Home / Dünya / Amerika Kıtaları / ABD askerleri Yemen’de bozguna uğrarken Trump twit atıyormuş..

ABD askerleri Yemen’de bozguna uğrarken Trump twit atıyormuş..

 

Elit bir ABD komando ekibi geçen ay Yemen’de bir köyde kendilerini ağır ateş altında bulmuştu fakat başkomutanları bu olay esnasında ”Acil Durum Odası’’ nda değildi. O sırada ne yaptığı açık bir şekilde bilinmese de kişisel Twitter hesabından Christian Broadcasting Network’te katılacağı programın duyurusu yapılıyordu.

28 Ocak Cumartesi günü Başkan Donald Trump’ın kişisel hesabından yazılan mesaj şöyleydi: “Bu akşam 11’de @CBNNews’te @TheBrodyFile ile röportajım olacak. İyi seyirler!”

Saatler 5.50’yi gösterirken atılan bu mesajı Trump’ın kendisinin veya bir çalışanın yazıp yazmadığı bilinmese de o sıralarda dünyanın diğer bir ucunda yaşanan silahlı çatışmanın sonucunda bir özel kuvvetler askerinin hayatını kaybetmesine dair atılan mesajlardan bir şey anlaşılmıyordu ve Beyaz Saray da konuyla ilgili bir şey söylemiyordu. Ayrıca 20 dakika sonrasında bu mesajı kimin sildiği de belli değil fakat şu var ki, o dönemde daha işindeki ilk haftasında olan bir başkan, bu tarz yüksek riskli askeri operasyonu direkt olarak gözlemlemeyi tercih etmedi.

Baskından bir sonraki gün konuşan Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicey, “Başkan gerçekleşen baskının açıkça farkındaydı. Cumartesi gecesi hem baskının başarılı şekilde tamamlamasından hem de trajik ölüm haberinden haberdardı, sürekli temas halindeydi” açıklamasında bulundu.

CBN mesajının atılması ve silinmesinin zamanlamasının dışında önemli olan özel askeri operasyon tam olarak planlandığı gibi tamamlanamadı. Astsubay Kıdemli Üstçavuş William “Ryan” Owens bu saldırıda hayatını kaybetti ve ekipten dört kişi de yaralandı. 75 milyon dolar değerindeki Osprey helikopteri zarar gördü ve düşmanın eline geçmesinin engellenmesi için parçalandı. Daha sonra ortaya çıkan raporlar ise Trump’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nin resmi plan değerlendirmesi toplantısına katılmadığı ancak, baskından üç gün önceki bir akşam yemeği buluşmasında konuyla ilgili olarak bilgilendirildiğini gösterdi.

WHattı

Check Also

Trump’ın en üst düzey yardımcıları seçimden önce Rus trollerin twitlerini paylaşmış

Trump’ın seçim kampanyasını organize eden ekibin seçimden önce @Ten_GOP adlı Rusya destekli bir Twitter hesabının …