Home / EIY / Israil’den İnanılmaz Vize Sınırlamaları Geldi: Eleştirene Vize Yok!

Israil’den İnanılmaz Vize Sınırlamaları Geldi: Eleştirene Vize Yok!

İsrail meclisinden, ülkeye ve Batı Şeria’daki yerleşim politikalarına karşı olan uluslararası boykot hareketine karşı atak geldi. Yeni geçirilen yasa ile açıkça bu hareketi desteklemiş olan yabancıların ülkeye girişini engelleme kararı alındı. New York Times’in belirttiğine göre, bu yasa uyarınca, “İsrail’i boykot için açık çağrı yapan” ve “boykota yönelme potansiyeli olan” her yabancı yeni yasanın kapsamına giriyor.

Pazartesi akşamı 28’e karşı 46 oyla geçen teklife yönelik olarak, yandaşlar bu teklifin “nefret edenleri” dışlamak için ortak bir düşüncenin ürünü olduğunu iddia ediyor fakat muhalifler ise bunun geri tepeceğini ve daha büyük boykotlara yol açabileceğini söylüyor.

Diğer yandan, bu teklif İsrail’de pek yankı uyandırmasa da Amerika Birleşik Devletleri’nden ciddi eleştiriler geldi. İsrail’i eleştiren kesim ve en sadık Yahudi destekçilerinden bazıları bu kararın ülkeyi daha da yalnızlaştıracağını ifade etti.

Kuzey Amerika’daki en büyük Yahudi hareketi olan Reformist Yahudilik Birliği Başkanı Rabbi Rick Jacobs, Kudüs’ten bir telefon bağlantısında şunları söyledi: “Yahudi devletinin kapısında dev bir yazı olacak: ‘Burada yaptıklarımızı kabul etmiyorsanız, gelmeyin.’ Böyle bir ifadeyi verecek ne tür bir demokrasi vardır bilemiyorum.”

Birçok farklı ülkeden akademisyenler, sanatçılar, kiliseler ve şirketler, İsrail’de ve Batı Şeria’daki işgal edilmiş bölgelerde boykotlar ve elden çıkarmalar gerçekleştirdiği biliniyor. İsrail hükümeti ve diğer eleştirenler ise boykot hareketinin Yahudiler aleyhine olduğunu ve İsrail’in var olma hakkını baltalamak istediğini söylüyor.

Ayrıca, İsrail’in şimdiye kadar birçok gezgini politik sebeplerden ötürü ülkeye almadığı biliniyor. Geçen Aralık ayında, Cenevre’deki Kiliseler Dünya Konseyi’nin yardımcı genel sekreteri ve teolog Isabel Phiri turist vizesiyle Tel Aviv’e vardığında ülkeye girişi reddedilmişti. Yine geçen Temmuz ayında, İsrailli yetkililerin güvenlik gerekçesiyle beş Amerikalıyı tutukladığı ve sorgulamanın ardından sınır dışı ettiği söylenmişti.
WHatti

Check Also

KRG Referandumu ve Türkiye’nin Türkmen Politikası

Aras Devrim Türkiye, 25 Eylül’ de yapılacak belki de yazının yayına girdiği tarih itibariyle yapılmış …