Home / EIY / Twitter 3 Yeni Anti-Taciz Özelliğiyle Trollerle Mücadele Edecek: Aktrollere kötü haber

Twitter 3 Yeni Anti-Taciz Özelliğiyle Trollerle Mücadele Edecek: Aktrollere kötü haber

Twitter yaptığı açıklamada yeni eklenecek özelliklerle kullanıcıları için “uygunsuz ve düşük kaliteli” olan twitleri saklayacağını ve onları taciz eden hesapların tekrardan sisteme girmelerini engelleyeceğini duyurdu.

Kasım ayında eklenen 3 özellikle Twitter taciz, nefret söylemleri ve trollükle mücadele etme niyetini ortaya koymuştu. Bu 3 özelliğin ilki ile herhangi birini bloklamadan içinde olduğunuz bir twit serisininden bildirim almayı durdurabiliyorsunuz. İkinci özellikle istemediğiniz bir kelimenin geçtiği twitlerin zaman çizelgenizde görülmemesini sağlayabilirsiniz. Diğer özellikle ise kendinizle ilgili olmayan taciz twitlerini de şikayet edebiliyorsunuz.

Bugün ise Twitter bu 3 özelliğin yanına yeni 3 özellik daha ekleyerek sitenin daha da güvenli bir yer olması için çalışıyor. Bu 3 özellikle de daha güvenli arama yapma, potansiyel tacizci veya düşük kaliteli twitlerin saklanması ve taciz twitleri atan trollerin tekrar sisteme giriş yapmalarının engellenmesi sağlanacak.

Twitter’da düzenli olarak taciz eden hesapların kapatılması çok zaman alan bir süreç olmasıyla beraber etkisi de çok düşüktü. Çünkü troller için hesabının kapatılmasından sonra yeni bir hesapla giriş yapmak hiç de zor değildi. Ancak yeni yapılan güncellemeyle beraber daha sıkı bir güvenlik politikasına geçilecek ve bu tarz tacizlerde bulunan insanlar tespit edilerek kalıcı olarak giriş yapmaları engellenecek. Bunun nasıl olacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Bir diğer güncellemeyle Twitter’da yapılan aramalarda hassas olma ihtimali olan veya bloklanan kullanıcılardan gelen içeriklerin sonuçlara gelmemesi sağlanacak. Hassas içeriklerin neye göre belirleneceği tam olarak belli olmasa da bu özelliğin gelmesiyle kullanıcılar aramalarında istemedikleri sonuçları görmek zorunda kalmayacak.

Ve son olarak 3. güncellemede ise taciz potansiyeli olan veya düşük kaliteli olan twitlerin gizlenmesi sağlanacak. Bu twitler sadece “daha az ilgili cevapları göster” butonuna tıklandığında görülebilecek.

Aynen güvenli arama gibi “daha az ilgili cevapları göster” özelliğinin de Twitter’da istismara uğramış kişilerin istemedikleri etkileşimlerden korunmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bu anti-taciz gelişmeleri Twitter’ı politik dünyanın merkezine attı. Bu nedenle Twitter’ın sitesinde meydana gelen tacizler konusunda güvenliği sağlamak için gösterdiği çabalar ve ne tür kurallar getirdiği daha fazla incelemeye tabi tutuluyor.

Karışıklığın ortasında, Twitter istismar sorununa beklenmedik bir dikkat gösterdi ve geçen hafta şirketin mühendislik bölümü başkan yardımcısı Ed Ho, şirketin ürün problemlerine eğilerek tacizi başlıca odağı haline getirdiğini belirten bir twit attı.

Kısa süre sonra Twitter küçük ama önemli bir adım attığını açıkladı. İstismarcılar tarafından engellenmiş bile olsa kullanıcılar istismarcıları rapor edebilecek. (Daha önce troller bir kullanıcıyı taciz ettikten sonra o kişiyi engelleyerek rapor edilmekten kurtuluyorlardı.)

Twitter sonunda daha iyi anti-taciz araçları isteyen kullanıcıları dinliyor gibi gözüküyor. Fakat on yıldır konuyla ilgili aksiyon alınmadığından kullanıcıların güvenini kazanmak kolay olmayacak.

Buzzfeed‘den Çeviri Osman Bilgin

Check Also

Journalist Murat Celikkan has been jailed for being the Editor-in-Chief of the Özgür Gündem newspaper

Journalist and human rights defender Murat Celikkan has been jailed for being the editor-in-chief of …