Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması BM Güvenlik Konseyi’ne Hapisteki Yargıç Aydın Sefa Akay için yükümlülüklerini tekrar hatırlattı

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması BM Güvenlik Konseyi’ne Hapisteki Yargıç Aydın Sefa Akay için yükümlülüklerini tekrar hatırlattı

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması (Mekanizma veya MICT) Başkanı Yargıç Theodor Meron, daha önce sonuçlanmış olan bir yargı kararını gecikmeksizin yerine getirme uyarısında bulunarak BM Güvenlik Konseyi’ne Türkiye’ye dair yükümlülüklerini tekrar hatırlattı.

Yargıç Meron, 31 Ocak 2017’de Yargıç Aydın Sefa Akay aleyhindeki tüm yasal işlemleri durdurmasını, 14 Şubat’tan önce serbest bırakılması ve yargıçlık görevine dönmesi icin Türkiye Cumhuriyeti’nin gerekli olan tüm önlemleri almasına karar vermişti.

Bu kararın, Türkiye’nin imzaladığı BM Güvenlik Konseyi kararnamesi 1966 (2010) maddesi gereğince bağlayıcılığı bulunuyor. Başka bir deyişle Türkiye bu karara uymakla yükümlü; ancak şimdiye kadar verilen hiç bir karara uymadı.

Meron, Türkiye’nin 31 Ocak 2017’de verilen karara uymadığına dikkat çekti ve söz konusu Mekanizma’nın Usül ve Kurallarına uygun olarak, konunun BM Güvenlik Konseyi’ne bildirilmesi gerektiğine karar verdi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ceza Mahkemeleri’nin Soykırım Davaları’na (Uluslararası Ceza Mahkemeleri Reziduel Mekanizması) bakan yargıcı Aydın Sefa Akay, 15 Temmuz 2016 tarihinde darbe girişimiyle bağlantılı olarak, Türkiye’nin anayasal düzenine karşı suç işleme iddiasıyla 21 Eylül 2016 tarihinde Ankara’da tutuklanmıştı.

Birleşmiş Milletler 08.02.2017 tarihli kararında yargıç Akay’ın tutukluluğuna neden olan gerekçe, diplomatik temsilciliklere verilen ayrıcalık ve dokunulmazlık çerçevesinde, görevinin bir parçası olduğuna karar vermişti.

Melike Gül Demir

Check Also

ABD, Osman Kavala’nın gözaltısı için ‘alarm’ verdi: “Demokratik toplum erozyona uğruyor”

WHattı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Çarşamba günü İstanbul Atatürk Havalimanında Osman Kavala’nın gözaltına …