Home / EIY / ABD İstihbaratı, Trump’ın Rusya Bağlantılarına İlişkin Dosyanın Bazı Ayrıntılarını doğruladı.

ABD İstihbaratı, Trump’ın Rusya Bağlantılarına İlişkin Dosyanın Bazı Ayrıntılarını doğruladı.

BuzzFeed Haber Sitesi, Başkan Donald Trump’ın kampanyasının Rusya ile iddia edilen bağlantılarına ilişkin 35 sayfalık belgedeki ABD Hükümeti’nin bazı detaylarının –en çarpıcı bölümleri olmasa da– gerçekliğini onayladığına ilişkin CNN’nin ilk raporunu doğruladı.

İki istihbarat yetkilisi Cuma günü BuzzFeed Haber’e, ABD İstihbaratı’nın Başkan Donald Trump’in Rusya ile iddia edilen bağları olduğu yönündeki çarpıcı dosyadaki birkaç ayrıntıyı doğruladığını söylediler.

CNN, ilk olarak Cuma günü öğleden sonra, Trump’un “sahte haber” diyerek itibar etmediği 35 sayfalık dosyanın bazı fasıllarının ABD İstihbaratı’nın ve yasa uygulayacılarının ileri düzeydeki soruşturmasına dayandığını bildirdi. Ancak CNN, teyit edilen ayrıntılardan herhangi birinin Trump ile ilgili olup olmadığını doğrulanmadığını belirtti.

Bir istihbarat kaynağı BuzzFeed Haber’e CNN raporunun doğru olduğunu ve teyit edilen detayların Moskova’daki bir otelde yaşanan cinsel buluşmaya ilişkin müstehcen iddialar olmadığını ancak Trump’un Rusya ile ilişkisi hakkında oldukça ayrıntılı bilgi içerdiğini söyledi.

İlaveten kaynak, diğer doğrulanmış ayrıntıların bir kısmının, “kimsenin umursamayacağı” öne sürülen şeylere (örneğin, Hillary Clinton’dan hoşlanmayan Rusların aralarında yaptıkları dedikodular) ilişkin olduğunu belirtti.

Federal Polis Teşkilatı ile çalışan ikinci bir ABD istihbarat yetkilisi BuzzFeed Haber’e, son iki hafta içinde dosyanın bazı fasıllarının güvenilir olduğunu belirlediklerini söyledi. Kaynak, “çoklu analistler” tarafından ele geçirilen Rus yetkililer arasındaki iletişimler incelendikten sonra tespitin yapıldığını söyledi. Kaynak, belgenin doğrulanmış bölümlerini açıklamayacaktı, ancak diğer istihbarat kaynağı gibi, bunun küçük bir bölüm olduğunu ve sansasyonel ayrıntılar içermediğini söyledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sean Spicer CNN’nin son raporuna yönelik “Bu daha sahte bir haber” dedi. Sözcü, CNN’nin, Başkan’ın insanların işlerine geri kazanmalarına, ulusun korunmasına ve Japonya ve diğer uluslarla ilişkileri güçlendirmeye yönelik başarılarına odaklanmasının vaktinin geldiğini söyledi ve ekledi “Başkan, öngörüsü ve ulusa yönelik mesajları sayesinde seçimi kazandı.”

Buzzfeed‘den Çev.: Veysel Karacabeyli

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …