Home / Dünya / Asya / Trump’ın Danışmanın Rus Ajanlarla İlişkisi Ortaya Çıktı

Trump’ın Danışmanın Rus Ajanlarla İlişkisi Ortaya Çıktı

Trump’ın kampanya danışmanı Carter Page Rus casuslar tarafından hedef alınmış

Gizli FBI belgesine göre New York’lu işadamı Carter Page, dış politika danışmanı olarak Trump kampanyasına katılmadan iki yıl önce Rusya’daki iş fırsatlarına destek vaadiyle bir istihbarat kaynağı olarak çalışmak üzere Rus casusları tarafından hedef alındı

Page, ABC News’e, Rus casuslarla ilgili bir davada sunulan 2015 yılına ait bir mahkeme belgesinde “Erkek-1” olarak tanımlanan kişi olduğunu doğruladı. Page, Pazartesi günü verdiği röportajda “Bir casus olmak istemedim” dedi. “Ben bir casus değilim.”

Belgeye göre FBI, Rus deniz aşırı istihbarat ajansı SVR’nin casusları oldukları tespit edilen üç Rus erkek ile ilgili iddianameden kaynaklı soruşturma kapsamında Page ile görüşme yaptı.

Bunlardan biri olan Evgeny Buryakov, bir Rus kalkınma bankasının New York ofisinde yönetici görevi üstleniyordu.

Buryakov davası, geçen hafta Trump’in damadı Jared Kushner’ın aynı bankanın başkanıyla görüştüğünü açıklaması ile manşetlerde yeniden yer aldı. Buryakov, bir savunma anlaşması uyarınca 30 ay hapis cezasına çarptırıldı ancak hafta sonlarında hapishaneden serbest bırakıldı ve Rusya’ya sınırdışı edilmeyi bekliyor. Mahkeme kayıtlarına göre FBI’nın mahkeme dosyalarında, Buryakov ile amirleri arasında “Erkek-1’in Rusya için bir istihbarat kaynağı olarak kullanılması” girişimine ilişkin konuşmalar gizlice dinlendi. Amir, “Erkek-1’e çok söz verdiğini” ve kendisine “sözleşmeleri hayata geçirmek” için “Rusya’daki bağlantılarını” kullanacağını söylediğini belirtti. İşveren, Page için “Şimdilik onun tutkuları benim işime yarıyor” dedi.

Page hiçbir zaman Buryakov davasında başarılı bir şekilde casus olarak işe alınmakla veya casusluk yapmakla suçlanmadı. FBI ajanları, mahkeme kayıtlarında Haziran 2013’te “Erkek-1” ile görüşme yaptıklarını söylediler. Görüşme sırasında Page, Rus amir olarak tanımlanan Victor Podobnyy ile belirli aralıklarla buluştuklarını ve enerji endüstrisi ile ilgili e-posta alışverişinde bulunduklarını açıkladı. Mahkeme belgesinde Page’in Podobnyy ile hassas bilgileri paylaştığına ilişkin herhangi bir tespit bulunmuyor.

FBI’ya göre “Erkek-1”, Ruslara enerji endüstrisinin mevcut durumu ve geleceği konusundaki bakış açısını anlattı ve enerji işi ile ilgili belgeler verdi.

Başkanlık seçimi kampanyasının başlangıcında Trump, Washington Post editörler kurulu toplantısında Page’i ilk dış politika danışmanlarından biri olarak nitelendirdi. O güne kadar Page, Washington’daki dış politika çevrelerinde neredeyse hiç tanınmıyordu. Moskova’nın önde gelen üniversitelerinden birinde yazın yaptığı konuşma ile ilgili soruların dolaşmaya başladığı sıralarda, Eylül ayında, 2016 seçimlerine Rus müdahalesi soruşturmasında önemli bir figür olarak ortaya çıktı.

Şubat ayında ABC News’e verdiği bir röportajda Page, gerek yayımlanan çalışmasında gerekse Moskova’daki Temmuz konuşması sırasında her zaman ABD ve Rusya arasındaki sıcak ilişkilerin devamını savunuğunu belirtti ancak önemli Rus yetkililerle Trump adına hiçbir zaman görüşmediğini söyledi.

Page, “Rusya petrol şirketi yöneticisi ve Putin müttefiki Igor İvanoviç’le [Sechin] buluşmak bir şans olacaktı, ancak bu fırsatı hiç yakalayamadım” dedi.

Page, Steele’s dosyasında “Trump Danışmanının katıldığı Gizli Kremlin Toplantıları” başlığı altında defalarca görünen ismin kendisi olduğu iddiaları için “kesinlikle gülünç” dedi ve sert bir şekilde “asla olmadı” diye ekledi.

Page’in Buryakov casus davasındaki rolü daha önce rapor edilmedi. Geçtiğimiz hafta Federal davada ortaya çıktığı ve Kushner tarafından doğrulandığı üzere Page, Aralık ayının sonlarında Rusya’nın Vnesheconombank (VEB Bank) müdürü ile ABD’nin Rusya büyükelçisinin önerisi üzerine bir araya geldi. VEB Bank şu anda Ukrayna’yla ilgili yaptırımlar kapsamındadır. Banka yetkilileri, ABC News’e Kushner’le olan görüşmenin iş ile alakalı olduğunu açıkladı.

Federal savcılar, Buryakov’un Manhattan VEB Bank ofisindeki üst düzey işini casusluğunu perdelemek için kullandığını ileri sürdü. Buryakov Rusya’nın dış istihbarat servisi SVR’nin temsilciliğini yapmak suçlaması ile 26 Ocak 2015’te tutuklandı.

2016’da davaya bakan eski savcı Preet Bharara “Soğuk Savaşın sona ermesinden yirmi yıl sonra bile Rus casusları gizlilik örtüsü altında hala aramızda faaliyet gösterme arayışında, ancak New York’ta FBI ve ofisimdeki savcıların çalışmaları sayesinde yasadışı casusluk girişimleri göz ardı edilmeyecek. İlgililer soruşturulacak ve yargılanacaklar” dedi.

Tutuklanmasının ardından Buryakov, “ABD’de yabancı bir devletin ajanı olarak hareket etmek için komplo kurmak” suçundan 30 ay cezaevinde (en fazla beş yıllık cezanın yerine) kalmak ve 100.000 $ para cezasını ödemek karşılığında suçlu oldupunu kabul etti. Buryakov’un SVR’deki çalışma arkadaşları Sporyshev ve Podobnyy ülkeyi terk edip Rusya’ya geri döndüler.

Cuma günü, Buryakov’a federal cezaevinden erken tahliye hakkı verildi. Salıverilme hükmünün şartları, serbest bırakılmasının ardından sınır dışı edilmesini de içeriyor. Davayı yakından takip eden bir kaynak ABC News’e “Bay Buryakov serbest bırakıldı ve Rusya’ya geri dönmeyi bekliyor.” dedi

Çev.: Veysel Karacabeyli

Check Also

Trump’ın eski kampanya müdürünün derin Rus ilişkileri kazımakla bitmiyor: yeni ifşaatlar

Trump’ın eski kampanya müdürünün Rusyalı bir zenginle 60 milyon dolarlık ilişkisi ortaya çıktı. Trump’ın kampanyasının …