Home / Washington / Trump’ın güçlü danışmanı Steve Bannon’ın fiyakasını bozan ortaya çıktı: Damat Kushner!

Trump’ın güçlü danışmanı Steve Bannon’ın fiyakasını bozan ortaya çıktı: Damat Kushner!

Bannon, Ulusal Güvenlik Konseyi’den Alındı

Trump’ın baş stratejisti ve en güçlü danışmanı olarak bilinen, kendisini 6 hafta kadar önce Beyaz Saray’ın en güçlü Ulusal Güvenlik Konseyine atayan Steve Bannon’ın bu Konsey’den çıkartılması başkent Washington’da yankılar getirdi.

Bir teoriye göre Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Başdanışmanı MacMaster’in Bannon’ın atılmasında rolü büyükken, Washington’ın nabzını iyi tutan Politico’da çıkan bir analizde ise Bannon’ın düşürülmesinde Trump’ın güçlü danışmanı ve aynı zamanda damadı Jared Kushner olduğu yazıldı.

Beyaz Saray’ın baş stratejisti, eski deniz subayı Steve Bannon, Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki güçlü koltuğundan kaldırıldı. Trump’ın güçlü siyasi eli Bannon’ın, ulusal konseyde yer alması eleştirilere yol açmıştı. Bu karar, eleştirmenlerce ‘Başkan’ olarak anılan Bannon için ilk otorite kaybı sayılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Trump’ın damadı ve kıdemli danışmanı Jared Kushner, Beyaz Saray’ın performansı ile ilgili soruların ve özellikle de Bannen ile ilgili şikayetlerin araştırılmasını istemişti. Bannen’ın büyük bir problem olduğu görüşünde olan Kushner, aşırı milliyetçi Bannon’ın hükümeti yıpratmak ve başkana zarar vermek istediğini ileri sürmüştü.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Bannon’ın görevinin Ulusal Güvenlik Konseyi’ni Obama yönetiminden sonra ‘operasyonel olmaktan çıkmış’ hale getirmek olduğunu ve bunun da gerçekleştirildiğini söyleyerek Bannon olayını, yapılması gereken sınırlı işleri başarıyla tamamlamış olmasından sonra gerçekleştirilen basit bir görevden alma olarak göstermeye çalıştı.

Fakat, Rus Büyükelçi Sergey Kislyak ile görüşmesinin ortaya çıkması üzerine, Şubat ayında istifa eden eski ulusal güvenlik danışmanı Flynn’in yerine getirilen ve güçlü bir otoriteye sahip olan Trump’ın yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster tarafından yakından izlenen Bannon’ın çıkışı, federal dosyaya kaydedilip çok sayıda Beyaz Saray yetkilisi tarafından imzalanmıştı.

Bannon’ın, konseyin hiçbir toplantısına(bir ifadeye göre de sadece bir toplantı hariç hiçbir toplantıya) katılmadığı iddia ediliyor.

Uzun süredir komitede olan kişi ve uzmanların, güvenlik danışmanlarının ve istihbarat yetkililerinin, politika üretme noktasında geleneksel yapıya geri dönülmesi gerektiğini farketmeleri gerekiyorken, Flynn yaklaşımında Bannon sıradan bir üye olarak bile atanmamıştı.

Trump’ın yeni ulusal güvenlik danışmanı ise General H.R. McMaster. Konseyin tarihini yazan David Rothkopf’a göre McMaster akıllı, etkili bir bürokrat ve lider. Geleneksel yapıyı restore etmek McMaster ile mümkün.Ulusal güvenlik danışmanlarından kurduğu ekip, ona daha çok otorite ve askeri ve istihbari liderlik rolününün restorasyonu imkanını veriyor.

Konseyin eski geleneksel yapısına kavuşacak olması her iki partiyi de memnun etmiş gözüküyor. Yabancı İlişkiler Komitesi Senatosu’ndan Yüksek Demokrat Ben Cardin, konseyin üzerinde kimsenin olmayacak olmasından dolayı memnuniyetini dile getirirken, ümidinin yeni danışmanın hükümette hiçbir rol üstlenmemesi ve  tamamen dışında kalmasını olduğunu söylüyor.

Slahlı Hizmetler Senatosu Başkanı John McCain de Bannon’un göreven alınmasını iyi bir hareket olarak görenlerden. Kendisinin, her zaman siyasi bir danışmanın bu yapıda görev almaması gerektiğini söylediğini ifade ediyor.

Cumhuriyetçi Ileana Ros-Lehtinen de Bannon’un uzaklaştırılmasını iyi bir haber olarak karşılayan isimlerden birisi.

Bannon’un gönderilmesi başta, Flynn’in yardımcısı olan ve konseyde ikinci isim olarak kalan K.T. McFarland olmak üzere, başka değişiklikler olup olmayacağı sorularını da beraberinde getirdi. Bir yetkiliye göre Trump, McFarland’ı seviyor ve onu göndermeyecek. Konseyden başka bir kaynağa göre de, yakın zamanda planlanmış başka bir personel değişikliği yok.

Bannen’a ilave olarak bir diğer değişiklik Çarşamba günü yapılmıştı. Trump’ın  iç güvenlik ve terörle mücadele asistanı Thomes Bossert, ulusal güvenlik danışmanı iken Flynn ile aynı statüye getirildi. Eski generalin güçlendirilmiş rolü ile McMaster’ın astı olarak şimdi Trump’ın Beyaz Sarayı’ında.

Ancak değişikliklerin Trump’ın bazı sadıklarınca hoş karşılanmadığını da belirtmek gerek.

Ebru Aksay

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …