Home / EIY / Ivanka’ya Beyaz Sarayda ofis verilmesi soruları berabarinde getirdi: Ivanka’nın rolü tartışılıyor.

Ivanka’ya Beyaz Sarayda ofis verilmesi soruları berabarinde getirdi: Ivanka’nın rolü tartışılıyor.

İlk olarak Politico’nun Pazartesi günü bildirdiğine göre, Ivanka Trump en üst düzey devlet bilgilerine ulaşmasi icin gerekli olan Top Security Clearence ve Beyaz Sarayin bati kanadinda bir ofise sahip olacak. Bununla birlikte, Ivankanın babasının üzerindeki etkisi daha da artacağa benziyor. Avukatı Jamie Gorelick’e göre, Ivanka’nın rolü başkanın “gözleri ve kulakları” olarak hizmet etmek olurken, sadece kadınların yetkilendirme konularıyla ilgili değil, kapsamlı bir danışmanlık hizmeti sunacak. Ivanka her ne kadar tam zamanlı bir Beyaz Saray çalışanı olsa da bunun için yemin etmeyecek ve yakınlarına görede kendisi bu sekilde Beyaz Sarayda çalışmasının bir sorun olduğunu düşünmüyor.

Her ne kadar Beyaz Saraya taşındığında resmi bir rütbe taşımayacak olsada Ivanka Trump çok daha önemli bir şeye sahip olacak; en gizli bilgilere ulaşma imkanı. Trump’ın en büyük kızının devlet yönetimi ulus güvenliği ve dış politika tecrübesi olmaması bu durumu oldukça tartışmalı bir konu haline getiriyor. Ama Ivanka ve babasını tanıyanlar için bu bir süpriz değil. 35 yaşındaki Ivanka babası Başkan olduğundan beri Washingtonda babasını yanında bulunurken kadın sorunları üzerine Kanada başbaşkanı Justin Trudeau ve Almanya başbakanı Angela Merkel ile görüşmeler bile gerçekleştirdi.

Trump’ın toplantılarında sürekli hazır bulunan Ivankanın bu durumu aynı Trump’ın başka uygulamalarındaki gibi görülmemiş bir olay. Bu durum Ivankanın menfaat catışması ve Beyaz Saraydaki rolünün doğası hakkında soruların artmasına neden oluyor. CNN’e konuşan ve Bush zamanında Beyaz Sarayda Etik kuralları avukatıda olan Richard Painter; Ivanka Trump’ın para alsada, almasada diğer herkes gibi etik kurallarından sorumlu olduğunu, ve bunları uymasının çok önemli olduğunu belirken konuşmasını ‘Umarım bu kurallara uyar’ diyerek bitirdi. Artmakta olan rolü hakkında açıklama yapması beklenen Ivanka ise; sosyal medyadan gittiği organizasyonların, çocuklarının ve eşinin fotoğraflarını paylaşmakla meşgul.  Amerikanın devlet işlerinde daha önce görülmemiş olan baba-kız, eş-dost ilişkileri ve Ivanka daha çok su götüreceğe benziyor.

Check Also

Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın seçim kampanyasını organize eden ekibin seçimden önce @Ten_GOP adlı Rusya destekli bir Twitter hesabının …