Home / Dünya / Amerika Kıtaları / Zarrab’da Dilekçe Savaşları: Bugünkü Dilekçelerde Ne Oldu

Zarrab’da Dilekçe Savaşları: Bugünkü Dilekçelerde Ne Oldu

Zarrab Savcısının Sunduğu Dilekçenin Detayları

New York’un güney bölgesi savcılığından Joon H Kim, Iran ve ABD arasında yasadışı finansal işlemler yapmak süphesiyle tutuklu bulunan Türkiye ve Iran vatandaşı Rıza Zarrab hakkında, davanın hakimi Richard M Berman’a bir dilekçe gönderdi.

Dilekçede Rıza Zarrab’ı savunan avukatların arasına aynı şirket avukatlarından Rudolph W Guiliani ve Michael B Mukasey’in eklenmesi üzerine Greenberg Traurig ve Debevoise Plimpton sirketlerinin avukatlarının potansiyel çıkar çatışması olup olmadığına ilişkin bir duruşma talep ediyor.

Daha önceden de savcılığın talebiyle gene Zarrab avukatlarından Kirkland ve Ellis avukatlık şirketinin aynı davada bir çıkar çatışması olup olmadığı davası görülmüştü. Kirkland ve Ellis şirketleri Zarrab’ın yanısıra Zarrab’ın finansal suçlarının mağdurlarını da temsil ediyorlar. Mahkeme o davada Zarrab’ı potansiyel menfaat çatışmasına karşı uyarmış ve Zarrab’ın bilinçli olarak bu menfaat çatışmasınına karşın avukatlarını değiştirmemeyi kabul ettiğini tutanağına eklemişti.

Bu yeni çıkar çatışması davasında savcılık bu olası sorunu mahkemeye sunmayı savunma avukatlarının talepleri üzerine geciktirdiklerini, ama firmanın kendilerine gönderdiği belgeleri tatmin  edici bulmadıklarından mahkemeye aktarmayı uygun gördüklerini bildiriyorlar.

Dilekçede savcılığın teorisi, Reza Zarrab ve ortaklarının uluslararası bir network kurarak Iran kurum ve şirketleri ile ambargoyu delen yasadışı finansal aktivitelerde bulunduğu olarak özetleniyor. Savcılığın iddianamesine göre Zarrab ve ortakları hatalı belgelerle ABD finansal kurumlarına ambargoyu deldiren işlemler yaptırdı ve finansal zarara soktu.

İddianamede zarara uğradığı iddia edilen bankaların bazılarının avukatlığını Greenberg Traurig ve Debevoise Plimpton şirketleri yürütüyor.

Zarar gören bankalar arasından Deutsche Bank, Bank of America, JP Morgan Chase, Citibank, HSBC ve Standard Bank yukarıda adı geçen firmalar tarafından temsil ediliyor.

Savcılık bu nedenle adına ”Curcio hearing” denilen ve menfaat çatışması olup olmadığına bakılan bir dava talebinde bulunuyor.

Zarrab’ın avukatlarından Benjamin Brafman ise hakime sunduğu bir dilekçe ile Giulani ve Mukasey’in davalarda bizzat bulunmayacağını, dava hazırlıklarına katılmayacağını ileri sürerek bu davaya karşı çıktı.

19 Ocak 2016’da eski New York belediye başkanı Giuliani, Greenberg Grubunun siber güvenlik ve kriz yönetimi masası başkanlığının yanı sıra şirketin yönetim kurulu başkanı Richard Rosenbaum’un kıdemli danışmanı olarak Greenberg Traurig Grubunda çalışmaya başladığını duyurmuştu.

Trump yönetimine yakınlığı ile bilinen Giuliani, Müslüman çoğunluğa sahip yedi ülkenin vatandaşlarının 90 gün boyunca Amerika’ya girmesinin ve tüm mültecilerin 120 gün boyunca kabulünün askıya alınmasını öngören kanun hükmünde kararname için yönetime tavsiyede bulunduğunu açıklamıştı. Sözkonusu KHK sonrada federal yargıçlarca geri çevirilmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 81. Başsavcısı olarak görev yapan eski federal yargıç Michael B. Mukasey, Başkan George W. Bush kabinesinde görev yapmıştı.

Cevapsız Soru

Giuliani ve Mukasey’in eğer dava hazırlıklarında bulunmayacak ve davalarda bizzat yer almayacaklarsa neden Zarrab tarafından savunma ekibine katıldığı sorusuna cevap henüz bulunmuş değil.

Akla gelen ilk tahmin ie, bu iki ismin Trump yönetimine çok yakın olmaları ve bu isimlerin savunma ekibinde bulunmalarının Zarrab tarafından ‘avantajlı’ olarak görülmesi.

 

Check Also

Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın seçim kampanyasını organize eden ekibin seçimden önce @Ten_GOP adlı Rusya destekli bir Twitter hesabının …