyasal silahın sarin gazı olduğuna emin olmalarının nedeni

–  Video ve görgü tanıklarının ifadelerinin yanı sıra istihbaratın elindeki bilgilerin miktarı ve birbirleri ile tutarlılığı,

– Kimyasal Silah programından olduğu bilinen personelin saldırı bölgesinde saldırıdan bir gün önce görülmüş olması,

– Kurbanların sarin zehirlenmesi belirtileri göstermesi,
– Suriye rejiminin bölgede elinde sarin bulunduran tek aktör olması.

Rusya’nın yalan söylediğine ikna olmalarının nedeni

– Rusya ile Suriye arasındaki “işbirliği” ve Rusya’nın söylemindeki tutarsızlıklar,
– Rusya’nın bir mühimmat deposu bombalanınca ölümcül gazın serbest kaldığını iddia etmesine rağmen sarin içeren cephanenin sokağın ortasında patlamış olması,
– “Rusların kimyasal silah saldırılarını hazırlayan ve gerçekleştiren Suriye güçleriyle birlikte çalışmalarına rağmen saldırıdan habersiz olmaları.”

Suriye böyle bir saldırıyı gerçekleştirmesinin nedeni

– Muhaliflerin bölgede önemli bir hava üssüne saldırma aşamasında olmaları,
– Rejimin bölgedeki insan gücünün yetersiz olmasını telafi etmek amacıyla kimyasal saldırı ihtiyaç duyması,
– Sivillere saldırarak muhaliflere baskı uygulamaya çalışmaları.
Rapor ayrıca Suriye’nın elinde başka kimyasal silahlar olma olasılığının üzerinde durduklarını ve bu silahların yerlerini ve ellerinde tutan grupları tespit etme çalışmalarının sureceğini de bildiriyor.

Putin Irak’a Benzetti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’nin kimyasal silah kullandığı suçlamalarını 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgal etmek için kullandığı hatalı istihbarata benzetti. Rus Dışişleri Bakanlığı ise ABD’yi Suriye politikasını “olay yeri fotoğraflarına” dayandırarak yapmakla suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Çarşamba günü Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile bir araya gelecek. ABD-Rusya ilişkilerinde yaşanan gerginlikler dolayısıyla Tillerson’un Putin ile görüsüp görüşmeyeceği henüz belli değil. Tillerson’un selefi John Kerry, Rusya’ya yaptığı son dört ziyarette de Lavrov’un yanısıra Putin ile de görüşmüştü.

Check Also

Barzani’nin Kerkük düşüşünden sonra Diaspora Kürtleri desteklerini çekecek mi?

Melike Gul Demir   25 Eylül’de referandum yapılacağı ilan edildiği günden bu yana Kürdistan bölgesinde …