Home / Dünya / Amerika Kıtaları / Trump’ın ilk Şubat ayında 298 binlik istihdam

Trump’ın ilk Şubat ayında 298 binlik istihdam

Amerikan iş sektörü, mevsim şartlarına uygun olmayan sıcak havanın iş piyasasının birkaç sektöründeki büyümeyi tetiklemesi sayesinde Şubat ayında, son üç yılın en yüksek miktarı olan 298.000 kişilik istihdam yarattı.  

Özel sektör istihdamını ölçen bir anket olan ADP istihdam raporuna göre, inşaat, madencilik ve imalat, birkaç yılda en hızlı şekilde büyüdü ve Ocak ayında istihdam sayısını yaklaşık 261.000 adım yukarıda taşıdı.  

ADP Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahu Yıldırmaz, “Şubat ayı, yıllardır görmediğimiz bir artışla istihdam için inanılmaz derecede güçlü bir ay olduğu ispatladı” dedi.

İnşaat, 11 yıl içinde en iyi gösterimi yaparak 66.000 kişilik istihdam sağladı; imalat beş yılın en yüksek sayısı olan 32.000 kişilik istihdam sağladı; madencilik yıllarca istihdam sayısında düşüklük yaşadıktan sonra son aylarda gittikçe büyümeye başladı ve geçen ay 8.000 kişilik pozisyon sağladı.  Raporu hazırlayan Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi, “Şubat işçiler için çok iyi bir aydı” dedi. “Kış mevsiminin beklenmedik derecede yumuşak olması hiç şüphesiz önemli bir rol oynadı. Ancak rekor seviyelere yakın yüksek istihdam ve rekor seviyedeki işten çıkarmalar tüm iş piyasasını desteklemektedir” dedi.

İstihdam artışı, her büyüklükteki işletmelerde  artmaya devam ediyor. Orta ölçekli firmalar geçen ay 122.000 kişilik yeni istihdam yarattı. Bahara girerken mesleki ve ticari hizmetler 66.000, eğitim ve sağlık hizmetleri 40.000, eğlence ve konuk ağırlama firmaları 40.000 kişiyi işe aldı.

Aylardır iş piyasası daralıyor, işverenleri işçilerini muhafaza etmeye zorluyor ve işsizlik oranını 1970’lerin başından bu yana en düşük düzeye çekiyor.

Hükümet, özel sektör ve kamu işe alımlarını içeren ve yaklaşık 200.000 yeni istihdam olduğunu tahmin eden Şubat raporunu Cuma günü açıklayacak. Ekonomi, Ocak ayında 227.000 istihdam yarattı.

Federal Rezerv’in, Salı ve Çarşamba günü yapacağı toplantı öncesinde, kısa vadeli faiz oranlarını artırıp artırmayacağına karar vermek için bu raporu yakından takip etmesi bekleniyor. Güçlü bir raporun, merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya ikna etmesi bekleniyor
Alim Kahraman

Check Also

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla’dan son çaba

Halkbank eski genel müdürü Hakan Atilla’nın avukatları, kendisine karşı ABD’de yürütülen davanın düşürülmesi veya en …