Home / EIY / Washington’da Pazartesi Yoğun Gündemli: FBI Direktörü Bekleniyor

Washington’da Pazartesi Yoğun Gündemli: FBI Direktörü Bekleniyor

Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi üye adayı Gorsuch’un Senato Adli Komitesi önündeki ifadesi ve FBI Direktörü James Comey’in Trump kampanyası ile Rus istihbaratı arasındaki bağlar hakkında bilgisine başvurulacağı Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi önündeki kamuya açık oturum nedeniyle haftanın ilk günü Kongre ve Beyaz Saray için oldukça önemli olacak.

Fakat bunların hiçbiri Washington’u kuşatan sorunlara son verecek gibi görünmüyor. Senato, önümüzdeki aydan önce Gorsuch’un adaylığını oylamayacak. Rusya sorunu da ortadan kalkmayacak.

Comey’in Tanıklığı

FBI direktörü James Comey, Pazartesi günü Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi önünde, Rusya ile Trump kampanyası bağları hakkındaki sorulara cevap verecek. Moskova’nın ABD’nin geçen yılki başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını 17 ABD istihbarat kurumunun kabul ettiği biliniyor ama sonuçta ne kadar etkili olduğunda kesinleşen bir sonuç yok.

Comey bir taraftan Trump kampanyası ve Rus istihbaratı bağları konusunda konuşacakken diğer tarafta ise Trump’ın iddia ettiği şekilde Obama’nın Trump’ın otelini gizlice dinletip, dinletmediği konusundaki sorulara cevap vermesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Comey, Temsilciler Meclisi ve Senato istihbarat komitelerinin başkanlarına ve üst düzey üyelerine ve her iki tarafın liderlerinden oluşan sekiz kişilik gruba bilgi verdi. Comey’in, Başkan Trump’ın üç hafta önce Twitter’de yaptığı, Obama yönetiminin Beyaz Saray’daki son haftasında Trump Tower’ı dinlettiği suçlamasına itiraz ettiği sır değil. İstihbarat Komitesi Başkanı Kaliforniya milletvekili Devin Nunes de dahil olmak üzere İstihbarat Komitesi liderleri, bu abartılı iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt görmediklerini söylediler. Yine de Nunes Pazar günü, Obama Yönetimi’nin Trump Tower’ın izlenmesi ile ilgilenmese bile gizli bilgileri kötüye kullanmış ve sızdırmış olabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Gorsuch’un İfadesi

Tarihçiler Gorsuch’un durumunu en önemli gündem olarak görebilirler. 49 yaşındaki istinaf mahkemesi yargıcı Senato’da onanırsa onlarca yıl Anayasa/Yüksek Mahkeme’de görev yapabilir. Anayasa Mahkemesi üyeleri kendileri istemedikçe veya ölmedikçe koltuklarından kaldırılamıyorlar. Ancak geçen sene Justice Antonin Scalia ölümü ile boşalan koltuğa giden yol oldukça engebeli olacağa benziyor. Demokratlar, Cumhuriyetçilerin Başkan Obama’nın adayı Merrick Garland’a oy vermemeleri nedeniyle çok öfkeliler ve ne olursa olsun çoğu Gorsuch’un aleyhine oy kullanacak. İmkânsız olmasa da, Cumhuriyetçiler açısından, süreçte neredeyse kesin görünen bir ağırdan alma ile karşılaşmaktan kaçınmak için gereken 60 oyu elde etmek için Senato’da ihtiyaç duyacakları sekiz Demokrat oyu bulmaları zor olacak.

Columbia ve Harvard Hukuk’tan mezun Gorsuch’un Komite önünde iyi bir sunum yapması bekleniyor. Politik bir aileden gelen Gorsuch, –annesi Ronald Reagan’ın Çevre Koruma Dairesi yöneticisi ve muhafazakâr siyasette aktifti– çoğu adaydan daha hazırlıklıydı ve muhtemelen Senato’daki Demokratlardan karşı karşıya kalacağı şekilde, önceleri cinayet kurulları denen kurullarda bir çeşit sıkı sorgulamayı tecrübe etmişti. Genellikle Cumhuriyetçi adaylara yağdırılacak bu neviden sorulara ek olarak –spermalı kürtaj kararında (Roe v. Wade), ya da Citizens United Kampanya Finans Davası’nda nerede durdukları– Gorsuch’a, adaylığını destekleyen muhafazakâr gruplarla yakın ilişkileri de muhtemelen sorulacaktır.

 

Comey duruşması halka açık olacak ve saat 10’da başlayacak. Gorsuch’un ifadesi de 11: 00’de başlayacak. Gorsuch’un Senato Yargı Komitesi’ndeki onay oturumu C-SPAN2, C-SPAN.org ve C-SPAN’dan canlı yayınlanacak.

Veysel Karacabeyli

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …