Home / İnsan Hakları / Demokrasi değerleri / CIA, elinizdeki akıllı telefon, izlediğiniz akıllı TV’yi de hack ediyormuş..

CIA, elinizdeki akıllı telefon, izlediğiniz akıllı TV’yi de hack ediyormuş..

WikiLeaks internet sitesinde CIA’nin akıllı telefonları, bilgisayar işletim sistemlerini, haberleşme uygulamalarıni ve internete bağlı televizyonları hacklemek için kullandığı programların da arasında olduğu binlerce belge ve dosya yayınladı.

İnternet sitesinde yaptığı açıklamada Wikileaks, CIA’nın istihbarat için kullandığı programların çoğaltılmasını sağlayacak kodları yayınlanmayacağını ancak “CIA programlarının teknik ve siyasi nitelikleri tartışmaya açılırsa veya programların zararsız hale getirilmesi için yayınlanması zorunlu hale gelirse” programların kodlarını da yayınlayabileceğini belirtti.

Organizasyon, CIA’nin son zamanlarda elindeki hacking araçlarının pek çoğunun “kontrolünü yitirdiğini” söyledi. Sitede yapılan açıklamada, “Birkaç yüz milyondan fazla satırdan oluşan bu programlar, CIA’in izleme yazılım envanterinin tamamını içeriyor” deniyor. Arşivin, eski ABD hackerlarından biri tarafından Wikileaks’a sızdırıldığı düşünülüyor.

WikiLeaks, “Vault 7” olarak adlandırdığı dosyaların “simdiye kadar en büyük CIA gizli belge sızıntısı” olduğunu ve belgelerin CIA’nin akıllı telefonları hacklemek ve bazı akıllı televizyonları gizli mikrofonlara dönüştürmek için kullandığı yazılımları ortaya çıkardığını iddia ediyor. Organizasyon ilk olarak CIA’nın Siber İstihbarat Merkezi’nden ele geçirilen 8.761 belge ve dosyayı internette yayınladı.

Organizasyon elindeki belgeleri partiler halinde yayınlayacağını açıkladı. ”Sıfır Yılı” adını verdiği ilk grup belgenin, CIA’nın küresel hack programının kapsamını ve yönünü, izleme yazılım envanterini ve bu yazılımlarla hedef aldığı yüzlerce ABD ve Avrupa şirketinin isimlerini acıklayacağını iddia etti.

WikiLeaks, CIA’nin hack eylem ve yetkilerinin “acilen kamuoyunda tartışılması gerektiğini” ve kurumun bu işlemlerinde genel gözetimin artırılması için önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor.

Belgelerin, CIA’nın Whatsapp, Signal, Telegram ve benzeri mesajlaşma programlarının sifrelemesini çözebildiğini ve ses ve mesaj iletişimini dinleyebildiğini gösterdiğini iddia eden Wikileaks, ellerindeki belgelerin, CIA’nin hedeflediği kişilerin akıllı telefonlarının fotoğraf makinesini ve mikrofonunu aktif edebildiğini ve  bu programlarla gizlice bir hedefin coğrafi konum, ses ve metin iletişimini kaydedebildiğini belirtti.

WikiLeaks, elindeki belgelerden bir diğerinin CIA’nin, İngiliz istihbaratıyla ortak olarak internet’e bağlı televizyonları hacklemek için geliştirdiği bir program olduğunu söyledi. WikiLeaks’e göre, Samsung Smart TV’lere yönelik bu uygulama televizyonun kapalı olduğu durumda da çalışıyor ve odadaki konuşmaları kaydediyor.

CIA sözcüsü “istihbarat belgelerinin orijinalliği veya içeriği” üzerine yorum yapmaktan kaçındı.

Bir CIA kaynağı, yayınlanan bazı belgelerin istihbarat örgütünün bilgisayarları ve diğer cihazları hacklemek için kullandıkları programlara ilişkin olduğunu doğruladı. Aynı kişi, bu programların açıklanmasının örgütün istihbarat toplama operasyonlarını tehlikeye atacağını ve sızıntının Edward Snowden’in kamuya verdiği belgelerden çok daha kritik önemde olduğunu belirtti.

Snowden 2013 yılında NSA programlarının isimlerini, NSA’yle birlikte çalışan şirketlerin adlarını ve kimi hedefleri açıklamıştı. Wikileaks’in sızıntısı bu işlemlerin teknik detaylarını içeriyor. CIA kaynağına göre bu sızıntı ABD’nin rakiplerinin eline daha da güçlü bir silah veriyor.

Snowden, Salı günü Twitter’dan “Hala belgeleri inceliyorum ama @Wikileaks’in yayınladığı belgeler çok önemli ve gerçek görünüyor. ” mesajını yayınladı.

Bu belgeler Wikileaks’in 2016 sonbaharında Clinton kampanyasının yöneticisi John Podesta’nın elektronik postalarının hacklenmesinden bu yana yayınladığı en önemli sızıntı. ABD istihbarat görevlileri sözkonusu elektronik postaları Rus bilgisayar korsanlarının Wikileaks’e verdikleri sonucuna varmıştı.

 

Check Also

Silivri’de 29 kadın mahkuma işkence iddiası

WHattı Silivri Kapalı Cezaevi bir kez daha işkence ve kötü muamele iddiaları ile gündeme geldi. …