Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / Trump Yönetimine Yakın Washington Times’dan Özel Kapak: “Türkiye Diktatörlüğü mü Seçecek?”

Trump Yönetimine Yakın Washington Times’dan Özel Kapak: “Türkiye Diktatörlüğü mü Seçecek?”

İlhan Tanır, Washington DC

Washington’da iktidardaki Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçilere yakınlığı ile bilinen Washington Times gazetesi, Perşembe günü özel bir kapak ile çıkarak, Türkiye’deki referendumu ‘diktatörlüğün seçimi’ olarak resmetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu yapılan özel kapakta bir karikatürüne yer verildi. Özel sayıda  ”Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler” Alt Komitesi başkanlığını yapan Dana Rohrabacher’in de ”Ankara’da Demokrasi Duruşmada” başlıklı bir köşe yazısı yayınladı.

 

 

 

Washington Times’da ‘özel kapak’ halinde hazırlanan Türkiye referendumu yanında, Türkiye ile NATO arasındaki ilişkilerin üzerinde durulduğu da görülüyor. Bu konular hakkında sadece Rohrabacher değil, eski başkanlardan Ronald Reagan’ın Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Robert McFarlane, Washington’daki American Enterprise Institute uzmanı Michael Rubin, Hudson Institute’de uzman Eric Brown, ABD ordusundan emekli tuğgeneral Ernie Audino ve Türkiye’de eski bir polis müdürü olan ve Gülenci suçlamalarına muhatap Ahmet S. Yayla da yazılar yayınladılar.

 

 

Kapak, online olarak ”Türkiye yol ayrımında” özel başlığı ile yayınlandı.

McFarlane yazisinda Türkiye ile NATO ilişkilerine odaklandı, Türkiye’ye ekonomik ambargolar da dahil bazı önlemlerin düşünülmesi gerektiğini vurgularken yazının Türkçe’sinin de gazetede yayınlanması dikkatleri çekti. Trump’a yakınlığı ile bilinen Temsilciler Meclisinde Komite Başkanı Dana Rohrabacher, referendumun Türkiye’de demokrasinin testi olduğunu vurguladı ve diğerleri gibi Rohrabacher’in yazısı da online versiyonunda Türkçe tercümesi ile yayınlandı.

Eric Brown Türkiye ve ABD’nin bir karşı karşıya geleceği zor bir döneme doğru ilerlendiğini ileri sürerken, Rubin ise NATO üyesi olan Türkiye’nin terörizm ile savaşacağına, terörizmi beslediğini yazısında vurguladı.

Washington Times, diğer başkent gazetesi Washington Post veya New York Times gazetelerin yanında çok etkili bir gazete değil. Cumhuriyetçi Partiye yakın olmasından dolayı burada çıkan kapak önem taşıyor.

 

 

Rohrabacher’in yazısı:

Rohrabacher’in yazısında on yıl önce Türkiye’nin ‘sağlam bir NATO müttefiki, radikal İslam’a karşı ve ABD’nin dostu” iken şimdi bu özelliklerin hepsinin soru işaretlerine muhatap olduğu ifade edildi. Yazının bazı diğer öne çıkan tarafları şöyle:

”Türkiye’nin şu anki hükümeti tamamen İslamcı. Erdoğan İslami inanışlarında daha agresif hale geldi. Ciddi bir şekilde endişeli olmamız için iki neden var:

İlki, Türk hükümeti sürekli şekilde Ortadoğu’daki İslamcı teröristlerle daha yakınlaştı. Ortadoğudaki en güçlü ve gelişmiş çoklu parti sistemine sahip Türkiye’nin gelişmiş demokrasisi şimdi diktatörlüğe evriliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece kişiliğini kült haline getirmiyor aynı zamanda bütün güçleri merkezileştirilmiş şekilde kendi elinde topluyor.

İkinci olarak da hükümet IŞİD füzeleri topraklarına düşene kadar İslami teröristlerin kendi topraklarında 2016’ya kadar yıllardır kalmasıyla kör etti.”

Rohrabacher ayrıca Türkiye’de özgür bir basın olmadığı için  özgür bir seçimin yapıldığını söylemenin zor olacağını ekledi. Darbe sonrası Türk halkının cumhurbaşkanı etrafında haklı şekilde toplandığına işaret eden Rohrabacher, daha sonra ise Erdoğan’ın aşırıya gidip, Türk kurumlarındaki bütün muhalifleri temizlettirdiğini vurguluyor.

Aynı kapakta bir başka Türkiye yazısı ise eski başkanlardan Ronald Reagan’ın Ulusal Güvenlik Başdanışmanı Robert Carl McFarlane’en. McFarlane şu anda CIA eski direktörlerinden Jim Woolsey ile ABD’nin Enerji Güvenliği Konseyinde.

McFarlane: NATO Türkiye’deki halklarla angaje olmalı

McFarlane de son zamanlarda Türkiye’de olanların alarm zilleri çaldırdığını, bütün ‘bağımsız medyanın önünün kesildiğini, Batıcı yetkililerin kovulduğu ve cihadçı gruplara hoşgörü gösterildiğini’ yazıyor.

McFarlane, NATO’nun Türk halkı ile angaje olmasını savunurken, yapılması gerekenleri 3’e ayırıyor:

  1. Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lahey’deki Uluslararacı Ceza Mahkemesine sevketmek
  2. NATO, Türkiye’deki güçlerini azaltmalı ve hassas silahları başka ülkelere sevketmeli
  3. ‘Güçlü adam’ merkezli Türk hükümeti ile ‘yumuşak sert’ diyalogun tutulması.

Ekonomik ambargoları da Türkiye için düşünülmeli ama Washington Türkiye’deki Türkler, Kürtler, Müslümanlar veya gayri Müslimler olmak üzere bütün halklar ulaşmalı dedi.

Türkiye’nin iyi günlerinin halen gelecekte olduğunu iddia eden McFarlane, NATO ve Türkiye arası ilişkilere getirdiği yaklaşım oldukça ilginç

Son olarak aynı kapakta hakkında Türkiye’de suçlamalar da olan, Ahmet S. Yayla’nın uzun bir yazısı bulunuyor. Yayla yazısında Erdoğan’ı terörizme yardım etmekle suçluyor.

 

Check Also

Demirtaş ve Yüksekdağ itibarlı Sakharov Ödülüne aday gösterildi

1988’den beri Avrupa Parlamentosu tarafından, hayatını insan hakları ve özgürlüklerini savunmaya adayan kişilere verilen Sakharov …