Home / Washington / Reza, ”Suçsuzum! Kaynak da Sabah gazetesi” dedi

Reza, ”Suçsuzum! Kaynak da Sabah gazetesi” dedi

Reza: Suçsuzum, kaynak Sabah gazetesi

Reza Zarrab ve ABD Savcılığı’nın mail savaşı devam ediyor. Savcılık Reza’nın hotmail hesabından attığı mailleri Reza’nın aleyhine kullanmak, Reza da bu maillerin mahkemeye sunulmasını engellemek için Mahkeme’ye 5 Nisan’da mektup yazdı.

Reza’dan hamleler

Reza Zarrab, New York Sulh Ceza hakiminin verdiği onay ile hotmail hesabından elde edilen maillerinin mahkemede kullanılmasının önüne geçmeye çalışıyor. Reza için tutuklama kararı FBI ajanı Jennifer McReynolds’ın Eylül 2014’teki yeminli ifadesine dayanıyor. Türk polisinin 18 Aralık 2013 tarhinde hazırladığı 299 sayfalık rapor Reza’nın dosyasına eklenmişti. Bu raporun ‘gerçek’ olduğu ispatlanmasa da İstanbul’da bulunan bir FBI ajanı tarafından raporun tamamen gerçek göründüğü ifade edildi. Ayrıca davanın eski savcısı Bharara’nın dosyasında, bu raporda belirtilen ile FBI’ın araştırmalarının uyumlu olduğu ifade ediliyor.

Zarrab Mahkemeye sunduğu mektupta neye itiraz ediyor?

Zarrab Türkiye’de hakkında çıkarılan tutuklama kararının siyasi bir karar olduğu ve bu raporda itibarını ortadan kaldıracak bir çok haber yapıldığını ifade ediyor. Kendisine karşı polis içerisine yerleşmiş Gülen Hareketi’ne ait polislerin siyasi bir hamle yaptığını iddia ediyor. Zarrab ayrıca kendisi için çıkarılan tutuklama kararının sahte deliller ile yapıldığını ve FBI ajanı McReynolds’ın bu durumu mutlaka bilmesi gerektiğini ve bu durumu ortaya koymasının onun görevi olduğunu mektubunda belirtiyor.

Anayasa tutuklama talebi için geniş çaplı araştırma ve yeminli ifade ile desteklenmesini ister. Doğru hazırlanmış bir tutuklama talebine sanığın normalde itiraz hakkı yoktur. Fakat Yüksek Mahkeme Franks v Delaware’nin 1978’teki davasında bir istisna yaptı. ‘Frank Duruşması’ için sanık savunmasının bir ön sunum yaparak mahkemeyi ikna etmesi gerekmekte.

Bu sunumda: Gerçeğin kasıtlı olarak sahte deliller ile göz ardı edildiğine dair iddiaları için sanık savunmanın deliller sunması gerekiyor. Özellikle sahte olduğu iddia edilen tutanakların belgesinin bir bölümü mahkemede belirtmelidir. Bu belgelere destekleyici deliller eşlik etmelidir. Yeminli ifadeler veya başka güvenilir tanık ifadeleri bulundurulmalı veya yokluğu tatminkar bir şekilde açıklanmalıdır. Eğer Zarrab mektubundaki iddialar mahkeme heyetini ikna etmez ise mahkeme eldeki veriler ve polis raporu ile devam ederek tutuklama talebini dikkate alacak. Ancak hakim Berman Zarrab’ın 5 Nisan’daki mektubuna inanırsa, tutuklama talebi için oluşturulan dosyanın nelerine itiraz ettiğini delilleri ile ortaya koymasını isteyecek.

Şaibeli kaynak

Reza Zarrab’ın avukatları, Sabah gazetesinin Türk polisinin hazırladığı raporu çürüttüğünü iddia ettikleri haberleri kendi argümanları için kanıt olarak sundular. Ancak Türkçe yayın yapan Sabah ve İngilizce yayın yapan Daily Sabah, kanıtı olmayan bir çok kurgu habere imza attı. Sabah’ın 19 Mayıs 2016 tarihli bir yazısında Reza Zarrab için tutuklama isteyen ABD Savcılığının da Mahkemesinin de Gülen Hareketi ile bağlantısı olduğu iddia edilmişti.

Zarrab’ın Türkiye’de karıştığı iddia edilen yolsuzluk soruşturmasına dair emaillerini inceleme kararı alan mahkemeye Zarrab, bu davaların Türkiye’de düşürülmesi üzerinden itiraz ediyor. ABD Yüksek Mahkemesinin ‘1978 Frank Duruşması’ emsaline göre, eğer bir kolluk kuvveti sahte olduğu bilinen, veya kasıtlı bir şekilde gerçeği değiştirerek dosya hazırlamış ve tutuklama kararı çıkartmışsa, emir geçersiz sayılır. Ancak savunma, iddialarına dair bir ön görüşme talep edip elindeki belgeler ile bunu çürütmesi gerekiyor. Reza Zarrab bunu yapmadığı için hükumet böyle bir duruşmaya gerek olmadığını savunuyor.

Zarrab davasında bir sonraki adım Nisan 24’de, Mukasey ve Giuliani’nin Zarrab’ın savunması olmaya ehliyetli olup, olmadığı üzerindeki duruşma olacak.

Yazi, ingilizce versiyonundan WHatti ekibince çevrilmistir

Mahkemeye sunulan dilekçelerin orijnalleri:

 

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …