Home / EIY / İsrail, TIKA ve IHH’yi Hamas’ı Desteklemekle Suçladı

İsrail, TIKA ve IHH’yi Hamas’ı Desteklemekle Suçladı

Türkiye’nin Filistin’deki terörist grup Hamas ile olan bağları bir kez daha dikkat çekiyor. İsrailli yetkililer, Ankara’da önde gelen bazı kişileriyle yakın bağı olan iki hayır kurumunun Gazze merkezli İslamcı gruplara mali ve askeri destek sağladığını iddia etti.

İsrail İstihbarat Örgütü Shin Bet, devletin finanse ettigi Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) Gazze koordinatörü Muhammed Murtaja’nın Gazze’den Türkiye’ye seyahat etmeye çalışırken geçen ay tutuklandığını duyurmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının eski yetkililerinden olan ve aynı zamanda Washington’daki Demokrasileri Koruma Vakfı’nda Başkan yardımcısı olan uzman Jonathan Schanzer’in yazdığı yazıya bakılırsa, ”Murtaja, insani yardım için tahsis edilmiş parayı Hamas’a aktarmakla suçlanıyor. Ayrıca, Hamas’ın askeri kanadı Izz ad-Din el-Kassam Tugayı üyesi olduğuna inanılan Murtaja’nın, İsrail askeri alanları dahil olmak üzere istihbari bilgileri terörist gruplara sağladığı düşünülüyor.”

Jonathan Schanzer’in yazısı şöyle devam ediyor:

”Shin Bet, Hamas’ın Ankara’da önde gelen bazı kişileriyle yakın bağı olan ve söz konusu yaşananlarla ilgisi bulunan diğer hayır kurumunun ise İnsani Yardım Vakfı (İHH) olduğunu açıkladı.

İHH ise yayınladığı bildiride, iddiaları reddederek Israil’in Gazze’ye gerekli yardımların göndermesini engellemenin bahanesi olduğunu iddia etti.

İHH ayni zamanda 2010’da Gazze’ye yardim ulaştırmak için yola çıkan yardim filosunun koordinatörülüğünü yapmış ve Akdeniz’de İsrail deniz kuvvetleri komandoları arasında çatışma yaşamasına neden olmuştu. İHH son yıllarda Bosna-Hersek ve Suriye’de aşırı İslamcı grupları desteklemekle suçlanıyor.

Türkiye’nin Hamas ile olan bağları iyi biliniyor. NATO müttefiki olmasına rağmen Ankara, terör grubuna en az beş yıldır maddi destek sağlıyor, üst düzey Hamas figürlerinin Türkiye sınırları içinde çalışmasına izin veriyor.

2014’te üç İsrailli gencin kaçırılarak öldürülmesini planlayan ve finanse eden; ABD tarafından terrorist ilan edilmeden önce de Türkiye topraklarını kullanan Hamas’in üst düzey askeri kanadı yetkilisi Saleh Arouri idi.

Söz konusu 2010 yılında gönderilen yardim filosu, İsrail ile Türkiye arasında bir gerilime neden olmuştu. Hamas’a desteğin devam etmesi ise bu gerilimleri daha da artırdı. Bu iki ülke arasındaki gerginlik geçen yıl Temmuz ayında gercekleşen uzlaşmayla sona erdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington DC’de yaptığı konuşmada, Türkiye-İsrail ilişkilerinin olumlu olduğunu belirtti. Fakat son Shin Bet açıklamalarının ortaya çıkmasıyla birlikte, 2016’da yaşanan yakınlaşma temel sorunu çözemediğini gösteriyor.

Türkiye’nin Hamas’ın siyasi ve askeri faaliyetlerine verdiği destek, hiç durmadan devam ettiği görünüyor.

Jonathan Schanzer: Demokrasi Savunma Vakfı Araştırmaları başkan yardımcısı.

Çeviren: Melike Gül Demir

Check Also

KRG Referandumu ve Türkiye’nin Türkmen Politikası

Aras Devrim Türkiye, 25 Eylül’ de yapılacak belki de yazının yayına girdiği tarih itibariyle yapılmış …